Davčni kompromis, ki ga je Obama podpisal pred navdušenimi republikanci in razočaranimi demokrati, predvideva podaljšanje davčnih olajšav iz let 2001 in 2003 za vse Američane, tudi tiste, ki zaslužijo več kot 200.000 dolarjev na leto. Obama je sicer vse od predvolilne kampanje leta 2008 obljubljal, da tega ne bo storil. Obama je poskušal v petek poraz spremeniti v zmago z besedami, da so vsi skupaj Američanom za praznike prinesli dobre novice in dogovor označil za napredek.
Vodja senatne manjšine republikanec Mitch McConnell je zadovoljno izjavil, da Američani že vidijo spremembe, ki jih bo v prihodnjem letu še več. Kritik kompromisa demokratski kongresnik Anthony Weiner iz New Yorka pa je dejal, da so republikanci boljši igralci pokra kot Obama ter napovedal nov hud boj glede davkov v času predsedniške kampanje leta 2012, ko bodo olajšave spet pred iztekom.
Američani bodo tako še naprej dobivali 1000 dolarjev olajšave za otroka, ostajajo olajšave za študij, dividende in dobičke. Oblasti so tudi uvedle novo olajšavo pri plačevanju v zvezni pokojninski sklad, nove olajšave za čisto energijo in ukinile davek na dedovanje do pet milijonov premoženja. Za okrog leto dni so podaljšane tudi podpore brezposelnim, vendar ne vsem.

Republikanci v senatu so potrditev davčnih olajšav postavljali kot pogoj za sodelovanje pri drugih zadevah, čeprav uspešno zavlačujejo. Zaradi tega bodo senatorji ostali v klopeh še konec tedna, preden jih bo vodja večine Harry Reid spustil domov za praznike. Predstavniški dom je v petek do torka podaljšal izredni zakon za financiranje dela vlade, kar pomeni, da imajo do takrat kongresniki prosto, potem pa bodo morali spet nazaj.
Reid je v petek odstopil od namere, da senat glasuje o celotnem 1300 milijard dolarjev vrednem paketu zakonov o financiranju dela vladnih agencij, ker so republikanci proti hitri obravnavi zadev, za katere ponavadi potrebujejo več mesecev. Republikanci želijo financiranje vlade podaljšati do februarja, ko se bodo pogajali naprej. Reidu so grozili z blokado in sicer tako, da bi izsilili branje celotnega besedila paketa, kar bi vzelo najmanj 50 ur.
Vmes poteka debata o ratifikaciji sporazuma Start o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve, ki sta ga aprila v Pragi podpisala Obama in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Glasovanje naj bi bilo na vrsti v torek ali sredo in Obama se bo šele potem odpravil za svojo družino na praznične počitnice na Havaje. Danes ali v nedeljo bo poskušal senat potrditi dva odmevna predloga zakona, kar je predstavniški dom že storil.
Gre za odpravo prepovedi odkritega služenja homoseksualcev v oboroženih silah in tako imenovani "Dream" zakon, ki bi otrokom nezakonitih priseljencev omogočil pot do legalizacije, če služijo v oboroženih silah ali se vpišejo na fakultete. Spet naj bi poskušali tudi potrditi zakon o zdravstveni negi newyorških reševalcev po terorističnih napadih 11. septembra 2001.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.