Svetovalec ameriškega predsednika za ekonomijo Gene Sperling je sinoči okrcal bonitetno hišo Standard & Poor's, ker je ZDA prvič v zgodovini znižala bonitetno oceno za eno stopnjo. Predvsem se je spravil na to, da je pri kalkulacijah naredila za dva bilijona dolarjev veliko napako, kar je po njegovem mnenju "dih jemajoča napaka".
Sicer je že včeraj S&P sporočil, da je po opozorilu ameriškega finančnega ministrstva na to napako, upošteval tudi tista dva bilijona dolarjev, vendar to ni spremenilo njihove odločitve o znižanju bonitetne ocene. Analitiki namreč menijo, da administracija Baracka Obame vlada ohromljeno, kar se je pokazalo tudi pri zadnjem glasovanju o povečanju meje za zadolževanje, kar je bilo zaradi nasprotovanja republikancev sprejeto v zadnjem hipu.
Še pred Sperlingovo izjavo pa se je oglasil predstavnik Bele hiše Jay Carney. Znižanja bonitetne ocene se sploh ni dotaknil, dejal je le, da se morajo bolj potruditi ter poiskati voljo in pokazati predanost pri soočanju z glavnimi fiskalnimi in ekonomskimi težavami. Znižanje ocene sicer gotovo še dodatno pritiska na kongresno komisijo, ki niti še ni oblikovana, v proračunu pa naj bi iskala stroške, ki bi jih bilo mogoče oklestiti in tako dodatno privarčevati.
Pomočniki ministrov G20 na telefonu
Danes zjutraj so se po telefonu zaradi poteze S&P pogovarjali tudi namestniki finančnih ministrov skupine G20. Namestnik južnokorejskega ministra Choi Jong Ku je dejal, da kar se tiče Južne Koreje, se stvari v kratkem ne bodo bistveno spremenile. Še naprej bodo trgovali z zakladnimi obveznicami. Teh ima Južna Koreja za kar 300 milijard dolarjev v tujih rezervah. "No, nobene alternative, ki bi prinašala tako stabilnost in likvidnost," je dodal.
Avstralija, ki je tudi ena izmed članic G20, meni, da se bo finančna negotovost v svetu še nadaljevala. Avstralski finančni minister Wayne Swan je pri tem navedel, da bo reševanje zadolževanja v ZDA in Evropi dolga in boleča naloga, svoje državljane pa je potolažil, da je avstralsko gospodarstvo dokaj stabilno, pri čemer je izpostavil nizko raven dolgov, nizko brezposelnost in veliko izpostavljenost kitajskemu gospodarstvu.
Francija bo imela še naprej najvišjo oceno AAA
Po telefonu sta se pogovarjala tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy in britanski premier David Cameron. Po besedah Cameronovega predstavnika sta se strinjala, da bosta obe državi skrbno spremljali situacijo in da bosta nenehno v stiku.
Glavni ekonomist pri S&P za Evropo Jean-Michel Six pa je dejal, da francoska bonitetna ocena, ki je trenutno najvišja, ni ogrožena. Pojasnil je, da sta politično vodstvo in dobro vodenje glavna faktorja pri ocenjevanju držav.
Slovenija še ni dosegla dna?
Vse, kar se dogaja v Ameriki, slej kot prej pride tudi v Evropo. Torej v Sloveniji še nismo dočakali dna zaradi prve recesije, in recesija, ki se napoveduje v Ameriki, bo še dodatno poslabšala razmere v slovenskem gospodarstvu, pa je v oddaji 24UR napovedal Stojan Binder, nekdanji predsednik Gospodarske zbornice Slovenije.
Po njegovem mnenju denar ne bo več poceni – niti danes niti jutri, še manj ga bo. "Nekaj teh težav smo prenesli iz Evrope, za nekatere pa smo krivi sami. In to je sistem privatizacije, izčrpavanje podjetij, sistem financiranja raznih prevzemov s strani bank, tako da v prihodnje v Sloveniji lahko pričakujemo še velike težave,“ pravi.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.