Tujina

Protesti na Lampedusi

Tunis/Rim, 15. 02. 2011 11.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Italija in Tunizija sta sklenili dogovor za rešitev problema ilegalnih prebežnikov. Pomagala bo tudi Evropska komisija. Medtem prebivalci Lampeduse protestirajo, ker se bojijo, da bodo begunci začeli vdirati v njihove domove.

Tunizija in Italija sta se dogovorili o sodelovanju glede ilegalnih prebežnikov. Kompromis sta sklenila italijanski zunanji minister Franco Frattini in tunizijski premier Mohamed Ganuči. Po Finnijevih besedah rešitev ne posega v tunizijsko suverenost. Italija bo Tuniziji priskrbela več radarjev in hitrih plovil, ki jih bodo nadzorovali in upravljali Tunizijci. Tunizijcem bodo prav tako dali 100 milijonov evrov pomoči, obenem pa bodo omilili potovalne restrikcije tako za svoje kot za tunizijske državljane.

V Tuniziji ni nobenega varnostnega sistema in pripravljeni smo, da jim pošljemo sredstva in ladje. Italijanski zunanji minister Franco Frattini

Evropska unija lahko hitro sprosti sredstva, za katera prosi Italija za soočanje z navalom prebežnikov iz Tunizije, je v Bruslju sporočila Evropska komisija. Italija je zaprosila za 100 milijonov evrov pomoči. "Začeli smo že ugotavljati, katere ukrepe bi lahko hitro sprejeli in tako odgovorili na italijanske prošnje," je dejal tiskovni predstavnik komisarke za notranje zadeve Cecilie Malmström, Michele Cercone. Pojasnil je, da bi Italija lahko dobila sredstva iz evropskih skladov za begunce in mejni nadzor. Poleg tega naj bi evropska agencija za zunanje meje Frontex začela izvajati misijo v Sredozemlju, kar prav tako zahteva Italija.

Cercone pa ni povedal, koliko denarja bi Italija lahko dobila, je pa povedal, da je lani Grčija ob krizi s prebežniki ob meji s Turčijo dobila 9,8 milijona evrov, torej precej manj, kot je zaprosil italijanski notranji minister Roberto Maroni. V zadnjih dneh je bilo med Brusljem in Rimom zaznati napetost, saj je Italija Evropski komisiji očitala, da ji ni pripravljena pomagati pri spopadanju s problemom tunizijskih prebežnikov, ki so se zatekli na otok Lampedusa.

Prebivalci Lampeduse protestirajo

Na Lampeduso je v zadnjih dneh prišlo okoli 5000 tunizijskih migrantov, samo danes jih je otok z ladjo doseglo 200. Tunizijci, večinoma stari med 18 in 30 let, so se na otok zatekli zaradi slabih varnostnih razmer v domovini, ki je ohromljena zaradi stavk, pomanjkanja dela in ker policisti ne vzdržujejo javnega reda.

Prebivalci italijanskega otoka Lampedusa so začeli protestirati zaradi množičnega navala tunizijskih beguncev, ki so prišli na otok po pobegu predsednika Zina el Abdina Ben Alija iz države. Okoli 5300 prebivalcev otoka se boji, da bodo begunci začeli vdirati v njihove domove, potem ko je eden izmed njih ukradel telefon nekemu dečku. "Na begunce smo navajeni. Sedaj se prosto gibajo po celotnem otoku, bojimo se, da bi se lahko kaj zgodilo," je povedala tamkajšnja učiteljica. Na otoku, ki se nahaja približno na pol poti med Tunizijo in Sicilijo, se trenutno nahaja 200 policistov, ki poskušajo zagotavljati stabilnost.

Potopili ladjo s pribežniki?

Potem ko se je v zadnjih dneh zelo povečalo število prebežnikov, ki poskušajo iz Tunizije priti v Italijo, je sicer tunizijska obalna straža poostrila nadzor ob tunizijski obali. V petek naj bi potopila plovilo s 120 prebežniki. Preživeli so povedali, da je ladja obalne straže zadela njihovo plovilo, ki se je nato prelomilo. 85 potnikov so rešili, pet jih je umrlo, 30 pa jih še pogrešajo. Eden od preživelih je povedal, da so za pot v Italijo plačali po tisoč evrov.

Ladja s prebežniki ob obali Lampeduse
Ladja s prebežniki ob obali Lampeduse FOTO: Reuters

Njihovo plovilo je odplulo iz kraja El Ogla okoli 500 kilometrov od prestolnice Tunis, vreme pa je bilo ves čas plovbe lepo. Ko so se po 12 urah plovbe približevali Italiji – do tja naj bi bila še manj kot ura plovbe – se jim je približala ladja tunizijske obalne straže. Njena posadka je ukazala, naj plovilo ustavi vse motorje, kar so po navedbah prič tudi storili. Kljub temu je ladja obalne straže s kljunom zadela v plovilo s prebežniki ter ga prelomila na pol.

Kmalu po dogodku sta na kraj nesreče prišla italijanski helikopter in še ena ladja tunizijske obalne straže. Pozneje je tunizijska vojska preživele prepeljala v vojaško bazo v kraju Sfax, kjer so jih legitimirali in zaslišali o dogodku. Tunizijska obalna straža je potrdila, da se je potopilo plovilo s prebežniki, vendar pa naj bi bila potopitev po njihovih trditvah posledica slabega stanja plovila. Drugih podrobnosti niso navedli. Po drugi strani preživeli pravijo, da je bilo plovilo povsem novo, svojci žrtev pa napovedujejo tožbo proti posadki ladje obalne straže.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User331152
15. 02. 2011 21.39
Desktop.Messiah Predlagam, da se odlepiš od svojega "desktopa" in si najdeš hobi. Pa prosim ne se razstrelit sred kake tržnice al pa kaj. Ker sumim, da je tvoja pamet velikosti pistacije to zmožna...
User666346
15. 02. 2011 19.41
Ja kaj Slovenije pa ni zraven za reševanje problemov.Kje je spet Pahor?Če je rešil svetovni problem glede naselitve arapskih teroristov in zapornikov še naj reši tega ker Italijani niso dovolj pametni in bi jim ta * lahko pomagala.Hehehe
User487589
15. 02. 2011 17.02
Prebivalci italijanskega otoka Lampedusa so začeli protestirati zaradi množičnega navala tunizijskih beguncev *
User487589
15. 02. 2011 17.01
Prebivalci italijanskega otoka Lampedusa so začeli protestirati zaradi množičnega navala tunizijskih beguncev,
User487589
15. 02. 2011 16.44
Vsaka smrt je tragedija, še posebej smrt tistih, ki bi lahko s svojim delovnim elanom in mladostnimi hormoni pomagali preporoditi geriatrično Evropo.
User487589
15. 02. 2011 16.43
cit: "Potopili ladjo s pribežniki?" Odgovorne za zločin pred naglo sodišče!
totnhem
15. 02. 2011 14.52
Tunizijci,* pustite nerod na svobodo.
Martian
15. 02. 2011 12.31
Za pot v Italijo naj bi plačali po tisoč evrov. ---- kva jim je hudega....v italiji ne bodo nikoli prišparali 1000 evrov
Crazy_Horse
15. 02. 2011 11.33
v zaščiti pred ilegalnimi prebežniki bi morala sodelovati celotna evropska unija saj to ni problem ene države temveč celotne unije