Damask je v nedeljo zavrnil predlog Arabske lige o skupni misiji z ZN za nadzor razmer v Siriji. Sirski veleposlanik pri Arabski ligi Ahmed Jusef je dejal, da je resolucija, ki so jo v nedeljo v Kairu sprejeli zunanji ministri Arabske lige, "sovražno dejanje, ki ogroža stabilnost in varnost Sirije".
"Savdska Arabija in Katar sta postala histerična, ko jima ni uspelo, da bi Varnostni svet ZN podprl zunanje posredovanje v Siriji in uvedel sankcije proti sirskemu ljudstvu," je dejal.
Zunanji ministri članic Arabske lige so se na srečanju v Kairu dogovorili, da bodo stopili v stik s sirsko opozicijo, ZN pa so pozvali, naj sprejmejo vse potrebne ukrepe, ki bi omogočili oblikovanje skupne mirovne misije Arabske lige in ZN za Sirijo. Poleg tega je Arabska liga vse države članice pozvala, naj ukinejo "vse oblike diplomatskega sodelovanja s predstavniki sirskega režima".
Rusija in Kitajska zavračata vojaško posredovanje
Resoluciji Varnostnega sveta ZN, ki bi predvidevala napotitev modrih čelad v Sirijo, nasprotujeta stalni članici VS ZN Rusija in Kitajska, ki ostro zavračata vojaško posredovanje v tej državi. V Moskvi in Pekingu se med drugim bojijo, da bi tuje sile utegnile podpreti zamenjavo režima tako kot v primeru Libije.
Rusija je sicer sporočila, da preučuje predlog Arabske lige o napotitvi skupne misije z ZN v Sirijo. Kot je v Moskvi poudaril ruski zunanji minister Sergej Lavrov, bi morali v Siriji pred napotitvijo misije za ohranitev miru vzpostaviti premirje. "Pobudo preučujemo in pričakujemo, da bodo naši prijatelji iz arabskih držav podali pojasnila glede nekaterih točk," je dejal vodja ruske diplomacije in izrazil pričakovanje, da bodo pojasnila dobili v prihodnjih dneh.
Kitajska je v odzivu na sirsko zavrnitev pozvala Arabsko ligo, naj nadaljuje svojo "politično mediacijo" glede Sirije, do predloga o misiji pa so v Pekingu zadržani. "Prepričani smo, da bi morali ZN na podlagi načel Listine ZN in mednarodnega prava nuditi konstruktivno pomoč za mirno in ustrezno rešitev sirskega vprašanja," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Weimin.
Kaj pravi EU?
Evropska unija je medtem podprla poziv Arabske lige in VS ZN pozvala, naj sprejme ukrepe za prekinitev nasilja v Siriji. "Ponovno pozivamo vse članice VS ZN, naj bodo konstruktivne in naj v tem trenutku ukrepajo odgovorno," so sporočili iz urada visoke zunanje predstavnice EU Catherine Ashton.
Britanski zunanji minister Willian Hague je medtem pozval k nujnim mednarodnim pogovorom o arabski pobudi, a opozoril, da zahodne države zelo verjetno na terenu v nobeni obliki ne bodo prispevale k mirovni misiji. Obenem je dejal, da je uspeh mirovne misije odvisen od "verodostojne prekinitve ognja".
Na predlog Arabske lige sta se odzvali tudi Nemčija in Italija. Berlin je VS ZN pozval, naj predlog preuči "čim prej", iz Rima pa so pozvali k oblikovanju širokega mednarodnega soglasja o mirovni misiji v Siriji. Italijanski zunanji minister Giulio Terzi je pozdravil tudi odločitev Arabske lige, da stopi v stik s sirsko opozicijo.
Novi spopadi v Homsu
Sirske sile so medtem znova začele obstreljevati mesto Homs, ki velja za trdnjavo upornikov. Kot je sporočila sirska organizacija Sirski observatorij za človekove pravice, je mestna četrt Baba Amr tarča občasnih napadov od 5. ure zjutraj po lokalnem času (4. ure po srednjeevropskem).
O novih spopadih poročajo tudi iz kraja Al Rastan v provinci Homs. Tam so oboroženi pripadniki opozicije preprečili, da bi sirske sile vdrle v središče mesta.
Sicer pa je bilo po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice v spopadih v Siriji zgolj v nedeljo ubitih okoli 30 ljudi, med njimi večina v Homsu.
O razmerah v Siriji bo danes govora v Generalni skupščini ZN. Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay bo poročala o razmerah v državi, Savdska Arabija in Katar pa sta pripravila novo resolucijo o Siriji.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.