Ameriški predsednik Barack Obama je v petek podpisal izvršni ukaz, s katerim je prepovedal investicije in trgovino s Krimom ter zamrznil premoženje vsem, ki pomagajo novim oblastem na Krimu.
Uvedel je tudi sankcije proti 24 osebam, ki sodelujejo v uporu na vzhodu Ukrajine. Med sankcioniranimi je pravzaprav 17 posameznikov in sedem skupin. Ena od njih je ruska investicijska skupina Marshall Capital Partners v lasti Konstantina Malofeyeva, ki naj bi pomagal separatistom na vzhodu Ukrajine, ter motoristična skupina Night Wolves, katere vodja je dober prijatelj ruskega predsednika Vladimirja Putina Alexander Zaldostanov, ki naj bi se prav tako boril na Krimu.
Obama je sporočil, da je želel z izvršnim ukazom ameriškim in drugim podjetjem, ki poslujejo v regiji, pojasniti kaj se sme in kaj ne. Obenem je tudi ponovno potrdil, da ZDA nikoli ne bodo priznale ruske priključitve polotoka Krim. Rusijo je pozval, naj preneha z okupacijo Krima in podporo separatistom na vzhodu Ukrajine ter izpolni svoje obveznosti iz dogovora v Minsku, ki poziva k premirju in iskanju politične rešitve za ukrajinsko krizo.
Nove sankcije proti Rusiji je v petek sprejela tudi Kanada, uperjene pa so predvsem proti naftnemu in plinskemu sektorju ter 20 ruskim politikom in vodjem separatistov.
Putin: Rusije nove sankcije ne bodo prestrašile
Putin je poudaril, da nove sankcije Rusije ne bodo prestrašile, ustavile ali osamile in spomnil, da je bilo v zgodovini Rusije že več podobnih poskusov. Dodal je, da mora biti država pripravljena premagati težave in vedno ustrezno odgovoriti na vse grožnje suverenosti, stabilnosti in enotnosti ruske družbe. "Rusija drago plačuje za svoj neodvisen položaj in svojo podporo rojakom na Krimu in v Sevastopulu in včasih se zdi, da tudi samo za dejstvo, da obstaja," je dejal.
Rusko zunanje ministrstvo je pred tem sporočilo, da najnovejši sveženj ameriških in kanadskih sankcij ovira prizadevanja za rešitev krize v Ukrajini. "Namen sankcij je ovirati politični proces," je v odzivu na sankcije zapisalo ministrstvo. "Washingtonu in Ottawi priporočamo, naj razmislita o posledicah tovrstnih dejanj," so poudarili in zagrozili s povračilnimi ukrepi.
Ameriške in kanadske sankcije sledijo podobnim, ki jih je v četrtek uvedla EU in so začele veljati danes. Prepovedana so vsa evropska vlaganja na Krimu ali v Sevastopolu, evropska podjetja in podjetja s sedežem v EU pa ne smejo več kupovati nepremičnin na Krimu, financirati tamkajšnjih podjetij ali zagotavljati storitev zanje. Evropski turistični operaterji ne smejo več nuditi storitev na Krimu, evropske ladje za križarjenja pa se ne smejo ustavljati v tamkajšnjih pristaniščih, razen v nujnih primerih.
Podjetja iz EU ne smejo izvažati dobrih in tehnologij za področja prometa, tehnologije in energetskega sektorja. Skupno je Bruselj zamrznil premoženje 28 podjetij in organizacij, 132 posameznikom pa je EU zamrznila bančne račune in jih uvrstila na seznam oseb, ki imajo prepovedan vstop v EU.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.