Tujina

V Hannovru Obama in Merklova s še drugimi voditelji o stabilizaciji Libije

Hannover, 25. 04. 2016 13.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ameriški predsednik Barack Obama, ki se mudi v Hannovru, je pozval k evropski enotnosti v luči porasta populizma in skepticizma o Evropski uniji. Obama, ki si je skupaj z nemško kanclerko ogledal najpomembnejši industrijski sejem na svetu, je poudaril, da je močna in enotna Evropa za svet nujna.

Ameriški predsednik Barack Obama je danes v govoru ob obisku v nemškem Hannovru pozval k evropski enotnosti v luči porasta populizma in skepticizma o Evropski uniji. Evropi je Obama svetoval, naj se zaveda svojih dosežkov.

Barack Obama in Angela Merkel na srečanju v Hannovru.
Barack Obama in Angela Merkel na srečanju v Hannovru. FOTO: AP

"Močna in enotna Evropa je za svet nujna," je povedal Obama ter primerjal današnjo blaginjo z vojnami in trpljenjem prejšnjega stoletja. Ob obisku Evrope, ki se trenutno spopada z migrantsko krizo, gospodarskim zastojem in možnostjo izstopa Velike Britanije iz EU, je Obama tako dejal, da "celoten svet potrebuje močno, uspešno, demokratično in enotno Evropo".

Čeprav je priznal, da so lahko evropske institucije frustrirajoče, je Obama poudaril, da zapiranje posameznih držav vase ni rešitev za težave Evrope.

Ameriški predsednik je izkoristil priložnost in evropske države pozval, naj prevzamejo večji del skupnega bremena za zagotavljanje varnosti. Zaveznicam v zvezi Nato, ki tega še niso dosegle, je Obama položil na srce, naj zvišajo obrambne izdatke na dva odstotka bruto domačega proizvoda.

Medtem ko je Obama v nedeljo zatrdil, da napotitev ameriških bojnih kopenskih sil v Sirijo ne bi bila dobra ideja, je danes napovedal, da bodo ZDA v Sirijo poslale še do 250 dodatnih vojaških inštruktorjev v okviru podpore lokalnih uporniških sil pri boju proti skrajni Islamski državi.

"Odobril sem napotitev dodatnih 250 ameriških vojakov, tudi pripadnikov specialnih enot, v Sirijo," je povedal Obama in poudaril, da ti vojaki ne bodo imeli vodilne vloge v bojih, temveč bodo ključni za urjenje in podporo lokalnih sil v boju proti džihadistom.

Merklova je bila zelo navdušena nad virtualnimi (pametnimi) očali, Obama nekoliko manj.
Merklova je bila zelo navdušena nad virtualnimi (pametnimi) očali, Obama nekoliko manj. FOTO: AP

ZDA so lani napotile okoli 50 pripadnikov posebnih enot v Sirijo, da bi podprle sile pod vodstvom Kurdov v njihovi ofenzivi proti Islamski državi na severu Sirije.

Merklova: ZDA in Evropa želijo skupaj stabilizirati Libijo

V Hannovru sta se nemška kanclerka Angela Merkel in predsednik ZDA Barack Obama srečala še s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom ter premierjema Velike Britanije in Italije Davidom Cameronom in Matteom Renzijem. Pogovarjali so se o pomembnih mednarodnih vprašanjih, kot so begunska kriza, sirski konflikt, nemirna Libija, razmere v Ukrajini in odnosi z Rusijo.

ZDA in njihove najpomembnejše evropske partnerice želijo skupaj prispevati k stabilizaciji nemirne Libije, je po srečanju z voditelji ZDA, Francije, Velike Britanije in Italije v Hannovru poudarila nemška kanclerka Merklova. Skupaj želijo tako podpreti vlado nacionalne enotnosti v Libiji, je dodala Merklova.

O konkretnih ukrepih za stabilizacijo Libije se niso dogovorili.

Po besedah Merklove prav tako ni bilo govora o morebitnem posredovanju zveze Nato, tudi zato, ker naj bi se kmalu razširila misija EU Sophia za boj proti tihotapljenju migrantov. EU si sicer v boju proti nezakonitim migracijam želi razširiti svojo vojaško operacijo v libijske vode, a zato potrebuje prošnjo libijskih oblasti. Zato si EU v Tripoliju želi zanesljivega sogovornika.

Dejala je še, da Nemčija podpira vojaško operacijo proti tihotapcem z orožjem in tudi z ljudmi, a si prizadeva, da bi jo vodila EU in ne Nato. Evropska misija Sophia dobro deluje, je povedala. Dodala je, da so ZDA z Natovo operacijo v Egejskem morju pokazale pripravljenost za sodelovanje v boju proti nezakonitim migracijam. "Če bo potrebno, so ZDA pripravljene deliti odgovornost tudi v povezavi z migrantsko potjo med Libijo in Italijo," je še izpostavila.

Tudi po Renzijevih besedah je Obama izrazil pripravljenost za sodelovanje Nata pri preprečevanju trgovine z ljudmi in onemogočanju tihotapcev na omenjeni poti.

Italijanska obrambna ministrica Roberta Pinotti je sicer v intervjuju za italijanski časnik La Stampa danes razkrila priprave na Natovo misijo v Sredozemskem morju ob obali Libije, ki naj bi jo Nato sprožil čez tri mesece. Šlo naj bi za podobno misijo, kot jo Nato že izvaja za boj proti tihotapcem migrantov v Egejskem morju med Grčijo in Turčijo.

Po besedah Merklove na današnjem srečanju v Hannovru ni bilo govora o okrepljenem angažmaju evropskih držav v Siriji. Obama je sicer pred srečanjem v Hannovru evropske partnerje v Natu pozval k okrepljenemu, tudi vojaškemu, sodelovanju v boju proti skrajni skupini Islamska država. Merklova je po srečanju po poročanju dpa poudarila, da je jasno, da morajo sodelovati vsi. A je dodala, da je bil na današnjem srečanju poudarek na iskanju politične rešitve sirskega konflikta.

Iz Bele hiše so po srečanju sporočili, da so voditelji držav vse strani, ki se borijo v Siriji, pozvali k spoštovanju prekinitve sovražnosti. Pozvali so jih še, naj humanitarnim organizacijam omogočijo dostop ter prispevajo k uspehu mirovnih pogovorov v Ženevi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dostojevski II
26. 04. 2016 16.41
+1
Merklova: ZDA in Evropa želijo skupaj stabilizirati Libijo... NAJPREJ SO JO DESTABILIZIRALI. Oborožili upornike, da so zrušili režim. Po petih letih pa se bodo se s krvavimi rokami lotili še stabilizacije.
puspan
26. 04. 2016 16.05
+2
Prihaja čas, ko se bo treba odločiti, kam spadamo, sicer pa nas tudi nihče ne bo vprašal, kako pomembni smo.
tali?ni tom
26. 04. 2016 15.21
so se zmenili koga od njih obsodijo zaradi libije?? verjetno ne ker so nekak mafija ki se poklicno ukvarja z masovnimi poboji narodov po državah sveta ki ne plešejo ko oni svirajo!
Transformerji
26. 04. 2016 13.35
Ne veste, zakaj tak prisrčen poljub - Merklova se je strinjala, da bomo tudi vsi državljani EU imeli pravico do orožja, tako kot v Ameriki - tako kot imamo McDonaldse, bomo imeli tudi trgovine z orožjem. Da bodo dobro založene, bo pa poskrbel Obama, kaj naj mu drugega ostane, še pohvaljen bo v svoji domovini , kjer ni mogel sprovesti zakona o prepovedi oroževanja državljanov.
User1063544
26. 04. 2016 08.16
+3
Ko se ta elita tak lepo ljubi, pomeni da bo nekdo dobil zelo po pi***. Smo pripravljeni? Libija pred vojno: Brezplačna izobrazba, brezplačno zdravtsvo, brezplačna elektrika, ob nakupu avtomobila, državna pomoč v višini 50% kupnine, ob rojstvu otroka, darilo cca 4800€, Ob želji po obdelovalni zemlji oz. kmetovanju, BREZPLAČNA dodelitev obdelovalnega zemljiča, liter bezne 0.14 USD, povprečna pismenost države iz 25% dosegla 85% itd itd.... In Gadafi je bil tiran in diktator. Zdaj pa bo nekdo stabiliziral Libijo... in to ravno iz ust tistega ki jo je destabiliziral oz. UNIČIL. In kje smo mi?
HorstWiesel
26. 04. 2016 09.07
+3
Hja, sej ne moreš verjet ker buče prodajajo. Libija je bila z Gadafijam prav v redu stabilizirana, dokler je tile "stabilizatorji" niso destabiliziral.
nikhrast
26. 04. 2016 15.34
+1
Toliko o demokraciji in svobodi, pravi sužnji.
puspan
25. 04. 2016 21.40
-16
Dokler bo Angela, se za Evropo ni bati. Vsi z Orbanom na čelu se bodo izločili sami od sebe, kar je za vse nas samo pozitivno.
User1038758
25. 04. 2016 21.22
+9
Ena od nevarnih posledic TTIP naj bi bila tudi možnost, da korporacije tožijo države zaradi zakonov, ki so »slabi za podjetništvo« in da od njih ne zahtevajo samo realno izgubljenegai dobička, »pač pa tudi izgubo prihodnjih dobičkov«. Vse to je bilo po poročanju VICE News tarča številnih kritik demonstrantov, ki so se nedavno zbrali na protestu v Veliki Britaniji. Tožbe multinacionalk zoper države, ki s svojo zakonodajo niso poskrbele za dovolj privlačno in korporacijam ugodno »poslovno okolje«, so samo eno poglavje zgodbe, ki jo nasprotniki TTIP ocenjujejo kot »grozljivko«, ki bi se nam lahko zgodila že kmalu. Kaj to pomeni, si lahko v praksi ogledamo že danes, na podlagi pogosto kritiziranega Severnoameriškega sporazuma o prosti trgovini (NAFTA). Zanimivo je, da so TTIP in podobne sporazume po imenovanju papeža Frančiška precej ostro kritizirali tudi visoki predstavniki Vatikana. Podjetje z imenom Lone Pine Resources tako na primer na podlagi Severnoameriškega sporazuma o prosti trgovini toži kanadsko vlado za 250 milijonov dolarjev in to samo zato, ker je Quebec začasno prepovedal uporabo metodo »frackinga«, torej razbijanja zameljskih plošč zaradi pridobivanja plina, ki imajo zelo slabe posledice za okolje, saj vplivajo na potrese in onesnažujejo vodne vire s plinom, ki se pomešan z vodo znajde tudi v pipah nič hudega slutečih uporabnikov tako »oplemenitene« vode. Tobačni gigant Philip Morris toži Avstralijo samo zato, ker so bili prisiljeni nalepiti opozorila o nevarnosti tobaka na škatlice cigaret. In ko je Ekvador želel nacionalizirati naftno industrijo, je Occidental Petroleum Corporation tožila državo in dobila 1,7 milijarde dolarjev odškodnine zaradi »izgubljenih dobičkov«. To niso osamljeni primeri, saj je bilo leta 2012 vloženih največje število, kar 514 takšnih tožb.
jzkzfzmz
26. 04. 2016 11.19
+2
Lepo napisano, samo večina ljudi žal gleda na TTIP kot nekaj dobrega ali pa se sploh ne zmenijo in sam jamrajo... :(
User1038758
26. 04. 2016 11.31
+2
tisti, ki ima ttip za dobro zadevo ke popolnoma sprana ofca, ki ne zna razmisljati s svojimi mozgani.
Transformerji
26. 04. 2016 13.05
+1
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.04
+6
Kdor ob tej novici in fotografiji in izbrisu slik protestov ob tem obisku, pa kaj ne živimo v demokratični evropi, ali je to že evropa strička Sama kdor ne bruhne mu je pa res vse eno za to Evropo!
nevski
25. 04. 2016 19.42
+10
Merklovi in EU se čas izteka. Razpad EU bo Obamova dediščina.
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.18
+5
Bolje danes kot jutri, dosti je že te javne hiše za vsaj 500 let v naprej.
User1038758
25. 04. 2016 21.24
+10
nikhrast
25. 04. 2016 19.21
+4
Žalostno ko vidim kako vas je povozil cajt, samo morali bi že vedeti 25 let nazaj da se bodo stvari spremenile. Certifikate ste pometali v smeti ali pa jih prodali za nizke pare, denar zapravili za luksus, potem pa čim prej v penzion, pa življenje na račun drugih. Nekaj je narobe z mentaliteto folka v Sloveniji, politiki pa to izkoriščajo.
Transformerji
26. 04. 2016 13.07
-1
Bedak, nikar ne meči vseh v isti koš, pa ne samo Slovencev! Tisti, ki vladajo, pa re razmišljajo tako kot v tvojem komentarju!
nikhrast
26. 04. 2016 15.31
+1
Saj sem rekel, problem je folk sam, ne politiki.
Strelja?ko
25. 04. 2016 19.17
+7
tota dva sta idijota.
ONniON
25. 04. 2016 19.01
+3
NIKOLI NEBI ŽIVEL IN DELAL V NEMČIJI, RAJE SEM REVEŽ Z 600 EUR V SLOVENIJI IN PIKA
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.16
+0
Gorje mu , ki ga tuja vrata po ta zadnji tolčejo!
puspan
25. 04. 2016 21.44
-3
Tolar pametno razmišljanje, Nemčija lenuhov in nakladačev ne mara. S tvojo ugotovitvijo si samemu sebi napravil veliko uslugo in si prišparal stroške za povratno karto.
Frane Šajn
25. 04. 2016 18.44
+4
In kaj? je kaj omenil morijo , ki so jo sprovocirali v Siriji in jo elegantno postavili evropi na hrbet, ne to pa ne svetovni žandar ni nikoli kriv. Komu se sploh uklanjate temu gnoju od politike, lepo vas prosim!
Frane Šajn
25. 04. 2016 18.25
+10
Ste videli g. Merklerjevo kako vdano sprejema vampirski poljub podkrepljen TTIP-om. Sem imel od Nemcev vseeno malo bolj pokončno mnenje, če niste opazili vsi , ki so se uprli obisku vodene lutke s strani multinacionalk, so izginili iz etra. Ma koga slepite naši slepci na marionetnih vrvicah zahodnega hohštapleraja!
Frane Šajn
25. 04. 2016 18.29
+10
Živ ne vstopim v to morijo poštenih ljudi. Slovenci referendum in izstop iz te falange povejte naglas našim prodancem dovolj je bilo lizanja tal , če vam to tekne nam zagotovo ne!
nikhrast
25. 04. 2016 19.06
-1
Malo sanjaš, povej mladim da zapustijo EU, se uvedejo meje, carine...
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.10
+1
O glej ga frančka domobrančka pa kaj nisi na ta novi 24 pusti nas komunajzarje ali ti tam že zaudarja se nebi čudil! Mater smo včasih hodili po Laškem in po Jodlariji polni DM in Dinarjev. Kako pa zdaj moj franček domobranček megamarketi pred nosom na tazadnji pa suša. Miljarde pa v banarepublikah.
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.13
-1
Pa ne meči mi naprej senčnikov ker je ta glavni že v štartu vse zavozil, z Alojzom Wetrouningom na ćelu.!
Frane Šajn
25. 04. 2016 20.21
-1
Nik hrast konec koncev zakaj bi pa mi nastradali, če vas je tako strah "ta rdečih"kaj ste vse zakuhali pa predobro veste.
User1038758
25. 04. 2016 17.32
+13
Nick Dearden, tiskovni predstavnik Svetovnega razvojnega gibanja opozarja, da je TTIP »del velike ofenzive, ki bo korporacijam dala v roke veliko moč za prevlado nad našimi družbami«. Po njegovi oceni gre za »najhujšo ofenzivo v zadnjih 20 letih«. Pri tem še pred štirimi meseci »nihče ni vedel za sporazum«, danes pa so zoper njega pripravljeni demonstrirati tisoči. Ameriška aktivistka Melinda St. Louis iz organizacije javni državljan je prepričana, da je TTIP še pomembnejši sporazum od NAFTE, sporazuma, ki je »uničil ameriški srednji razred«. Prizadeva si podučiti ljudi o »nevarnosti tega napačnega neoliberalnega trgovinskega modela«. Drugi aktivisti opozarjajo, da bo v Veliki Britaniji TTIP onemogočil ponovno nacionalizacijo železnic, ki so po privatizaciji v zelo slabem stanju, hkrati pa bo omogočil nacionalizacijo javne zdravstvene službe NHS, kar je v drugih državah že privedlo do katastrofalnih posledic. TTIP bo veliko pravic dal tudi farmacevtskim podjetjem, ki bodo lahko zahtevale več za zdravila. To bi v Sloveniji lahko škodilo zlasti za podjetjem, ki proizvajajo generična zdravila, na primer Krki. Prizadel bo tudi države v razvoju, saj bodo morale kupovati veliko dražja zdravila.
User1038758
25. 04. 2016 17.27
+8
Ena od nevarnih posledic TTIP naj bi bila tudi možnost, da korporacije tožijo države zaradi zakonov, ki so »slabi za podjetništvo« in da od njih ne zahtevajo samo realno izgubljenegai dobička, »pač pa tudi izgubo prihodnjih dobičkov«. Vse to je bilo po poročanju VICE News tarča številnih kritik demonstrantov, ki so se nedavno zbrali na protestu v Veliki Britaniji. Tožbe multinacionalk zoper države, ki s svojo zakonodajo niso poskrbele za dovolj privlačno in korporacijam ugodno »poslovno okolje«, so samo eno poglavje zgodbe, ki jo nasprotniki TTIP ocenjujejo kot »grozljivko«, ki bi se nam lahko zgodila že kmalu. Kaj to pomeni, si lahko v praksi ogledamo že danes, na podlagi pogosto kritiziranega Severnoameriškega sporazuma o prosti trgovini (NAFTA). Zanimivo je, da so TTIP in podobne sporazume po imenovanju papeža Frančiška precej ostro kritizirali tudi visoki predstavniki Vatikana. Podjetje z imenom Lone Pine Resources tako na primer na podlagi Severnoameriškega sporazuma o prosti trgovini toži kanadsko vlado za 250 milijonov dolarjev in to samo zato, ker je Quebec začasno prepovedal uporabo metodo »frackinga«, torej razbijanja zameljskih plošč zaradi pridobivanja plina, ki imajo zelo slabe posledice za okolje, saj vplivajo na potrese in onesnažujejo vodne vire s plinom, ki se pomešan z vodo znajde tudi v pipah nič hudega slutečih uporabnikov tako »oplemenitene« vode. Tobačni gigant Philip Morris toži Avstralijo samo zato, ker so bili prisiljeni nalepiti opozorila o nevarnosti tobaka na škatlice cigaret. In ko je Ekvador želel nacionalizirati naftno industrijo, je Occidental Petroleum Corporation tožila državo in dobila 1,7 milijarde dolarjev odškodnine zaradi »izgubljenih dobičkov«. To niso osamljeni primeri, saj je bilo leta 2012 vloženih največje število, kar 514 takšnih tožb.
Transformerji
26. 04. 2016 13.08
User1038758
25. 04. 2016 17.21
+10
Vsi trije sporazumi predstavljajo izjemno agresiven napad na naše temeljne pravice in svoboščine, na socialno državo, na naše okolje in na naše skupne vire ter nenazadnje na našo demokracijo. Dejansko gre za prefinjen korporativen prevzem oblasti in nadaljnje procese komercializacije družbe; na žalost pa politiki tega bodisi ne dojamejo bodisi nočejo dojeti. S sprejetjem teh sporazumov bodo številne države, med njimi tudi Slovenija, izgubile še preostalo ekonomsko in politično moč ter suverenost. Edino združena javnost, ki mora vključevati široko fronto nevladnih organizacij, društev, posameznikov ter posameznih prosvetljenih politikov in intelektualcev, se lahko učinkovito upre silam komercializacije, ki si skušajo podrediti svet. V igri je res veliko, zato je potreben prispevek vsakogar.
Transformerji
26. 04. 2016 13.09
HorstWiesel
25. 04. 2016 16.40
+9
Obama tako dejal, da "celoten svet potrebuje močno, uspešno, demokratično......................"....nekaj podobnega so že pred časom govoili za Iraq, Libijo, Afganistan, Sirijo,.... pa vidmo rezultate te demokratizacije na ameriški način.
User1038758
25. 04. 2016 17.33
+5
nima smisla, samo se ofcejim verjamejo, pa se te so redke zadnje case
HorstWiesel
25. 04. 2016 16.24
+5
EU se mora razformirat in spet se morjo vzpostavit nacionalne meje.
HorstWiesel
25. 04. 2016 16.26
+7
Ja, mogoče bi eu laufala in bila suverena, če bi imela enga Putina za komando. Tko ima pa tiste amerikan pupets z merklco na čelu
Skunk Works
25. 04. 2016 16.02
+6
Zadnji čas je da tegale zamenja Trump, ki je malo bolj na realnih tleh....
Skunk Works
25. 04. 2016 16.03
+4
Sicer ima pa obama na voljo tako logistiko da si lahko celo sirijo preseli tja okoli vašingtona, če mu bi dovolili....
+2
User1038758
25. 04. 2016 17.19
+5
hehe naivne ofce ste isto trdile, dabo vse drugace ko bo na celu Obama, pa vidimo, kdor misli da lahko volitve kaj spremenijo, je ocitno glih kar priplavu po zupi.:)
Frane Šajn
25. 04. 2016 18.32
+2
Kaj sploh počneš na tem portalu s tisto rdečo kahlo pod nosom, vam ne ugaja več nova 24 ur, si končno dojela kak poden je to!