Ameriška obveščevalna agencija Cia je morda v "prehodnem centru" v Romuniji zadrževala osumljence, je povedal nekdanji vodja romunskih obveščevalcev Ioan Talpes. Bukarešta menda o podrobnostih o aktivnostih Cie na svojem ozemlju ni spraševala.
Po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2011 sta ameriška in romunska stran govorili o "centrih za podporo Cii", lokacijah, ki bi jih Romunija odstopila v uporabo Ciinim predstavnikom. Ti bi v omenjenih centrih "organizirali aktivnosti, ki bi jih želeli izvajati v drugih državah," je v video pogovoru za časnik Adevarul dejal Talpes.
"Nobena lokacija od začetka ni bila imenovana center za pridržanje. Šlo je zgolj za prehodni center," je pojasnil in dodal, da je Romunija takrat čakala na zeleno luč za vstop v zvezo Nato.
"Romunske strani ni zanimalo, kaj počnejo Američani, predvsem z namenom pokazati, da nam lahko zaupajo," je še povedal Talpes, ki je vodil romunsko obveščevalno službo od leta 2000 do 2004. "Zagotovo drži, da nismo vedeli za prisotnost pridržanih."
Sporne zasliševalske metode
Poročilo, predstavljeno v ameriškem senatu ta teden, je razkrilo, da je Cia pri zaslišanju osumljencev po zloglasnem 11. septembru uporabljala tudi mučenje. Poročilo je navajalo, da je bilo 119 ljudi zajetih in pridržanih na črnih lokacijah v drugih državah, ki pa niso bile razkrite.
Poleg Romunije naj bi šlo še za Poljsko, Litvo, Tajsko in Afganistan.
Romunija ni priznala obstoja Ciinih skrivnih zaporov na svojem ozemlju. Takratni predsednik Ion Iliescu je ta teden dejal, da o zadevi ni vedel ničesar, premier Victor Ponta pa je dejal, da bi na ta vprašanja moralo odgovoriti zunanje ministrstvo, kjer pa zadeve niso želeli komentirati.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.