
Predsednik ZDA Barack Obama je podpisal zdravstveno reformo in bo veljala, čeprav jo bodo malce spremenili, ko bo senat potrdil spremembe lastnega predloga, kar je v nedeljo že storil predstavniški dom, ki je najprej potrdil senatni predlog. Senat bo zdaj lahko dodal še svoje pripombe, nato pa bosta oba domova kongresa ločeno glasovala o skupnem zakonu.
Obama je ob podpisu dejal, da to počne za ljudi, kot je bila tudi njegova mama, ki se je morala z zavarovalnicami prerekati tudi v v zadnjih dneh njenega življenja, ko se je borila z rakom. Ob slovesnem podpisu v Beli hiši so bili prisotni demokrati iz obeh domov kongresa, ki reformo podpirajo. Ameriški predsednik je še dodal, da je zakon nujen, pri tem pa je pojasnil, da gre za zakon, za katerega so se borile številne ameriške generacije. Za sprejetje tega zakona pa je bilo po njegovih besedah potrebnega veliko poguma. Podpredsednik Joe Biden pa je menil, da gre za zgodovinski dan, ki bo spremenil življenja na desetine milijonov Američanov.
Reforma prinaša zavarovanje za 32 milijonov ljudi, zavarovalnicam prepoveduje diskriminacijo bolnikov in zavračanje stroškov zdravljenja ter med drugim v desetih letih zmanjšuje proračunski primanjkljaj za 140 milijard dolarjev.
Zdravstvena reforma je pri nasprotnikih sprožila čustvene odzive, republikanci pa niso niti najmanj pomagali pri umirjanju čustev, čeprav jih je vodja manjšine v predstavniškem domu John Boehner pozval, naj se obnašajo kot odrasle osebe. Tako so med drugim ploskali osebam, ki so med razpravo na galeriji kričale, da je treba zakon ubiti.
11 zveznih držav s tožbo nad reformo
11 pravosodnih republikanskih pravosodnih ministrov iz zveznih držav je najavilo skupinsko tožbo proti reformi, v najmanj 30 državah pa republikanci pripravljajo zakone proti reformi. Države Alabama, Florida, Michigan, Nebraska, Severna Dakota, Pensilvanija, Južna Karolina, Južna Dakota, Teksas, Utah in Washington so skupinsko tožbo napovedale v ponedeljek. Pravosodni minister Utaha Mark Shurtleff pa je dejal, da bodo tožbo najverjetneje vložili na ameriškem okrajnem sodišču na Floridi.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je povedal, da je to početje jalovo, s tem pa se strinjajo tudi pravni strokovnjaki. Zvezni zakoni so namreč nad državnimi. Vendar ne gre več niti za logiko niti za pravo. Republikanci upajo, da bodo s podpihovanjem nasprotovanja reformi pobrali politične dividende na kongresnih volitvah, pripadniki gibanja čajank pa se bodo umirili šele, če na volitvah novembra ne bodo dosegli bistvenega uspeha. Omenjeno gibanje je nastalo bolj ali manj spontano, njegove člane pa druži nasprotovanje zvezni oblasti v Washingtonu.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.