Več deset tisoč ljudi je danes v Vukovarju izkazalo spoštovanje do tragedije, ki je mesto doletela med vojno leta 1991. V spominskem sprevodu je bilo tudi letos zaslediti poskuse delitve ter marginalizacije udeležbe predsednikov hrvaške države in vlade Iva Josipovića in Zorana Milanovića s strani dela veteranskih organizacij in HDZ.
Hrvaška se na današnji dan spominja tragične zasedbe Vukovarja leta 1991, po kateri so srbske enote in takratna JLA iz mesta pregnale več kot 22.000 prebivalcev. Mnoge so ujeli, več sto tudi ubili. Še danes pogrešajo približno 400 Vukovarčanov.
Med današnjo spominsko prireditvijo pred vukovarsko bolnišnico se je manjši del udeležencev prvi odpravil proti pokopališču žrtev iz domovinske vojne.
Po krajšem programu je po isti spominski poti krenila tudi kolona, v kateri je bil državni vrh. Med potjo so se ji pridružili številni državljani in oblikovala se je sprevod, na koncu katerega sta hodila predsednika države in vlade. Sodelovala je tudi večina hrvaških ministrov, številni saborski poslanci ter predstavniki diplomatskega zbora, ki so akreditirani na Hrvaškem.
Poskus delitve pripisujejo stranki HDZ, ta odgovarja, da danes ni dan za politične spopade
Hrvaški mediji so za danes napovedovali možnost ponovitve lanskega scenarija, ko je državni vrh zapustil spominski sprevod za žrtve Vukovarja, ker so jim pripadniki nekaterih veteranskih skupin preprečili, da bi se pridružili shodu. Za tovrstno "dobrodošlico" naj bi po nekaterih navedbah stal HDZ.
"To ni dan za politične spopade niti za tiste, ki želijo izkoristiti Vukovar za kampanjo. Vsi skupaj bomo pokazali spoštovanje in sočutje," je danes za hrvaško televizijo izjavil predsednik HDZ Tomislav Karamarko. S spremljevalci se je pred koncem državne slovesnosti sicer med prvimi odpravil na spominsko pot, ne da bi počakal na uradni sprevod.
V protokolarnem delu shoda je bil tudi vukovarski župan Ivan Penava (HDZ), ki je izjavil, da je osebno preprečil delitev na dve koloni.
Predsednik Josipović je po odhodu s spominskega pokopališča izrazil zadovoljstvo, ker je bila na koncu ena kolona. Na novinarsko vprašanje, kako ocenjuje poskus, da bi vendar prišlo do dveh kolon, je odgovoril, da gre to na vest, tistih, ki so to želeli storiti. "Sicer pa vidite, da niso uspeli. Hrvaška, ki ceni in spoštuje Vukovar, je zmagala", je dejal Josipović.
Hrvaški mediji, ki so v živo spremljali današnjo prireditev, so poročali, da je bilo v spominskem shodu okoli 100.000 ljudi, ki so prišli v Vukovar z vseh koncev države. Hrvaška policija števila udeležencev ni potrdila. Sporočili so le, da ni bilo izgredov.
Na današnji dan pred 23 leti so pripadniki JLA in srbskih enot, med katerimi je bilo videti številne s četniškimi oznakami, po trimesečnem obleganju vdrli v Vukovar. Po zavzetju mesta so zagrešili najhujše vojne zločine na Hrvaškem, med drugim množičen uboj več sto ujetnikov in ranjencev iz vukovarske bolnišnice. Hrvaški viri navajajo, da je bilo med obleganjem ubitih več kot 3000 hrvaških vojakov in civilistov različnih narodnosti.
Na Hrvaškem so ogorčeni, ker številni, ki so sodelovali v vojnih zločinih v Vukovarju, niso odgovarjali za grozodejstva.
Šešelj pravi, da bo Vukovar spet del velike Srbije
Se je pa ob današnji obletnici oglasil predsednik Srbske radikalne stranke (SRS) in haaški obtoženec Vojislav Šešelj, ki je danes čestital "srbskim četnikom za osvoboditev srbskega Vukovarja". Kot so še objavili na spletni strani SRS, bodo storili vse, da bo Vukovar znova del Velike Srbije.
Hkrati je Šešelj "režimu v Beogradu" tudi očital, da je Vukovar "izročil ustaški hrvaški državi", potem ko so ga "srbski četniki po trimesečnih junaških bojih osvobodili iz rok ustaških paravojaških enot". "Doktor Vojislav Šešelj in njegova SRS se ne bosta nikoli odpovedala niti enemu samemu centimetru srbske države in bosta storila vse, da bosta Republika Srbska krajina in srbski Vukovar znova del Velike Srbije," so zapisali v današnjem sporočilu.
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je prejšnji teden Šešlja izpustilo na začasno prostost. V priporu je bil več kot enajst let.
Na Šešljevo provokacijo se je na spletnem družbenem omrežju Twitter že odzval Josipović, ki je izpostavil, da je Šešlja po "sramotnem sporočilu ob dnevu spomina na žrtve Vukovarja" treba vrniti v Haag. Josipović je sicer že pred dnevi pisal predsedniku haaškega sodišča Theodorju Meronu zaradi izpustitve Šešlja ter opozoril, da srbski radikalni politik s svojimi izjavami nadaljuje ustrahovanje ljudi.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.