Po navedbah hrvaškega ministrstva za gospodarstvo je treba za liter bencina v povprečju odšteti 1,44 evra, za liter dizelskega goriva pa 1,36 evra. Gre za približno 8 oziroma 9 centov višje cene v primerjavi z mesecem prej.
Vedno več ljudi po gorivo čez mejo
V primerjavi z južnimi sosedi imajo kar dvajset odstotkov nižje cene bencina v BiH. Tam liter bencina stane med 1,10 in 1,15 evra, liter dizla pa je 1,11 evra. Zato ne preseneča dejstvo, da se vedno več prebivalcev s hrvaških obmejnih območij po gorivo odpravi čez mejo, saj lahko pri dveh polnih 50-litrskih rezervoarjih goriva prihranijo skoraj 34 evrov.
Približno enako ceno bencina kot Hrvati imajo tudi Srbi, medtem ko je cena dizelskega goriva pri drugih nižja za en cent. Nižje cene goriv so tudi na Madžarskem, kjer liter bencina stane 1,24 evra, liter dizla pa 1,26 evra.
Slovenija: raj za hrvaške avtoprevoznike
Po poročanju hrvaških medijev pa je Slovenija pravi raj za hrvaške avtoprevoznike, saj je dizel, ki ga točijo vozniki tovornih vozil, cenejši za 0,06 evra, poleg tega pa dobijo povrnjeno tudi trošarino.
Hrvaški avtoprevozniki opozarjajo na nevzdržne razmere
Hrvaški avtoprevozniki, ki se že več let borijo za zmanjšanje trošarin na gorivo, so zaradi zadnjega povišanja ponovno na nogah. Po besedah predsednika Združenja hrvaških avtoprevoznikov Dragutina Kranjčeca imajo ob novem povišanju cen za 7 centov za približno 2.700 evrov višje stroške, saj porabijo kar 40.000 litrov goriva mesečno. "To so za nas veliki stroški. Zato si želimo, da se vlada odzove in nam povrne vsaj višino trošarine, tako kot imajo to urejeno v Sloveniji," poudarja Kranjčec.
"Večkrat smo že pozvali ministre, da se usedemo in s pogovori pridemo do rešitev. Zdaj je tako, da en mesec plačamo eno ceno, naslednji pa skoraj 3.000 evrov več. Zvišanja cen imamo že vse od leta 2016, ko je liter goriva 27 centov dražji," je še dodal sogovornik.
Hrvaška vlada za zdaj (še) ne razmišlja o regulaciji cen
Poziv predsedniku vlade Andreju Plenkoviću, da naj razmisli o ureditvi razmer na tem področju, je poslal tudi predsednik Neodvisnih hrvaških sindikatov Krešimir Sever. "Kot ste videli sami, pri cenah goriv nismo posredovali, Slovenci pa so. Menimo, da bi se morali odzvati. Moramo gledati na celoto, to je, da cene goriva vplivajo na dvig vseh ostalih cen. Gospodinjstva imajo višje stroške, pri tem pa se zmanjšuje osebna potrošnja. Brez znižanja trošarin bodo državljani še naprej iskali črpalke s cenejšim gorivom," je dejal Sever. Medtem pa hrvaška vlada, vsaj za zdaj, še ne razmišlja o regulaciji cen goriv.
"Cene nafte so za zdaju še vedno na ravneh, ki so v skladu z našimi predvidevanji in pričakovanji. V tem trenutku razmere analiziramo, vendar se zaenkrat še nismo odločili sprejeti kakršnekoli konkretne ukrepe v tem delu," je o morebitnih odločitvah vlade za regulacijo cen dejal hrvaški minister za finance Zdravko Marić.
Zvišanje cen zaradi prihajajoče turistične sezone?
Medtem pa sindikalist Sever poudarja, da je država previdna zaradi poletne turistične sezone. "Država vsekakor kalkulira v smeri, da bo, glede na prihajajočo turistično sezono, zaradi visokih trošarin na goriva dobila več prihodkov. Torej, njihove kalkulacije so posledica turistične sezone, pri tem pa pozabljajo, da gorivo uporabljajo tudi domači prebivalci. Zato je pomemno, da se razmere ves čas spremljajo in da cena goriva ostaja stabilna."
Z njim se strinja tudi hrvaški ekonomist Ljubo Jurčič, ki verjame, da ne bo nobenih težav, če se v naslednjih mesecih dvig cen goriv ne bo nadaljeval.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.