Domnevno, že drugo, žarišče slinavke in parkljevke, je v bližini posestva, kjer so bolezen najprej odkrili. Veterinarski inšpektorji še opravljajo teste, s katerimi bodo sum bolezni potrdili ali ovrgli. Na kmetiji pa že veljajo strogi zaščitni ukrepi.
So krive poplave?
Potem ko so na kmetiji v Surreyju odkrili okužbo s slinavko in parkljevko, veterinarske službe v Veliki Britaniji iščejo njen izvor. Najprej so se pojavile domneve, da se je bolezen trazširila iz bližnjih labiratorijev, kjer viruse uporabljajo za izdelavo cepiva proti tej bolezni, zdaj pa preverjajo še, ali so za izbruh krive poplave oziroma zaradi poplav onesnažena voda.
Preverjamo vse možnosti, je dejala direktorica britanske veterinarske inšpekcije Debby Reynolds. V Angliji, Walesu in na Škotskem morajo vse krave, ovce in prašiči ostati v hlevih, v okolici okužene kmetije pa so zaprte tudi ceste.
Evropska unija sprejela stroge ukrepe
Tako je kot izjema dovoljen izvoz tistih izdelkov, ki so bili proizvedeni na način, ki je preprečil kakršenkoli možen virus (denimo toplotna obdelava). Gre za izdelke, proizvedene v Veliki Britaniji, a je bilo meso vzrejeno zunaj njenega ozemlja, so pojasnili v Bruslju. Ukrepi se ne nanašajo na območje Severne Irske, od koder je izvoz živine in izdelkov dovoljen.
Dodatni ukrepi niso potrebniEvropska komisija je še sporočila, da državam članicam EU ni potrebno sprejeti dodatnih ukrepov zaradi izbruha slinavke in parkljavke. Ob tem je pohvalila uradni London, da je hitro sprejel potrebne ukrepe, da se bolezen ne bi širila.
Slovenija ni ogrožena
Z Veterinarske uprave Republike Slovenije so sporočili, da pojav slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji ne predstavlja neposrednega tveganja za zdravje živali v Sloveniji. Na podlagi pregleda podatkov iz sistema TRACES, ki se uporablja za spremljanje trgovanja z živimi živalmi na območju EU, je bilo ugotovljeno, da iz Velike Britanije v Slovenijo, v obdobju, ki še predstavlja tveganje za prenos bolezni, ni bilo pripeljanih živali, s katerimi bi se bolezen lahko prenesla v Slovenijo.
Prepoved uvoza živine in produktov
Zaradi izbruha bolezni so številne države že uvedle varnostne ukrepe. Kanada in Irska sta prepovedali uvoz vse živine in živalskih produktov iz Velike Britanije, Japonska in ZDA sta prepovedali uvoz prašičjega mesa, Singapur pa je prepovedal uvoz prašičjega, ovčjega in govejega mesa.
V Belgiji, Franciji, Nemčiji in v Romuniji so poostrili nadzor nad uvoženo živino iz Velike Britanije, v Franciji in na Nizozemskem pa so uvedli tudi prepoved transporta živine, ki je prišla iz Velike Britanija. Tudi Rusija pripravlja omejitve na uvoz britanskega mesa.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.