Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je v intervjuju za britanski radio BBC4 spregovoril o nevarnostih družbenih omrežij. Pogovor z Obamo je vodil britanski princ Harry, ki se je tako poskusil v povsem novi vlogi.
To je eden redkih intervjujev, ki jih je posnel Obama, potem ko se je pred slabim letom po dveh mandatih poslovil z mesta predsednika ZDA.
Kot je dejal Obama, lahko neodgovorna uporaba družbenih omrežij vodi v to, da ljudje ne razumejo kompleksnih izzivov, da se širijo napačne informacije in pri ljudeh ustvarja vzporedna realnost.
"Voditelji morajo najti odgovor na vprašanje, kako na spletu ustvariti skupni prostor, kjer bodo različna mnenja lahko izražena in slišana, ne bo pa se ustvarjal kaos" je menil Obama, ki se sicer tem vprašanjem v času svojega predsedniškega mandata ni pretirano posvečal, niti ob pozivih, da tehnološki giganti, med njimi družbena omrežja, potrebujejo omejitve in regulacijo.
Obama je Harryju še dejal, da je pomembno, da se ljudje od interneta tudi odklopijo: "Naj gredo v gostilno, v cerkev, se srečajo s sosedi ... Na spletu je marsikaj poenostavljeno, ko človek izmenja mnenje z drugimi, pa se zave kompleksnoati nekaterih vprašanj."
Na vprašanje, ali je težko biti ameriški predsednik, je Obama dejal, da je težko. "Biti na očeh javnosti zna biti neprijetno. Je tudi velik izziv. Tvoji bližnji postanejo ranljivi. In to na načine, ki pred 20 ali 30 leti še sploh niso bili znani."
Zato je, kot je poudaril, pomembno, da se z vstopom posameznika v politiko, strinjajo tudi bližnji: "Je svojevrstna žrtev, vendar je priložnost, da na svetu pustiš pozitivno sled, tega več kot vredna."
Kot je še dejal Obama, je Belo hišo zapustil z mešanimi občutki, da "je nekaj dela ostalo nedokončanega". Kot svoj največji dosežek pa je izpostavil "Obamacare", zakon, s katerim je okoli 20 milijonov Američanov dobilo zdravstveno zavarovanje.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.