Vohunjenje ameriške obveščevalne agencije NSA je dodobra razburilo nekatere evropske vlade, med njimi predvsem nemško, saj so prisluškovali celo nemški kanclerki Angeli Merkel.
Nemčija in Brazilija Generalni skupščini Združenih narodov predlagata sprejem resolucije, ki bo zagotavljala pravico do zasebnosti tudi v digitalni dobi.
Predlog poziva 193 članic skupščine, da se zavedajo nevarnosti, ki jih nadzorovanje komunikacij, predstavljajo človekovim pravicam. O resoluciji naj bi glasovali konec tega meseca. Čeprav resolucije ZN niso zavezujoče, imajo visoko moralno in politično težo.
Britanska agencija pomagala nemški, francoski, španski in švedski agenciji
A afera dobiva nove razsežnosti, saj žvižgač Edward Snowden nadaljuje z razkrivanjem nečednih poslov obveščevalnih služb.
Britanski časnik Guardian je objavil najnovejša razkritja, da so nemške, francoske, španske in švedske obveščevalne službe v tesnem sodelovanju z britansko obveščevalno agencijo GCHQ razvijale metode množičnega nadzora spletne in telefonske komunikacije v zadnjih petih letih.
Nadzor naj bi se vršil prek naprav, ki so jih namestili direktno na optične kable in prek odnosov s telekomunikacijskimi družbami. GCHQ je, kot razkrivajo dokumenti, igrala vodilno vlogo pri svetovanju evropskim kolegom, kako obiti nacionalne zakone, ki omejujejo lovke obveščevalnih služb, še piše Guardian.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.