Vse podrobnosti sicer niso znane, a na prostosti naj bi se znašel po odloku ameriškega predsednika Baracka Obame, bil naj bi namreč med srečneži, ki so jih pomilostili, ko se je ameriška vojska umikala iz Iraka.
Prav tako se krešejo mnenja o tem, kdaj je al Baghdadi postal eden najbolj krvoločnih džihadistov. Znan je po tem, da njegove enote ugrabljajo in zverinsko morijo cele družine. Številni menijo, da je bil le na nepravem kraju ob nepravem času, ko je bil aretiran, sledilec Osame bin Ladna pa naj bi postal v času, ko je bil zaprt, večina pa meni, da je bil džihadist že prej in zato tudi po pravici zaprt. Da pa je bila njegova izpustitev vsekakor napaka.
Za njegovo ujetje je zdaj razpisana nagrada v višini do 10 milijonov dolarjev, v razlagi pa piše, da je javno napovedoval maščevanje za bin Ladnovo smrt in prevzel odgovornost za več terorističnih napadov, v katerih je skupaj umrlo več sto ljudi.
Obama medtem razmišlja, kaj storiti, da bi preprečili, da islamski skrajneži prevzamejo nadzor nad ključnimi deli Iraka. V igri so zračni napadi, da v državo ne bo poslal kopenskih enot je namreč Obama Američanom že obljubil.
Isil, ena najnevarnejših džihadističnih skupin na svetu
Isil je zrasel iz več manjših skupin, povezanih s teroristično mrežo Al Kaida. V sedanji obliki deluje približno leto dni in naj bi štel okoli 5000 borcev. Je odlično organiziran in velja za eno najnevarnejših džihadističnih skupin na svetu. Po lastnih navedbah tudi hitro pridobiva nove člane, tudi iz zahodne Evrope in ZDA.
Od lani se Isil bori na strani sirskih upornikov proti režimu Bašarja al Asada in nadzoruje tudi precejšnja območja na severu in vzhodu Sirije. Če bi uspel zadržati Mosul in nekatere druge pozicije v Iraku ter okrepiti svoje položaje, bi bil to velik korak v smer oblikovanja islamskega emirata na območju Sirije in Iraka. To bi bil največji uspeh džihadistov od leta 2001.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.