Slovenija je že zdavnaj privolila v štiristransko srečanje o ureditvi vprašanja hrvaške ekološko-ribolovne cone (ERC), takoj ko bo Hrvaška predlagala konkretno rešitev, so na MZZ poudarili v odzivu na današnjo izjavo hrvaškega premiera Iva Sanaderja, da je Slovenija pristala na srečanje. Dodali so, da dogovora o konkretnem datumu srečanja še ni. Hrvaški premier je namreč danes v Zagrebu izjavil, da je Slovenija pozitivno odgovorila na predlog Hrvaške glede urejanja vprašanja ERC v Jadranu na štiristranskem srečanju. Dodal je še, da bi lahko bilo srečanje predstavnikov Slovenije, Italije, Hrvaške in Evropske komisije že ob robu vrha EU 13. in 14. marca v Bruslju. Tiskovna predstavnica evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna Krisztina Nagy je sicer danes izjavila, da o morebitnem štiristranskem srečanju še ni obveščena.
Bo Sanader popustil?

Kar nekaj predstavnikov hrvaške politične opozicije pa je mnenja, da hrvaški premier Ivo Sanader očitno pripravlja umik glede zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC). Torkove izjave hrvaškega predsednika vlade nakazujejo, da se bo Hrvaška v primeru, če bi morala izbrati med ERC ali vstopom v EU, odločila za slednje. V vladi informacije sicer ni nihče uradno potrdil, vendar naj bi po neuradnih informacijah tudi v vladi prevladovalo mnenje, da je situacija pač taka, da tretje rešitve ni.
Banski dvori: Razmere še niso kritične
V Banskih dvorih sicer trdijo, da razmere glede ERC še niso postale kritične, diplomacija pa tudi v zvezi s tem vprašanjem nadaljuje svoje delo. Neimenovani vir iz vlade pa je za medije izjavil, da je problem ERC potrebno rešiti, pri tem pa upoštevati predvsem interese Hrvaške. "Najpomembnejši strateški cilj Hrvaške je namreč nedvomno vstop v EU," še ugotavlja vladni vir. Analitiki medtem ocenjujejo, da v primeru, če bi se vlada odločila popustiti glede ERC, lahko to stori v delu, ki zadeva ribolov, medtem ko bi odredbe glede ekološke zaščite Jadranskega morja lahko ostale v veljavi.

Opozicija zahteva razpravo v saboru
Kot je bilo pričakovati, so Sanaderjeve izjave sprožile kritično reakcijo pri vodji SDP Zoranu Milanoviću, ki meni, da bo Hrvaška popustila zaradi izsiljevanja. "Ni mi sicer jasno, ali je premier resnično želel to povedati, zato ga pozivam, da stopi pred sabor in o tem spregovorimo odkrito," poziva Milanović. Možnost, da bi o tem razpravljali v parlamentu, je potrdil tudi predsednik sabora Luka Bebić.
Vjesnik: Zagreb je pripravljen na kompromis

Kljub temu da je uradni Zagreb pripravljen na pogovore, kompromise in dogovore, pa na to niso pripravljeni tisti, ki Hrvaško najbolj zavirajo, piše današnji zagrebški Vjesnik po torkovi razpravi treh slovenskih poslancev Jelka Kacina, Lojzeta Peterleta in Boruta Pahorja v Evropskem parlamentu glede ERC. Po mnenju Vjesnika je Hrvaška s 106 amandmaji članov zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta na poročilo Hannesa Swobode lahko zadovoljna. "Zgodilo se je prav tisto, kar je Hrvaška pričakovala: konstruktiven pristop velikega števila članov parlamenta in vztrajno grdo obnašanje naših prvih sosedov, ki so do skrajnosti kompromitirali predsedovanje EU," piše Vjesnik.
'Nepopravljiv odnos Slovenije do Hrvaške'

Pri Slovencih gre po mnenju komentatorja Vjesnika za nepopravljiv odnos do Hrvaške, kar je dolgoročno v škodo Slovenije, ki bo izgubila simpatije tudi na Zahodu, na Vzhodu jih namreč že dolgo nima več. Veliko bolj pomembna od slovenskih parlamentarcev so tista mnenja, ki prihajajo iz vse Evrope, in iz katerih je očitno, da je odnos do Hrvaške izredno dober. ERC zanesljivo ni ovira za vstop Hrvaške v EU, poudarja Vjesnik.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.