Ameriški predsednik Barack Obama in nemška kanclerka Angela Merkel sta v sobotnem telefonskem pogovoru menila, da bo za oživitev svetovnega gospodarstva in ustvarjanje delovnih mest potrebna "usklajena akcija", so sporočili iz Bele hiše. Strinjata se, da bi morali prizadevanja za oživitev svetovnega gospodarstva voditi med drugim prek skupine G20.
Generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada Christine Lagarde pa je na letnem srečanju ameriške centralne banke (Fed) v ZDA dejala, da so tveganja svetovnega gospodarstva vse večja, sredstva v njegovo podporo pa vse bolj omejena.
Kljub temu Lagardova meni, da pot okrevanja še vedno obstaja. Podobno kot Obama in Merklova se je zavzela za "močno politično akcijo ... izpeljano na usklajen globalen način". Med drugim je opozorila, da morajo ZDA zmanjšati svoj javni dolg in spodbuditi gospodarsko rast, pri čemer morajo občutno zmanjšati dolgoročno brezposelnost.
Predsednik evropske družbe za finančno stabilnost Klaus Regling pa je v pogovoru za današnjo izdajo Spiegla menil, da se bo kriza evra končala "v dveh do treh letih". "V vseh državah evroobmočja se temeljni kazalci izboljšujejo," je dodal.
Regling je prepričan, da je finančna situacija v evroobmočju boljša kot v ZDA. "Ameriški primanjkljaj je na primer trikrat višji kot v območju evra," je opozoril. Dodal je še, da so vse države evroobmočja začele urejati svoje finance, nekatere od najbolj prizadetih, kot je Irska, pa so se že postavile na noge.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.