Varnostni svet ZN je jedrski poskus Severne Koreje označil za jasno kršitev dosedanjih resolucij ter napovedal novo resolucijo in dodatne sankcije. Veleposlaniki petih stalnih članic VS (ZDA, Rusije, Velike Britanije, Francije, Kitajske) so se naprej sestali z veleposlanikoma Japonske in Južne Koreje, nato je sledila seja celotnega 15-članskega VS. Pred tem sta jedrski poskus obsodila tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in predsednik ZDA Barack Obama.
Severna Koreja je danes, potem ko je Varnostni svet ZN obsodil jedrske poskuse na vzhodnem delu države, izstrelila še dve novi raketi kratkega dosega.
Predsedujoči VS v maju, ruski veleposlanik Vitalij Čurkin, je po uri zasedanja sporočil, da VS zahteva, naj Severna Koreja upošteva določila dveh doslej sprejetih resolucij. Resolucija 1718 je oktobra 2006 obsodila prvi jedrski poskus Severne Koreje in uvedla dodatne sankcije po julijski resoluciji 1695, sprejeti istega leta, ki je odgovorila na poskus raketnega izstrelka.
Resoluciji med drugim zahtevata prepoved jedrskih poskusov, ukinitev jedrskega programa in programa raketnih izstrelkov ter vrnitev k pogajanjem v okviru šestih držav (ZDA, Rusija, Kitajska, Japonska, Severna in Južna Koreja).
Nove obsodbe Severne Koreje
Zunanji ministri EU in Azije (Asem) so v osnutku izjave po srečanju v Vietnamu obsodili jedrski poskus Severne Koreje. Zunanji ministri Asema, ki so v ponedeljek začeli dvodnevno srečanje v vietnamski prestolnici Hanoi, so v osnutku izjave, predvidene po zaključku srečanja, zapisali, da jedrski poskus predstavlja "jasno kršitev" dogovorov, doseženih v okviru šeststranskih pogajanj s Severno Korejo, in bistvenih resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov.
Obama se je medtem še v ponedeljek o usklajevanju odzivov na že drugi jedrski poskus Pjongjanga po telefonu pogovarjal z južnokorejskim predsednikom Lee Myung-Bakom in japonskim premierjem Tarom Asom. Kot so sporočili iz Bele hiše, so se dogovorili za skupna prizadevanja in podporo resoluciji VS ZN, ki bi predvidevala konkretne ukrepe za omejitev jedrskih aktivnosti Severne Koreje.
V pogovoru z Asom je Obama poleg tega ponovno izrazil "jasno zavezo (ZDA) obrambi Japonske in ohranitvi miru in varnosti v severovzhodni Aziji," so še sporočili iz Bele hiše.
Rusija in Kitajska zavrnili stroge ukrepe
Ruski veleposlanik Vitalij Čurkin je poudaril, da je to šele uvodni odgovor VS, katerega člani so se dogovorili, da se v torek začne delo na novi resoluciji. Osnutek resolucije pripravlja nestalna članica VS Japonska, kar pomeni, da bo ostra. Ameriška veleposlanica Susan Rice je dejala, da ZDA želijo ostro resolucijo s trdnimi ukrepi. Po njenih besedah je VS hitro, jasno in nedvoumno obsodil dejanje, ki ga ZDA obravnavajo kot resno kršitev mednarodnega prava in grožnjo regionalnemu ter mednarodnemu miru in varnosti.
Rusija in Kitajska sta doslej zavirali strožje ukrepe VS proti Pjongjangu, vendar je jedrska eksplozija vplivala na spremembo odnosa. Na vprašanje, ali Rusija jedrsko eksplozijo jemlje bolj resno kot aprilsko izstrelitev rakete dolgega dosega, ki jo je Severna Koreja predstavila kot izstrelitev komunikacijskega satelita, je Čurkin odgovoril pritrdilno.
"Kaj takšnega se redko zgodi in ni le v nasprotju z resolucijama VS, ampak tudi v nasprotju s Pogodbo o neširitvi jedrske oborožitve (NPT) in Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (CTBT). Kot ustanovna članica obeh pogodb Rusija meni, da sta obe zelo pomembni v današnjih mednarodnih odnosih in kar koli spodkopava njun režim, je zelo resno in potrebuje trden odgovor," je dejal Čurkin.
Barack Obama pa je sporočil, da ostro obsoja nepremišljeno dejanje, ki ogroža prebivalstvo severovzhodne Azije in predstavlja kršitev mednarodnega prava ter je v nasprotju s prejšnjimi zavezami Severne Koreje. Obama je dodal, da Severna Koreja poglablja lastno osamitev in izziva večji mednarodni pritisk.
Ker naj bi imela Severna Koreja očitno res jedrske bombe, so možnosti mednarodne skupnosti omejene na diplomacijo in sankcije. Dosedanji ukrepi sicer niso zalegli. Severna Koreja najverjetneje ne bo izvršila napada z jedrskim orožjem na sosednje države ali ZDA, lahko pa bi ga na primer posredovala komu drugemu. Pjongjang naj bi imel plutonija za najmanj šest jedrskih bomb.
Poskus na visoki tehnološki ravni
Sevrena Koreja je sporočila, da je bil tokratni jedrski poskus izpeljan na višji tehnološki ravni glede moči eksplozije in tehnologije nadzora. Poskus je povzročil potres 5,3 stopnje po Richterjevi lestvici, ki so ga zaznali seizmologi na Japonskem in v Južni Koreji. Potres je imel žarišče v provinci Severni Hamgjong, kjer je Severna Koreja leta 2006 izvedla prvi jedrski poskus. Takrat je bomba povzročila potres jakosti 3,6 stopnje.
Severna Koreja je nato izvedla še tri preizkuse raket kratkega dosega. Iz izstrelišča Musudanri na severovzhodu države je najprej izstrelila eno raketo, nato pa iz izstrelišča Wonsan na jugovzhodni obali še dve raketi kratkega dosega. Po nekaterih podatkih naj bi imela takšna raketa domet 130 kilometrov.
Kronologija jedrske krize
Oktobra 2006 je Severna Koreja začela z jedrskimi testi, februarja leta 2007 pa se je strinjala, da bodo zaprli jedrski reaktor v zameno za mednarodno pomoč v obliki goriva. Junija 2007 končno zaprejo jedrski reaktor Yongbjon, vendar pa že junija 2008 javno objavijo, da so začeli z jedrskimi testi. ZDA istega leta umaknejo Severno Korejo z liste držav, ki podpirajo terorizem.
Že v decembru 2008, po ukinitvi pomoči s strani ZDA, uradni Pjonjang začne zavlačevati glede zaustavitve jedrskega progama. V začetku letošnjega leta Severna Koreja prekine vse stike z Južno Korejo, saj jo obsodi sovražnih namenov. Aprila Severna Koreja izstreli raketo s komunikacijskim satelitom, v ponedeljek pa sporoči, da je uspešno izvedla že drugi jedrski test.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.