Ameriški predsednik Barack Obama je danes v govoru ob obisku v nemškem Hannovru pozval k evropski enotnosti v luči porasta populizma in skepticizma o Evropski uniji. Evropi je Obama svetoval, naj se zaveda svojih dosežkov.

"Močna in enotna Evropa je za svet nujna," je povedal Obama ter primerjal današnjo blaginjo z vojnami in trpljenjem prejšnjega stoletja. Ob obisku Evrope, ki se trenutno spopada z migrantsko krizo, gospodarskim zastojem in možnostjo izstopa Velike Britanije iz EU, je Obama tako dejal, da "celoten svet potrebuje močno, uspešno, demokratično in enotno Evropo".
Čeprav je priznal, da so lahko evropske institucije frustrirajoče, je Obama poudaril, da zapiranje posameznih držav vase ni rešitev za težave Evrope.
Ameriški predsednik je izkoristil priložnost in evropske države pozval, naj prevzamejo večji del skupnega bremena za zagotavljanje varnosti. Zaveznicam v zvezi Nato, ki tega še niso dosegle, je Obama položil na srce, naj zvišajo obrambne izdatke na dva odstotka bruto domačega proizvoda.
Medtem ko je Obama v nedeljo zatrdil, da napotitev ameriških bojnih kopenskih sil v Sirijo ne bi bila dobra ideja, je danes napovedal, da bodo ZDA v Sirijo poslale še do 250 dodatnih vojaških inštruktorjev v okviru podpore lokalnih uporniških sil pri boju proti skrajni Islamski državi.
"Odobril sem napotitev dodatnih 250 ameriških vojakov, tudi pripadnikov specialnih enot, v Sirijo," je povedal Obama in poudaril, da ti vojaki ne bodo imeli vodilne vloge v bojih, temveč bodo ključni za urjenje in podporo lokalnih sil v boju proti džihadistom.

ZDA so lani napotile okoli 50 pripadnikov posebnih enot v Sirijo, da bi podprle sile pod vodstvom Kurdov v njihovi ofenzivi proti Islamski državi na severu Sirije.
Merklova: ZDA in Evropa želijo skupaj stabilizirati Libijo
V Hannovru sta se nemška kanclerka Angela Merkel in predsednik ZDA Barack Obama srečala še s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom ter premierjema Velike Britanije in Italije Davidom Cameronom in Matteom Renzijem. Pogovarjali so se o pomembnih mednarodnih vprašanjih, kot so begunska kriza, sirski konflikt, nemirna Libija, razmere v Ukrajini in odnosi z Rusijo.
ZDA in njihove najpomembnejše evropske partnerice želijo skupaj prispevati k stabilizaciji nemirne Libije, je po srečanju z voditelji ZDA, Francije, Velike Britanije in Italije v Hannovru poudarila nemška kanclerka Merklova. Skupaj želijo tako podpreti vlado nacionalne enotnosti v Libiji, je dodala Merklova.
O konkretnih ukrepih za stabilizacijo Libije se niso dogovorili.
Po besedah Merklove prav tako ni bilo govora o morebitnem posredovanju zveze Nato, tudi zato, ker naj bi se kmalu razširila misija EU Sophia za boj proti tihotapljenju migrantov. EU si sicer v boju proti nezakonitim migracijam želi razširiti svojo vojaško operacijo v libijske vode, a zato potrebuje prošnjo libijskih oblasti. Zato si EU v Tripoliju želi zanesljivega sogovornika.
Dejala je še, da Nemčija podpira vojaško operacijo proti tihotapcem z orožjem in tudi z ljudmi, a si prizadeva, da bi jo vodila EU in ne Nato. Evropska misija Sophia dobro deluje, je povedala. Dodala je, da so ZDA z Natovo operacijo v Egejskem morju pokazale pripravljenost za sodelovanje v boju proti nezakonitim migracijam. "Če bo potrebno, so ZDA pripravljene deliti odgovornost tudi v povezavi z migrantsko potjo med Libijo in Italijo," je še izpostavila.
Tudi po Renzijevih besedah je Obama izrazil pripravljenost za sodelovanje Nata pri preprečevanju trgovine z ljudmi in onemogočanju tihotapcev na omenjeni poti.
Italijanska obrambna ministrica Roberta Pinotti je sicer v intervjuju za italijanski časnik La Stampa danes razkrila priprave na Natovo misijo v Sredozemskem morju ob obali Libije, ki naj bi jo Nato sprožil čez tri mesece. Šlo naj bi za podobno misijo, kot jo Nato že izvaja za boj proti tihotapcem migrantov v Egejskem morju med Grčijo in Turčijo.
Po besedah Merklove na današnjem srečanju v Hannovru ni bilo govora o okrepljenem angažmaju evropskih držav v Siriji. Obama je sicer pred srečanjem v Hannovru evropske partnerje v Natu pozval k okrepljenemu, tudi vojaškemu, sodelovanju v boju proti skrajni skupini Islamska država. Merklova je po srečanju po poročanju dpa poudarila, da je jasno, da morajo sodelovati vsi. A je dodala, da je bil na današnjem srečanju poudarek na iskanju politične rešitve sirskega konflikta.
Iz Bele hiše so po srečanju sporočili, da so voditelji držav vse strani, ki se borijo v Siriji, pozvali k spoštovanju prekinitve sovražnosti. Pozvali so jih še, naj humanitarnim organizacijam omogočijo dostop ter prispevajo k uspehu mirovnih pogovorov v Ženevi.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.