Ob mednarodnem prazniku dela so po svetu potekala zborovanja in delavski protesti.
V Atenah so se udeleženci sprevoda v organizaciji dveh največjih sindikatov, ki zastopata delavce v javnem in zasebnem sektorju, podali proti parlamentu. Ločeno zborovanje so v grški prestolnici pripravili tudi sindikalisti grške komunistične partije, ki so se zbrali v podporo delavcem železarne v Elefsini, ki stavkajo že več kot pol leta.
Uslužbenci atenske podzemne železnice in tramvaja so današnji dan začeli s triurno stavko, zaradi stavke pa so v grških pristaniščih obstali tudi trajekti. Mirna zborovanja so potekala tudi v Solunu in Patrasu.
Protestov proti vladnim varčevalnim ukrepom se je udeležilo na tisoče Špancev. Zborovanja so potekala v okoli 80 španskih mestih. Po navedbah sindikatov se je v Madridu zbralo okoli 100.000 ljudi, v Barceloni pa 80.000.
Vlada premierja Mariana Rajoya je namreč sprejela ostre varčevalne ukrepe, s katerimi želi znižati proračunski primanjkljaj z lanskih 8,5 odstotka bruto domačega proizvoda na 5,3 odstotka v letošnjem letu. Sindikati so napovedali, da bodo na ulicah vztrajali, dokler vlada ne bo spremenila svoje politike.
Sprevoda skozi Moskvo ob prazniku dela se je udeležilo več kot 100.000 ljudi. Na čelu kolone delavcev, ki so ob spremljavi pihalne godbe vihteli transparente in ruske zastave, sta bila ruski premier Vladimir Putin in predsednik Dmitrij Medvedjev.
Ker so v Nemčiji demonstracije napovedala tudi levičarska združenja, so oblasti poostrile varnostne ukrepe, delavske demonstracije pa so potekale tudi v Parizu.
V več državah v Aziji so prebivalci na množičnih protestih zahtevali višje plače in izboljšanje delovnih pogojev. V filipinski prestolnici Manila je na ulicah protestiralo več tisoč ljudi, številni protestniki pa so se zbrali tudi v Kambodži, Vzhodnem Timorju in Maleziji.
V Manili se je na ulicah zbralo najmanj 8000 protestnikov, ki so zahtevali zvišanje minimalne plače v državi. Filipinski predsednik Benigno Aquino je zahteve protestnikov zavrnil, saj naj bi dvig plač povečal inflacijo, sprožil odpuščanje delavcev in odvrnil tuje investitorje.
Okoli 6000 protestnikov se je zbralo tudi v kamboški prestolnici Phnom Penh, zahtevali pa so zvišanje plač za učinkovitejši boj proti revščini. Člani sindikatov so kamboškemu parlamentu nato predali peticijo, v kateri zahtevajo boljše delovne pogoje in uvedbo delovnega sodišča.
V malezijski prestolnici Kuala Lumpur se je zbralo kakih 500 protestnikov, ki so prav tako zahtevali zvišanje minimalne plače. Večje plače je zahtevalo tudi okoli 500 protestnikov, ki so se zbrali na ulicah Dilija v Vzhodnem Timorju. Posredovati je morala tudi policija, saj naj bi jih protestniki začeli obmetavati s kamenjem. Izstrelili so več opozorilnih strelov, ob tem pa so aretirali 84 ljudi.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.