Tujina

Novo vodstvo Severne Irske

Belfast, 08. 05. 2007 13.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

V Belfastu je zaprisegla vlada, ki naj bi končno utrdila mir na Severnem Irskem ter končala desetletja prelivanja krvi.

Vodja protestantske Demokratične unionistične stranke (DUP) in goreči protestantski pridigar Ian Paisley
Vodja protestantske Demokratične unionistične stranke (DUP) in goreči protestantski pridigar Ian Paisley FOTO: Reuters

Severnoirski voditelji so se zbrali na gradu Stormont, kjer bo zaprisegla nova regionalna vlada pod vodstvom Iana Paisleyja, voditelja največje protestantske stranke na Severnem irskem, Demokratične unionistične stranke (DUP), in Martina McGuinnessa iz vrst najmočnejše katoliške stranke, Sinn Feina. Tik pred začetkom zgodovinske zaprisege sta se oba zavezala, da bosta delala za skupno prihodnost.

"Stopava na pot, ki nas bo vodila nazaj k miru in blaginji," je dejal Paisley, ki bo danes zaprisegel kot prvi minister nove vlade. McGuinness, ki bo postal njegov naslednik, pa je ob prihodu v Stormont izjavil: "To, čemur bomo priča danes, ni reklamni trik ampak zgodovina ... eden največjih korakov naprej, ki ga je ta proces doživel v skoraj 15 letih."

Paisley je eden najbolj prepoznavnih akterjev v britanski politiki. In kljub temu, da je že precej v letih, je s svojim donečim glasom in pridigarsko, skorajda biblično retoriko pri svojih 81-ih še vedno veličastna figura. Evangeličan, ki je leta 1951 ustanovil Svobodno prezbiterijansko cerkev, je v preteklosti strastno kritiziral tako republikansko gibanje kot katoliško cerkev, ki jo je nekoč celo označil kot "vlačugo Babilona". Tudi z napadi na račun homoseksualnosti in alkohola, "hudičevo sirotko", ni nikoli skoparil.

Z vodjo Sinn Feina Gerryjem Adamsom se je Paisley prvič srečal šele 26. marca letos, v prav zares zadnjem trenutku za obnovo široke regionalne samouprave na Severnem Irskem. Po desetletjih zavračanja je takrat vendarle pristal na delitev oblasti s katoliki, kljub temu pa ostaja upornik: zagrozil je celo, da se danes ne bo udeležil slovesne zaprisege nove vlade, če London ne bo izpolnil svoje obljube o zajetnem finančnem paketu Belfastu. Kot je poudaril, brez obljubljene pomoči ne bo mogel "izkazati pravice svoji domovini", zato ga na torkovo "pantomimo" ne bo.

Sinn Feinov Martin McGuiness, obsojeni terorist Irske republikanske armade (IRA)
Sinn Feinov Martin McGuiness, obsojeni terorist Irske republikanske armade (IRA) FOTO: Reuters


Tudi obsojeni terorist Irske republikanske armade (IRA) in Sinn Feinov glavni pogajalec, 56-letni Martin McGuinness, je ena najbolj kontroverznih in prepoznavnih figur na Severnem Irskem, ki danes zaključuje izredno preobrazbo. Potem, ko se je pred dobrimi tremi desetletji identificiral z bojevito IRA, je v času Adamsovega vodenja Sinn Feina pomagal nekoč prepovedan ideal severnoirskih republikancev preoblikovati v sestavni del političnega sistema, danes pa prevzema položaj namestnika prvega ministra.

Zaprisego spremljalo tudi nekaj protestnikov

Pred Stormontom se je sicer zbrala množica protestnikov. Televizijski posnetki prikazujejo nekaj deset ljudi s plakati, proti čemu protestirajo, pa zaenkrat ni jasno.

Volitve nove severnoirske skupščine so potekale 7. marca, na njih pa so slavili zagovorniki trde linije: DUP je s 36 poslanskimi sedeži postal najmočnejša stranka, Sinn Fein, sicer politično krilo Irske republikanske armade (IRA), pa je z 28 sedeži zasedel drugo mesto. Zmerni ulstrski unionisti (UUP) so se morali zadovoljiti s tretjim mestom, prav tako zmerna katoliška Socialdemokratska in laburistična stranka (SDLP) pa s četrtim.

V skladu z volilnim uspehom bo imel DUP v 12-članski regionalni vladi štiri ministre in seveda prvega ministra, ki je nekakšen severnoirski premier. Sinn Fein bo imel tri ministre in namestnika prvega ministra, UUP dva ministra in SDLP enega.

Po štirih letih in pol, ko se je včasih zdelo, da je severnoirski mirovni proces le še za v ropotarnico, bo tako danes obnovljena široka regionalna samouprava, oblast v Belfastu pa si bodo delili protestanti in katoliki. Združitev sprtih strani v skupni vladi je veliko zmagoslavje, za katero si bo zasluge zagotovo pripisal tudi odhajajoči britanski premier Tony Blair.

Britanski premier in njegov irski kolega Bertie Ahern se tudi udeležujeta slovesne zaprisege na gradu Stormont, nato pa naj bi Blair še ta teden končno napovedal točen datum svojega odhoda z oblasti. Oba sta s helikopterji že prispela v Belfast.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.