Ameriški predsednik Barack Obama je v torek v Atlanti napovedal bistveno povečanje ameriške pomoči v boju proti izbruhu epidemije virusa ebole v zahodni Afriki, ki jo je opredelil kot grožnjo svetovni varnosti.
V prostorih Centra za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) v Atlanti je dejal, da ima svet priložnost rešiti nešteto življenj in mora ukrepati ter narediti več. "ZDA bodo naredile več," je dejal in pozval tudi druge države sveta, naj pomagajo, ker epidemija uhaja izpod nadzora in ljudje množično umirajo.
Kot smo že poročali, ameriški predsednik namerava poslati v regijo 3000 vojakov, inženirjev in zdravstvenega osebja. Ameriška misija bo imela center za poveljstvo in nadzor v prestolnici Liberije, države, ki so jo ustanovili osvobojeni ameriški sužnji in je ena najbolj prizadetih držav z ebolo. Misiji bo poveljeval general Darryl Williams, ki je že prispel na teren v torek.
Američani bodo v regiji zgradili 17 zdravstvenih centrov s po 100 posteljami, ameriško zdravstveno osebje bo delovalo v novi poljski bolnišnici v Liberiji, Američani bodo urili več tisoč lokalnih zdravstvenih delavcev za najmanj pol leta ter odprli zračni most za hitrejšo oskrbo prizadetih območij. ZDA so doslej za boj proti eboli prispevale 175 milijonov dolarjev, z novo strategijo pa se bo pomoč povečala za pol milijarde dolarjev.
Ebola je bila doslej usodna že za 2500 ljudi in Obama je dejal, da bo položaj še slabši, preden se bo začel izboljševati. Zaradi svoje pobude si je prislužil pohvalo direktorice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan, ki je dejala, da je to takšna transformacijska sprememba, ki jo potrebujejo za zaustavitev bolezni.
Varnostni svet ZN naj bi svoje opravil danes in sprejel resolucijo, katere predlog med drugim poziva k odpravi omejitev glede potovanj v zahodni Afriki. Veliko držav se je ustrašilo izbruha ebole in zaprlo meje s prizadetimi državami ali odpovedalo polete vanje, kar otežuje humanitarna prizadevanja.
Unicef za boj proti eboli potrebuje 152 milijonov evrov
Sklad ZN za otroke (Unicef) za boj proti eboli na zahodu Afrike potrebuje 152 milijonov evrov, ki jih namerava porazdeliti med Liberijo, Sierro Leone in Gvinejo. Liberiji bo namenil 49 milijonov evrov, Sierri Leone 46 milijonov in v Gvineji 42 milijonov. Dodatnih osem milijonov evrov bo namenil za pripravljenost sosednjih držav na morebitno širjenje smrtonosnega virusa, preostanek sredstev pa za usklajevanje zagotavljanja nujne pomoči v prizadeti regiji.
Po oceni Unicefa na območjih v Gvineji, Sierri Leone in Liberiji živi 8,5 milijona otrok in mladostnikov, mlajših od 20 let, od tega 2,5 milijona otrok, mlajših od pet let, so sporočili iz Unicefa Slovenija.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.