V Srbiji in na Hrvaškem praznik obeležujejo s tradicionalnimi proslavami in pikniki. Tradicionalne pohode ob 1. maju pripravijo tudi na avstrijskem Dunaju. Letos so v ospredju kritike na račun trenutne avstrijske vlade, ki jo sestavljajo ljudska stranka in svobodnjaki. Uradni geslo današnje prireditve je 'Čas za več solidarnosti'. Udeležilo se je je okoli 120.000 ljudi.
V Moskvi pa se je na sindikalnem shodu ob prazniku dela zbralo okoli 130.000 ljudi. V Sankt Peterburgu so poleg uradnih prvomajskih zborovanj pripravili tudi proteste proti poskusom Kremlja, da omeji svobodo na svetovnem spletu.
Številne aretacije v Carigradu
V nekaterih državah so sicer omejili proteste. Med njimi je tudi Turčija. Turška policija je v Carigradu ob današnjih prireditvah ob mednarodnem dnevu praznika dela aretirala več kot 80 ljudi. Hkrati so v mestu razglasili varnostno zaporo. 1. maj je v Turčiji v preteklosti tradicionalno minil v znamenju izgredov med protestniki in policijo, v zadnjih letih pa so pristojne oblasti proti temu nastopile z blokado dostopa do ključnih mest za proteste.
Osrednji trg Taksim v Carigradu je tako policija danes v celoti zaprla z barikadami. Prav tako so zaprli dostop do glavne nakupovalne ulice v mestu, avenije Istiklal, kjer so v preteklosti potekali protestni shodi. V mestu so tudi zaprte skoraj vse trgovine in kinematografi.
Nekateri protestniki so danes poskušali kljub prepovedi doseči trg Taksim, zaradi česar je policija skupno aretirala najmanj 84 oseb.
Za varnost je skrbelo več kot 26.000 policistov s tremi helikopterji, 85 vozili z vodnimi topovi ter 67 oklepnimi vozili. Podobni shodi so potekali tudi v drugih turških mestih, vključno z Ankaro in Izmirjem.
Različne demonstracije ob prazniku dela tudi na ulicah Pariza, Aten in Berlina
Prvomajske demonstracije francoskih sindikatov so v Parizu zasenčili izgredi. Po navedbah policije so zamaskirane osebe obmetavale pripadnike varnostnih sil. Gmotna škoda je nastala tudi na restavraciji, trgovini in gradbenem stroju. Ob trasi prvomajskega pohoda se je po podatkih policije zbralo približno 1200 zamaskiranih oseb.
Policija pa je proti izgrednikom uporabila solzivec.
Francoski notranji minister Gerard Collomb je že obsodil izgrede in napovedal, da bodo storili vse za zaustavitev hudih motenj javnega reda in povzročiteljev teh "nezaslišanih dejanj".
Pariška policija je že dan prej posvarila, da želijo skrajneži tradicionalne prvomajske prireditve izkoristiti za napad na varnostne sile ter simbole kapitalizma.
V Grčiji pa so sindikati organizirali stavko. V znak protesta proti varčevalnim ukrepom so stavkali v pomorstvu in železniškem prometu, kar pomeni, da so v pristaniščih v Egejskem morju ostali privezani vsi trajekti. Opoldne so v nekaterih mestih potekale demonstracije, v Atenah pa so pripravili tri različne shode. Prvih demonstracij v Atenah, ki jih je organizirala grška komunistična stranka, se je po navedbah policije udeležilo najmanj 7000 ljudi. Prav tako so v grški prestolnici na današnji dan zaprti muzeji. V Solunu naj bi ob 1. maju pripravili štiri demonstracije.
Protesti ob mednarodnem dnevu so bili tudi v več kot 70 mestih po vsej Španiji. Na njih so zahtevali enakopravnost spolov ter višje plače in pokojnine. Največje demonstracije so bile v Madridu, kjer se je zbralo več tisoč ljudi, ki so vzklikali: "Čas je za zmago".
Med odmevnejšimi so običajno tudi shodi in demonstracije v nemški prestolnici. Poleg tradicionalne demonstracije Myfest v berlinski četrti Kreuzberg, po celem mestu organizirajo še številne druge dogodke - od protestov do uličnih zabav. Tradicionalne demonstracije so letos ponovno tudi v Hamburgu, kjer pa se policija ne boji kakšnih izgredov. Kot so pojasnili, so levi skrajneži po lanskoletnih nasilnih demonstracijah ob robu vrha G20 izgubili podporo, zato policija tokrat ne pričakuje nasilnih izgredov.
Na Filipinih na prvomajskem shodu več tisoč protestnikov
Protestni shod so med drugim pripravili v filipinski prestolnici Manila. Protestov se je zaradi neizpolnjenih predvolilnih obljub predsednika Rodriga Duterteja, da bo končal z delovnimi pogodbami za nedoločen čas, zbralo okoli 10.000 ljudi. Protesti v bližini strogo zastražene predsedniške palače so minili mirno. Predstavniki delavcev so podobne proteste, na katerih so zahtevali višje plače in boljše pogoje dela, pripravili še v drugih večjih filipinskih mestih.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.