Med potrošniki v EU je zavladala panika zaradi pisanja medijev o posledicah nove zakonodaje o označevanju hrane. Italijane je vznemirila novica, da bo namaz Nutella poslej prepovedan, Britance pa, da jajc ne bo več moč kupiti v paketu po 12. V Evropskem parlamentu so te navedbe že zavrnili in zatrdili, da glede jajc in Nutelle ne bo sprememb.
V Italiji so se zbali, da bo zaradi novih pravil, ki jih je sredi junija potrdil Evropski parlament, prepovedana Nutella, ki z več kot 60 odstotki sladkorja in palmovega olja ne ustreza priporočenim prehranskim vrednostim. Eden od poslancev italijanske Severne lige je celo ustanovil odbor za zaščito Nutelle, italijanski minister za evropske zadeve Anres Ronchi pa je obsodil "prehranski fundamentalizem" v Evropi.
"Evropski poslanci ne želijo prepovedati prodaje Nutelle ali nezdravih živil, ker lahko povzročijo debelost," je v sporočilu za javnost ta teden poudaril Evropski parlament.
Britance pa je vznemirilo poročanje britanskih medijev, da bo EU v prihodnje določila število kosov hrane v posamezni embalaži, tako da ne bo več dovoljeno prodajati po 12 jajc v eni škatli. Predvsem tabloidi so poročali, da je Evropski parlament sprejel dopolnila k uredbi o označevanju hrane, ki predpisujejo prodajo posameznih živil glede na njihovo število in ne glede na njihovo težo.
V Evropskem parlamentu so te navedbe odločno zavrnili in zatrdili, da se Unija ne bo vmešavala niti v število niti v velikost jajc v embalaži. Predstavnik Evropskega parlamenta je za nemško tiskovno agencijo dpa pojasnil, da je prodaja živil glede na njihovo število sicer splošno pravilo v Uniji, da pa obstajajo določene izjeme, med drugim za jajca.
Evropski poslanci so 16. junija v okviru boja proti debelosti podprli predlog evropske zakonodaje, po kateri bodo morali imeti prehrambni izdelki na embalaži jasne oznake o vsebnosti kalorij in smernicah o priporočeni dnevni količini, niso pa podprli, da bi vsebnosti soli, sladkorja in maščob označevali s "semaforjem", torej z zeleno, rumeno ali rdečo.
Predlog mora zdaj še skozi Svet, kjer je pričakovati nove spremembe. Zakonodaja bo tako verjetno morala še enkrat skozi Evropski parlament. Nato pa bodo imela prehrambna podjetja tri leta časa, da se prilagodijo novim pravilom. Le podjetja z manj kot stotimi zaposlenimi in z manj kot pet milijonov evrov prometa bodo imela na voljo pet let za prilagoditev.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.