Ameriški predsednik Barack Obama je v ponedeljek zvečer Američane pozval, naj pritisnejo na kongresnike, da bodo sprejeli njegov pristop k reševanju problema javnega dolga in proračunskega primanjkljaja, ki ga je označil za uravnoteženega. ZDA morajo dvigniti mejo javnega dolga do 2. avgusta.
To je bil Obamov sedmi nastop v času največje gledanosti na televiziji, nemudoma mu je odgovoril predsednik predstavniškega doma, republikanec John Boehner, ki je predsednika obtožil, da je krizo ustvaril sam. Boehner je Obamov "uravnoteženi" pristop označil za povečanje porabe po poplavi dragih novih programov, ki jih je uvedel od leta 2009, vključno z zdravstveno reformo.
Obama je dejal, da v Washingtonu poteka strankarski cirkus. Priznal je, da so se Američani z izvolitvijo republikanske večine v predstavniškem domu leta 2010 izrekli za deljeno vlado, vendar zatrdil, da se s tem niso izrekli za nedelujočo vlado. Ankete kažejo, da je večina Američanov na njegovi strani.
ZDA morajo do 2. avgusta povišati sedanjo mejo javnega dolga, ki je 14.300 milijard dolarjev, sicer ne bo denarja za poravnavanje vseh sprotnih obveznosti.
Obama je v govoru spomnil, da do zdaj še ni bilo težav z dviganjem meje javnega dolga, in naštel republikanske predsednike, ki so to podpisali. Pri tem je razložil, da ne gre za novo porabo, ampak za denar, ki ga potrebujejo za poravnavanje obveznosti, ki jih je kongres že potrdil. Republikanci so sicer postavili pogoj, da obenem znižajo porabo, s čimer se Obama in demokrati načeloma strinjajo.
Obama je Američanom dejal, da je izbira jasna. Republikanci želijo uravnotežiti proračun le na plečih revežev in srednjega razreda z zmanjšanjem vladnih programov, kot so zvezne pokojnine in zdravstveno zavarovanje za upokojence. On pa predlaga, da pri tem z odpravo davčnih olajšav sodelujejo tudi milijonarji in milijarderji, ki so v zadnjih letih za razliko od srednjega razreda postali še bogatejši.
Boehner je odgovoril, da je bil pred prihodom v kongres podjetnik, zato se zaveda, da so višji davki uničujoči za delovna mesta in gospodarsko okrevanje. Po njegovem mnenju je že čas, da Washington začne porabljati le toliko, kolikor dobi.
Oba nastopa nista z ničimer prispevala k boljšemu ozračju za pogajanja, ki tečejo naprej. Boehner je pripravil svoj predlog za dvig meje dolga in znižanje porabe, o katerem bodo glasovali v predstavniškem domu. V senatu je svoj predlog podal vodja večine demokrat Harry Reid iz Nevade, ki ga je Obama podprl, čeprav ne predvideva novih prilivov z odpravo davčnih olajšav.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.