Demokratski predsedniški kandidat Barack Obama je imel v torek v Philadelphiji govor o rasnih delitvah v ZDA, ki ga imajo njegovi podporniki za zgodovinskega in ga primerjajo s podobnimi govori Martina Luthra Kinga mlajšega.
Obama se je odločil za tvegan govor za ohranitev svoje predsedniške kampanje, ki ji je grozil polom zaradi spornih izjav njegovega pastorja iz Chicaga Jeremiaha Wrighta. Njegovo pridigo, v kateri je pozival božje prekletstvo nad ZDA, ker belci zatirajo temnopolte in ki ni nič boljša od teroristične mreže Al Kaida, je ameriška televizija Fox vrtela dan in noč ter prisilila tudi preostale televizije, da so se pridružile debati. Kampanja njegove demokratske nasprotnice Hillary Clinton se odslej na to še ni odzvala.
Obama je doslej nastopal kot kandidat, ki je temne polti in ne kot temnopolti kandidat, kot sta na primer Jesse Jackson in Al Sharpton, ki nista skrivala jeze zaradi zgodovinskih krivic in zaradi tega nista imela možnosti za uspeh med belci.
Obama o rasnih odnosih
Obama pripada posebni protestantski cerkvi, ki je bila ustanovljena v ZDA leta 1957 z združitvijo evangeličanske, reformirane in kongregacijske cerkve ter nosi ime Združena Kristusova cerkev. Pastor Wright je medtem že odstopil od formalne vloge v Obamini kampanji, preganjavica republikancev pa ni povsem namišljena, saj je sila nerodno za predsedniškega kandidata, da se druži z nekom, ki kliče božje prekletstvo nad domovino.
Obama se je tudi po mnenju nekaterih kritikov pogumno spustil v rasno debato, vendar mu kaj drugega ni preostalo, saj bi ga s tem v primeru osvojitve nominacije soočili republikanci, ki so predvsem stranka belopoltih. Potrebno bo še nekaj časa, da se njegov govor "vsede" v glave Američanov in za odgovor, ali mu je uspelo spremeniti mnenja o rasnih vprašanjih.
Američani in politična korektnost
O tem se Američani neradi odkrito pogovarjajo, še posebej belci s črnci in obratno. Na zunaj se vsi držijo nekakšne politične korektnosti in se izogibajo spornim besedam, ki lahko za bele javne osebnosti hitro pomenijo izgubo kariere. Pravega druženja ali mešanja med belo in temnopolto Ameriko ni, razen v redkih primerih, zato belci še naprej ostajajo polni predsodkov, črnci pa občutka jeze in nemoči.
Obama je v Philadelphiji kritiziral besede svojega pastorja in hkrati dejal, da se ga ne more odreči, tako kot se ne more odreči svoje bele stare mame, ki ga je vzgojila in ga imela rada, vendar je priznavala, da se boji črncev in včasih izrekla kakšen rasistični stereotip, zaradi katerega ga je stisnilo pri srcu. Američanom je predlagal, da se pač lahko prepirajo naprej o spornih izjavah, s katerimi se ne strinja in jih zavrača, in potem delajo isto na vseh naslednjih volitvah, vendar pa do želenih sprememb na ta način ne bodo prišli.
Belcem, ki se jim o pridigah v črnskih cerkvah in občutkih za njimi niti najmanj ne sanja, je skušal pojasniti ozadje Wrightovih izjav z vsemi pravimi in namišljenimi krivicami, neznanjem in bolečino zaradi suženjstva in vseh drugih krivic. Komentatorji televizije Fox med drugim opozarjajo na absurdne Wrightove izjave, da so belci ustvarili aids za črnce, po drugi strani pa namerno zanemarjajo dejstvo, da je ameriška vlada resnično delala poskuse s sifilisom na temnopoltih moških.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.