Potem ko so alžirske varnostne sile včeraj s silovitim napadom končale dramo s talci na plinskem polju na jugu Sahare, kjer so islamisti v sredo zajeli več sto ljudi, so alžirske oblasti sporočile, da končno število žrtev še ni znano.
Po včerajšnjem krvavem obračunu so namreč poročali, da je tekom celotne drame umrlo 23 talcev in 32 Al Kaidinih skrajnežev, a je bilo v kompleksu najdenih še 25 trupel, za katera ni jasno, kateri strani pripadajo. Kasneje pa je iz Alžirije pricurljalo pričanje neimenovanega vira, ki je potrdil, da naj bi bilo ubitih najmanj 48 talcev. Skupaj je tako žrtev okoli 80.
Očitno pa je bil napačen tudi podatek, da so življenje izgubili vsi ugrabitelji. Alžirska vojska naj bi namreč danes na plinskem polju našla živih pet ugrabiteljev in jih aretirala, še trije pa naj bi bili na begu, poročajo alžirski mediji.
Odgovornost za zajetje talcev je medtem v videoposnetku prevzel Moktar Belmoktar. Videoposnetek je bil objavljen na mavretanski spletni strani Sahara Media. Posnet naj bi bil že 17. januarja. V njem domnevni vodja ugrabiteljev trdi, da je v primeru ustavitve vojaških akcij proti islamistom v Maliju pripravljen na pogajanja z alžirskimi in zahodnoafriškimi voditelji.
S tem kot razlog ugrabitve okoli 800 ljudi tudi postavlja francosko posredovanje v Maliju, ki ga vse bolj obvladujejo Al Kaidini skrajneži, oboroženi z orožjem, ki je postalo prosto dostopno, ko je bil v Libiji strmoglavljen Moamer Gadafi.
A glede tega obstajajo dvomi, saj je bil celoten napad po ocenah poznavalcev zelo dobro načrtovan, kar terja čas, medtem ko se je Francija za posredovanje v Maliju odločila šele pred dobrim tednom.
Obama: Krivi so teroristi
Ameriški predsednik Barack Obama je krivdo za štiri dni trajajočo krvavo dramo s talci pripisal "teroristom".
"Ta napad nas je znova opomnil na grožnjo, ki jo predstavljajo Al Kaida in druge nasilne skrajne skupine v Severni Afriki," je izjavil Obama. Obenem je zatrdil, da bodo ZDA "še naprej tesno sodelovale z našimi partnerji v boju proti terorizmu v regiji". Obama se je tako prvič odzval na krvave dogodke v Alžiriji.
Tudi francoski predsednik Francois Hollande je pred tem branil odziv Alžirije na krizo s talci in ga ocenil kot "najprimernejšega".
Britanski premier David Cameron pa je menil, da "ni nobenega opravičila" za zajetje talcev. "Bolj kot kadar koli smo odločeni, da si skupaj z našimi zavezniki po vsem svetu prizadevamo za izkoreninjenje in poraz teroristične grožnje in tistih, ki jo podpirajo," je zatrdil.
Mlačen odziv Afričanov na krizo z islamisti v Maliju
Zaradi krize v Maliju so se v soboto v Abidžanu v Slonokoščeni obali na izrednem vrhu zbrali voditelji zahodnoafriške gospodarske skupnosti (Ecowas). Glavna tema pogovorov je bila pospešitev nameščanja sil zahodnoafriške podporne misije (Afisma) za vojaško posredovanje proti islamistom na severu Malija.
Zaradi pomanjkanja sredstev in slabih logističnih zmožnosti afriških držav je sicer hitra napotitev kakih 5800 obljubljenih vojakov v Mali videti pod vprašajem, so v nedeljo ocenili mediji. Za zdaj jih je v Maliju le kakih sto.
Odločno posredovanje samih Afričanov zahteva predvsem Francija, ki v Maliju že ima okoli 2000 svojih vojakov. Predsednik Slonokoščene obale Alassane Ouattara je zato Parizu v soboto očital, da je s svojim posredovanjem v Maliju vsem "vsilil" vojaško rešitev konflikta, medtem ko naj bi si voditelji Ecowasa še vedno želeli politične rešitve.
Je pa Franciji medtem pomoč pri prevozu vojakov in humanitarne pomoči v Mali v nedeljo ponudila Rusija. Do zdaj so ji pomoč pri prevozu ponudile tudi Belgija, Velika Britanija, Kanada, Italija in Nizozemska.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.