Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Beli hiši uradno predstavil ambicije za zmanjšanje toplogrednih plinov. Ti naj bi se do leta 2030 glede na leto 2005 zmanjšali za 32 odstotkov. Ukrepi naj bi gospodarstvo stali okrog 8,4 milijarde dolarjev na leto, a administracija zagotavlja, da bo do leta 2030 neto korist dosegla 46 milijard dolarjev.
Obama je segrevanje ozračja povezal z obolenji dihal, cilje glede zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov iz domačih termoelektrarn, ki pošljejo v ozračje največ ogljikovega dioksida, pa je naznanil v prisotnosti otrokov z astmo.
Zmanjšanje izpustov je po njegovih besedah moralna obveza do prihodnjih generacij, ki bodo ogrožene, če procesa segrevanja ozračja ne bodo zavrli. "Pri podnebnih spremembah je lahko prepozno in če ne bomo ukrepali se ljudje nanje ne bodo mogli prilagoditi," je dejal Obama skupaj z upraviteljico Agencije za zaščito okolja (EPA) Gino McCarthy.
EPA je lani predlagala, da ZDA do leta 2030 zmanjšajo izpuste toplogrednih plinov za 30 odstotkov glede na raven iz leta 2005. Sledilo je obdobje javnih komentarjev in končna verzija je še bolj ambiciozna saj v istem časovnem obdobju predlaga zmanjšanje za 32 odstotkov. "To je najpomembnejši ukrep ZDA glede podnebnih sprememb doslej," je dejal Obama.
Obama bo ta načrt, katerega izvedba bo odvisna od njegovih naslednikov, prinesel s seboj decembra v Pariz na podnebno konferenco Združenih narodov, kjer bodo skušali najti naslednika Kyotskemu protokolu. S tem želi vplivati na druge velike onesnaževalce zraka, da sprejmejo pogumne ukrepe.
Vendar pa ima njegov načrt največ opozicije doma, kjer so republikanski guvernerji zveznih držav, skupaj z energetsko industrijo že napovedali neposlušnost in tožbe. Demokratski predsedniški kandidati so ga že podprli, republikanski pa govorijo o "katastrofi, neodgovornosti in pretiravanju", ki bo uničilo ameriško gospodarstvo.
Načrt daje državam možnost, da se same odločijo kako bodo dosegle cilje, ki so prirejene za vsako posebej, glede na to, koliko termoelektrarn imajo. Izpuste toplogrednih plinov bodo morale začeti zmanjševati leta 2022. Tiste, ki bodo povečale proizvodnjo energije iz obnovljivih virov, pa bodo dobile kredite, ki jih lahko porabijo pri zamudah.
ZDA dobijo 37 odstotkov električne energije iz premoga, 30 odstotkov iz naravnega plina, 19 odstotkov iz jedrskih elektrarn, sedem odstotkov iz hidroelektrarn in le pet odstotkov iz obnovljivih virov, kot sta sonce in veter.
Obama je svetu pred pariško podnebno konferenco obljubil, da bodo ZDA do leta 2025 zmanjšale izpuste toplogrednih plinov za med 26 do 28 odstotkov glede na raven iz leta 2005. Tretjina vseh izpustov toplogrednih plinov v ZDA pa odpade na termoelektrarne.
Hollande pozdravlja načrt Obame glede izpustov toplogrednih plinov
Francoski predsednik Francois Hollande ocenjuje, da so zaveze ameriškega kolega Baracka Obame glede zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov "velik prispevek" k uspehu prihajajoče pariške konference o podnebnih spremembah. Hollande je pozdravil "pogum" ameriškega predsednika, poročajo tuje tiskovne agencije.
Izpuste bodo morali zmanjšati v termoelektrarnah. "Ta načrt je ključen korak v dekarbonizaciji ameriškega gospodarstva," je za francosko tiskovno agencijo AFP poudaril Hollande.
Obama bo ta načrt prinesel s seboj decembra v Pariz na podnebno konferenco Združenih narodov, kjer bodo skušali najti naslednika Kyotskemu protokolu. Na konferenci naj bi dosegli omejitve izpustov, ki bi zagotovili, da globalna temperatura ne bo porasla za več kot dve stopinji Celzija glede na predindustrijske ravni.
Hollande je danes poudaril, da bo Francija najbolj razvite države pozvala, naj "prevzamejo svojo odgovornost".
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.