Ameriški predsedniški kandidat Barack Obama je v berlinskem parku Tiergarten ves svet pozval, naj si skupaj prizadevajo za boljši svet. "Zgodovina je pokazala, da noben izziv ni tako velik, da ga svet, ki drži skupaj, ne bi mogel premagati. Nova generacija, naša generacija mora pustiti svoj pečat v zgodovini," je dejal Obama. Po njegovih besedah morajo pasti zidovi med državami, med različnimi rasami, religijami, končati pa se mora tudi vojna v Iraku. "Lahko prepustimo odgovornost iraški vladi in to vojno končno pripeljemo do konca.“
46-letni senator iz Illinoisa, ki kandidira za predsednika ZDA, je napovedal, da bodo te pod njegovim vodstvom resno obravnavale vprašanje podnebnih sprememb, ki veljajo za eno izmed najbolj perečih tem v Evropi, slednjo pa je pozval k bolj aktivnemu boju proti Al Kaidi in talibanom.
Obama se je sicer sestal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel, s katero naj bi imela "zelo odprte“ pogovore. Po besedah njenega tiskovnega predstavnika sta se dotaknila vrste zunanjepolitičnih tem, vključno z Iranom, Afganistanom, Pakistanom in Bližnjim vzhodom, pa tudi teme, kot so čezatlantsko gospodarsko sodelovanje, podnebje in energija, stanje svetovnega gospodarstva in mednarodno sodelovanje pri reševanju "pomembnih globalnih vprašanj". Kot je še povedal, sta izpostavila velik pomen tesnih in prijateljskih odnosov med državama.
Kanclerka je pri tem zatrdila, da Nemčija ne namerava okrepiti svoje prisotnosti v Afganistanu, kar Obama izpostavlja kot eno od svojih prioritet, če zasede predsedniški stolček.
Demokratski senator iz Illinoisa je sicer na poti v Nemčijo skušal znižati pričakovanja nekaterih, da bo s svojim govorom dosegel retorične višave nekdanjih predsednikov ZDA Johna Kennedyja, ki je leta 1963 v takrat razdeljenem Berlinu izrekel sloviti stavek "Ich bin ein Berliner", in Ronalda Reagana, ki je leta 1987 v tem mestu pozval k padcu berlinskega zidu. "Onadva sta bila predsednika, jaz sem državljan," je dejal Obama.
V Nemčiji je temnopolti predsedniški kandidat zelo priljubljen, saj javnomnenjske raziskave kažejo, da bi kar 76 odstotkov Nemcev volilo njega, medtem ko bi jih republikanskemu predsedniškemu kandidatu Johnu McCainu svoj glas namenilo le deset odstotkov.
Evropa od Obame pričakuje, da bo obnovil v minulih letih ohlajene odnose med obema stranema Atlantika, kar si želi tudi on. "Mnenje v Evropi, da so za vse slabo v svetu krive ZDA, je postalo preveč razširjeno. Prav tako se v ZDA pojavljajo mnenja, ki zanikajo pomembnost vloge Evrope za našo varnost in prihodnost," je prepričan.
Evropa sicer podpira Obamove zunanjepolitične cilje, kot so zaprtje oporišča Guantanamo na Kubi, preprečevanje širjenja jedrskega orožja, neposredni pogovori z Iranom, odločen angažma v bližnjevzhodnem mirovnem procesu in boj proti podnebnim spremembam po vzoru EU.
Tujina
Obama: Zidove je treba podreti
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA
Komentarji
23
"Svet ne sme ostati razdvojen, če se želi boriti proti nevarnostim, kot so podnebne spremembe in terorizem," je pred več kot dvestotisočglavo množico v Berlinu izjavil Obama.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.