
Televizija CBS pa poroča, da so policisti odkrili kupca orožja. Po poročanju televizije je Syedu Rizwanu Farooku orožje legalno kupil nekdanji sosed in prijatelj iz Riversida v Kaliforniji Enrique Marquez. Ta se je nemudoma po napadu v San Bernardinu sam prijavil za zdravljenje v kliniko za duševne bolezni, sicer pa je zaposlen kot varnostnik.
Vse naj bi se začelo z ženo
CBS poroča, da Marquez ni osumljen sodelovanja v napadu, kar dodatno potrjuje domneve, da se je morda vse začelo z ženo, o kateri pa se še vedno ne ve veliko. Farook si jo je letos pripeljal v ZDA iz Pakistana in se z njo poročil.
CBS poroča, da je Malikova kot otrok iz Pakistana s starši odpotovala v Savdsko Arabijo in tam živela več let, dokler se ni vrnila v domovino, kjer je od leta 2007 do leta 2012 študirala farmacijo. Njeni sorodniki pravijo, da se je radikalizma najverjetneje nalezla v Savdski Arabiji, saj je po vrnitvi v Pakistan "težila" vsem okrog sebe z vero.
Ameriški preiskovalci še nimajo nobenih dokazov, da je scenarij o fanatični ženi, ki je okužila moža, s katerim sta potem ubila 14 ljudi, pravi. Glede na doslej znane informacije pa se k temu nagibajo.
Vse bolj so tudi prepričani, da sta mož in žena načrtovala več napadov, čeprav si še vedno niso na jasnem, ali je bil napad v San Bernardinu spontan in preuranjen ali pa del strategije.
Cevi bi lahko spremenila v bombe
FBI je naknadno sporočil, da so iz hiše Farookovih odstranili 19 cevi, ki bi jih lahko osumljenca spremenila v cevne bombe. Dodali so, da sta Farook in Malikova sodelovala pri vajah streljanja na tarčo in da sta vadila le nekaj dni pred streljanjem v centru v San Bernardinu. Pojasnili so še, da sta bila radikalizirana že dlje časa.

Ameriški predsednik Barack Obama je po zaradi povišane politične napetosti po terorističnih napadih v Parizu in sredinem terorističnem napadu muslimanskih zakoncev začutil potrebo po neposrednem nagovoru državljanom. V svojem doslej šele tretjem televizijskem nagovoru Američanom opisal potek vojne proti teroristom in pozval k enotnosti v spopadu z ideologijo peščice, ki islam izkorišča za širjenje smrti in sovraštva.
Politično napetost v ZDA povečuje predsedniška tekma republikanskih kandidatov, ki terorizem izkoriščajo za kritike predsednika in pozivajo k ukrepom proti muslimanom v nasprotju z načeli in ideali ameriške družbe.
Obama je omenil zadnje napade in dejal, da so postali boljši pri preprečevanju napadov, kot so se zgodili 11. septembra 2001, zaradi česar so se teroristi obrnili k bolj enostavnim napadom, ki jih je težje predvideti in zaustaviti. Sovražna ideologija je zastrupila pamet ljudem, kot sta bila napadalca na bostonski maraton in sedaj v San Bernardinu.
Povedal je, da je napad bil "teroristično dejanje, njegov cilj je bil uboj nedolžnih ljudi".
Zagotovil je, da bodo zmagali v vojni s teroristi, pri čemer pa s ene smejo vdati strahu, ker gre to na roke Islamski državi (IS). Teroriste bodo lovili kjerkoli bo to potrebno, pomagali lokalnim enotam v Siriji in Iraku z ameriškimi posebnimi enotami in zračnimi napadi, prekinjali finančne tokove teroristov, sodelovali z zavezniškimi muslimanskimi državami in delali na politični rešitvi konflikta v Siriji, kjer morajo vsi sprejeti, da je IS skupni sovražnik.
Kongres naj sprejme prepoved nakupa orožja vsem, ki so na seznamu terorističnih osumljencev
V ZDA lahko kongres sprejme nekatere smiselne ukrepe, kot je prepoved nakupa orožja vsem, ki so na seznamu terorističnih osumljencev, ki jim je prepovedano leteti v ZDA. "Ne vidim nobenega argumenta, da se tem osebam dovoli nakup orožja," je dejal Obama. Po napadu v San Bernardinu so demokrati predlagali tak ukrep, vendar pa ga je republikanska večina pod pritiskom orožarskega lobija zavrnila.
"Ne moremo identificirati vsakega potencialnega množičnega strelca, lahko pa jim otežimo pobijanje," je dejal Obama in menil, da bi bilo potrebno omejiti pravico do nakupa polavtomatskega oziroma avtomatskega orožja, pa naj si gre za islamske skrajneže ali druge morilce. Zatrdil je, da že uvajajo strožji nadzor nad potniki, ki lahko pridejo v ZDA brez vizuma, če so kdaj v preteklosti potovali na vojna območja.
Kongres je pozval naj že enkrat avtorizira uporabo vojaške sile proti teroristom, ki jih že več kot leto dni bombardirajo. "Naj pokažejo, da so zavezani temu boju," je kongresnike pozval Obama.

'Ne smemo se zaplesti v novo dolgo in drago vojno'
To so bili ukrepi, ki jih izvajajo ali bi jih morali izvajati. Obama je potem naštel ukrepe, ki jih ne smejo. Na prvem mestu ne smejo poslati kopenskih enot v Sirijo in Irak ter se zaplesti v novo dolgo in drago vojno, ker je to nekaj česar si IS želi.
"Na bojnem polju nas ne morejo poraziti, lahko pa pobijajo naše vojake in vzdržujejo vstajo, če bomo okupirali ozemlje tuje države," je dejal Obama in ponovil, da je strategija podpore lokalnim enotam, ki se borijo za nadzor ozemlja lastnih držav, pravilna.
Druga stvar, ki je Američani ne smejo storiti je to, da se sprejo in iz tega naredijo vojno Amerike z islamom. Tudi to je nekaj, kar ustreza IS. "IS ni islam, to so morilci, kult smrti in le delček več kot milijarde muslimanov po svetu in v Ameriki. Večina žrtev teroristov je muslimanov. Če hočemo zmagati, moramo novačiti muslimanske skupnosti, ne pa jih odrivati stran s sumom in sovraštvom," je dejal Obama.

Muslimanske voditelje pozval k skupnemu boju proti sovražni ideologiji skrajnežev
Predsednik ZDA ne zanika dejstva, da se je sovražna ideologija razširila med delom muslimanskih skupnosti, zato je pozval vse muslimanske voditelje doma in po svetu naj sodelujejo v boju proti sovražni ideologiji IS ali Al Kaide ali drugih skupin.
Po Obamovih besedah je potrebno tudi zavrniti diskriminacijo muslimanov, zavrniti verske teste pri sprejemanju beguncev in predloge, da morajo muslimane obravnavati drugače od drugih. "S tem bomo izgubili in izdali naše vrednote in delali to kar si želi IS. Muslimani so naši prijatelji, sodelavci, športni junaki in nenazadnje tudi vojaki, ki so pripravljeni umreti za obrambo ZDA."
Malce pred njegovim nagovorom je televizija CNN objavila rezultate nove ankete, ki kažejo, da je sedaj prvič večina Američanov za to, da ZDA pošljejo v Irak in Sirijo za boj proti IS tudi kopenske enote. Takšnega mnenja je 53 odstotkov Američanov. Obamove politike v vojni proti terorizmu ne podpira 60 odstotkov, 61 odstotkov pa jih zavrača sprejemanje beguncev iz Sirije.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.