Ameriški predsednik Barack Obama je svoje politične zaveznike in nasprotnike pozval, naj sodelujejo pri reševanju težav Američanov, kot je recimo problem širjenja dohodkovne neenakosti. ''Lahko se sprijaznimo z državo, v kateri gre nekaterim zelo dobro, vse več ljudi pa komaj preživi, ali pa gospodarstvo obnovimo tako, da bodo vsi imeli enake priložnosti, da bodo vsi dobili pravičen delež in da bodo za vse veljala enaka pravila,'' je v govoru dejal Obama.
Analitiki menijo, da si prvi mož ZDA ni mogel izbrati boljšega dneva za te besede, namreč morebitni republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney, ki je eden najbogatejših kandidatov v zgodovini, je razkril svojo davčno napoved. Ta razkriva, da je Romney ob zaslužku 21,7 milijona dolarjev plačal le manj kot tri milijone dolarjev davka, s čimer zagotovo ne bo dobil še več privržencev med volivci, ki plačujejo davek po višji stopnji od 14-odstotne.
Obama, ki se bo z volivci soočil novembra, in prav lahko se zgodi, da bo izgubil mandat, je v govoru opisal težave, v katerih so se znašli Američani. Poudaril je, da segajo korenine v čas pred njegovim mandatom. To mu je priznal tudi guverner Indiane Mitch Daniels, ki so ga republikanci izbrali, da poda uradni odgovor opozicije na predsednikov govor. Vendar pa je Daniels pri tem dodal, da Obama ni naredil nič za izboljšanje položaja.
''Stanje v državi se izboljšuje''
Obama je ob tem nanizal uspehe, kot je upadanje stopnje brezposelnosti, reforma zdravstva in reforma finančnih regulacij. Republikanski filozofiji zmanjševanja vpliva države je postavil nasproti stališče, da je država še kako potrebna in to med drugim utemeljil s primerom rešitve ameriške avtomobilske industrije, ki danes spet ustvarja nova delovna mesta in ustvarja dobičke. Strinjal pa se je, da so reforme vlade nujno potrebne in zagotovil, da jih tudi izvaja.
Za položaj v državi je dejal, da se izboljšuje, vendar bodo potrebni dodatni ukrepi, kot je davčna reforma, ki bo zagotovila, da bogati plačujejo pošten delež davkov in da bodo podjetja, ki ustvarjajo delovna mesta v ZDA, nagrajena. To, po njegovih besedah, ni nobena razredna vojna, ampak je enostavno prav. Zavzel se je za povečanje vlaganj v izobraževanje in s pogledom na glasove latinskoameriških volivcev pozval kongres k sprejetju imigracijske reforme. Zagotovil je, da ne bo odstopil od vlaganj v razvoj čiste energije ter napovedal izvršni ukaz, ki bo začel velik projekt financiranja uporabe čiste energije za ameriško mornarico.
V delu govora o zunanji politiki pa je med demokrati v dvorani predstavniškega doma kongresa vzbudil največje navdušenje, ko je brez omembe imen udaril po republikanskih predsedniških kandidatih. "Tisti, ki govori, da Amerika v svetu nazaduje ali da naš vpliv usiha, ne ve o čem govori," je dejal Obama in med drugim zagotovil, da ne bo nikoli dovolil, da Iran pride do jedrskega orožja, pri čemer ohranja na mizi vse opcije. Ponovil je tudi trdno zavezo ZDA izraelski varnosti. Posebej pa je pohvalil pripadnike posebnih enot, ki so lani spomladi ubili Osamo bin Ladna.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.