Ameriški predsednik Barack Obama se mudi v Nemčiji, kjer ga je sprejela kanclerka Angela Merkel. Obama ji je izrazil svojo hvaležnost.
Obama je na skupni novinarski konferenci po dveh urah njunega današnjega srečanja dejal, da je bila Merklova izjemna partnerica v medarodnih odnosih, z integriteto, predanostjo resnici in zavedanjem, da biti dober voditelj, pomeni sodelovati tudi s svetom. "Kanclerka Merklova je verjetno še edini voditelj izmed tistih najtesnejših zaveznikov, ki so bili na položaju takrat, ko sem prišel jaz," je dejal ob svojem poslovilnem obisku v Berlinu.
"Če bi bil Nemec, bi bil zagotovo njen podpornik," je še dejal odhajajoči ameriški predsednik. Merklovo je pohvalil tudi za nemški prispevek v boju proti džihadistični skupini Islamska država in v reševanju konflikta v Siriji. Pohvalil jo je "za celovito in človeško reševanje te krize". Pohvalil jo je tudi za vlogo pri reševanju begunske krize v Evropi.
Izrazil je pričakovanje, da se bo Trump sposoben "postaviti po robu" Rusiji zaradi njenih kršitev mednarodnega prava. Trump je namreč že med predvolilno kampanjo nakazoval razumevanje do Rusije in ruskega predsednika Vladimirja Putina. Slednji je bil tudi eden prvih tujih voditeljev, ki mu je čestital za zmago na volitvah in se pri tem nadejal izboljšanja odnosov med Rusijo in ZDA, ki so se zaradi ukrajinske krize in konflikta v Siriji povsem ohladili.
Trumpa je opozoril, da je Rusija vojaška super sila z globalnim vplivom in da bi bilo nevarno, če bi z Rusijo "sklepal kake posle", ki bi bili morda v nekem trenutki prikladni, a bi šli morda v škodo manjšim državam. "O tem bomo morda kaj več vedeli, ko bo novoizvoljeni predsednik sestavil svojo ekipo," je še dejal Obama.
Zbranim je še dejal, da je "previdni optimist" glede naslednika na položaju v Beli hiši in da se bo Trump zdaj od kampanje preusmeril na vladanje. Položaj zahteva resnost, je opozoril. "In če nisi resen pri tej službi, potem najbrž tam ne boš dolgo," je še dejal odhajajoči predsednik ZDA.
Merklova upa, da bo dobro sodelovala tudi s Trumpom
Tudi Merklova je na drugi strani pohvalila Obamo kot "zanesljivega partnerja v težkih časih". Zahvalila se mu je za "osem let tesnega zaupanja polnega in prijateljskega sodelovanja". Zaradi tega sta uspešno razrešila tudi težke trenutke, kakršno je bilo razkritje, da je ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) prisluškovala njenemu mobilnemu telefonu, je spomnila.
Pri tem je dodala, da je sodelovanje med nemško obveščevalno službo in ameriškimi obveščevalci naravnost nujno za soočanje s teroristično grožnjo.
Izrazila je še pričakovanje, da bo tesno sodelovala tudi z Obamovim naslednikom Trumpom. Kot je zatrdila, se bo sama zagotovo trudila za to. Poudarila je, da so odnosi Nemčije in Evrope z ZDA "temeljni kamen naše zunanje politike" in neločljivo povezani z demokracijo, svobodo in zagovarjanjem človekovih pravic. Spomnila je še, da je na te vrednote v prvem pogovoru opozorila tudi Trumpa.
Po drugi strani pa je menila, da je glede na Trumpove napovedi zdaj najverjetneje konec pogovorov o čezatlantskem prostotrgovinskem sporazumu (TTIP). Dogovor najverjetneje ne bo sklenjen, a je vseeno izrazila pričakovanje, "da se bomo enkrat k temu vrnili".
'Nemčija bi morala ceniti Merklovo'
Že pred njunim današnjim srečanjem je Barack Obama v intervjuju za nemški ARD poudaril: "Nemčija bi morala ceniti Merklovo. Ona predstavlja verodostojnost in je pripravljena se boriti za vaše vrednote."
Obama je izrazil skrb zaradi uspeha desničarskih populistov v ZDA in Evropi. "Če se svetovno gospodarstvo ne odziva na ljudi, se ti počutijo zapostavljeni, če bo neenakost še naprej rastla, se bodo delitve v industrializiranih državah še povečale," je dodal.
V Nemčijo je prispel v sredo zvečer, ko se je z nemško kanclerko sešel na delovni večerji.
Konec tesnega sodelovanja ZDA in Nemčije?
Obama in Merklova sta v preteklosti razvila močno partnerstvo, ki je prestalo tudi razkritje, da ameriški vohuni prisluškujejo njenim telefonskim klicem. Obama je Merklovo označil za eno svojih "najtesnejših mednarodnih partneric".
Že ob Obamovem prihodu v Berlin v sredo zvečer sta se voditelja močno zavzela za globalizacijo. Dejala sta, da se svetovno gospodarstvo razvija hitreje kot kdajkoli prej, zato je sodelovanje med državami ključnega pomena.
Merklova in Obama sta za nemško poslovno revijo Wirtschaftswoche dejala, da "ni poti nazaj v svet pred globalizacijo" in izrazila svojo podporo sporazumu TTIP. "To dolgujemo našim podjetjem in državljanom, pravzaprav celotni svetovni skupnosti, da poglobimo in razširimo naše sodelovanje," sta dejala.
Nemški mediji sicer dvomijo, da bo kanclerka lahko spletla podobno tesne odnose z Obamovim naslednikom Trumpom.
V Berlinu se bo Obama srečal tudi z drugimi evropskimi voditelji
Obama se bo v Berlinu v petek srečal še z nekaterimi drugimi evropskimi voditelji: britansko premierko Thereso May, francoskim predsednikom Francoisom Hollandom, italijanskim premierjem Matteom Renzijem ter predsednikom španske vlade Marianom Rajoyem. Teme pogovorov bodo kriza v Ukrajini in Siriji, boj proti t.i. Islamski državi in čezatlantski trgovinski sporazum, pa tudi, kaj za svet pomeni izid ameriških predsedniških volitev.
Svojo zadnjo turnejo kot ameriški predsednik je Obama začel v Grčiji, zaključil pa jo bo v Peruju.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.