Volitve za izbiro predsedniškega kandidata Demokratske stranke so se v torek razpletle v skladu s predvolilnimi anketami. Hillary Clinton je zmagala v Kentuckyju, Barack Obama pa v Oregonu, s čimer je osvojil neulovljivo večino delegatov, pridobljenih z volitvami in strankarskimi zborovanji. Clintonova se kljub temu ne namerava predati.
Senatorka iz New Yorka je v Kentuckyju osvojila 65 odstotkov glasov, senator iz Illinoisa 30 odstotkov. Njena visoka zmaga napoveduje, da bo imel Obama precej težav s premagovanjem rasnih predsodkov manj izobraženih in revnejših belih demokratov, saj je po vzporednih volitvah več kot polovica volivcev Clintonove priznala, da je vprašanje rase vplivalo na njihovo odločitev.
Volilna slika v Kentuckyju je bila podobna kot pred tednom dni v Zahodni Virginiji. V Oregonu, ki je še bolj "bel" kot Kentucky, kjer je bilo 90 odstotkov volivcev belcev, pa je Obama zanesljivo zmagal. V Oregonu je sicer večji odstotek ljudi z visokošolsko izobrazbo.
Matematika kaže na poraz Clintonove
Po mesecih izogibanja vprašanju rasnih predsodkov so v torek komentatorji na televiziji CNN doživeli preblisk. Nekdanji svetovalec Ronalda Reagana in Billa Clintona David Gergen je povedal, da bi morala Clintonova, ki ji ne more nihče očitati pomanjkanja prizadevanj za rasno enakost v ZDA, jasno povedati svojim volivcem, če jo bodo volili zaradi tega, ker je belopolta, potem njihovega glasu ne potrebuje.
Volitve so za Clintonovo izgubljene, ne zaradi morebitnih predsodkov glede ženske predsednice ali medijskega navdušenja nad Obamo ali česarkoli drugega, kot pa krute matematike.
Kot kažejo analize, je Obama iz dveh držav potegnil najmanj 23 delegatskih glasov, Clintonova najmanj 37, pri čemer večina od 52 delegatov iz Oregona še ni vključena, ampak bo pripadla Obami, ki je po 50 odstotkih preštetih glasov vodil s 58 proti 42 odstotkom.
Za zmago je potrebno osvojiti 2025 delegatov, Obama jih ima 1940, Clintonova 1759. Do konca volitev so na vrsti še Portoriko, kjer bo po napovedih zmagala Clintonova, ter Montana in Južna Dakota, kjer ankete napovedujejo zmago Obami.
Le še teorija
Clintonova sicer zatrjuje, da gre naprej. Sicer ni jasno kam, saj lahko Obamo prehiti le, če bi se preostalih, doslej še neopredeljenih okoli 200 super delegatov odločilo zanjo in s tem sprožilo prepir, ki bo razbil stranko v letu, ko lahko demokratom veliko zmagoslavje na kongresnih in predsedniških volitvah preprečijo le demokrati sami.
Oba kandidata sta se sicer izogibala medsebojnim napadom in se celo medsebojno hvalila. "Čeprav se še naprej boriva za nominacijo, bova enotna, ko bo potrebno poenotiti stranko za zmago demokratov na jesenskih volitvah," je dejala Clintonova.
"V času kampanje se nisva strinjala, ampak vsi občudujemo njen pogum in vztrajnost. Ne glede na to, kako se bodo primarne volitve končale, je senatorka Clintonova razbila mite in zlomila ovire ter spremenila Ameriko, v kateri bodo moje in vaše hčerke odrasle," pa je dejal Obama.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.