Tujina

Tunizija: V nemirih umrlo 78 ljudi

Tunis, 17. 01. 2011 07.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
5

Na tunizijskih ulicah je še naprej napeto, premier pa je že predstavil novo vladno ekipo. Dejal je tudi, da bo nova vlada izpustila politične zapornike.

Tunizijski premier Mohamed Ghannouchi je konec tedna obljubil, da bo danes predstavil novo vladno koalicijo. In to se je tudi zgodilo. Novi in stari ministri se že predstavljajo javnosti. Tako želijo zajeziti nov val nasilnih protestov, hkrati pa tudi spodkopati privržence nekdanjega predsednika Bena Alija.

Slednji so se v nedeljo srdito spopadali s pripadniki tunizijske vojske, streljanje, ki je potekalo dolgo v noč, pa se je med drugim odvijalo tudi v neposredni bližini predsedniške palače. Spopadi niso pojenjali niti po tem, ko je v petek Ben Ali padel s položaja predsednika, ki ga je zasedal 23 let in pobegnil v Savdsko Arabijo.

Nemiri v Tuniziji
Nemiri v Tuniziji FOTO: Reuters
Proti vsem, ki so osumljeni korupcije, bodo sprožili preiskave. Prav tako zoper tiste, ki so pod vladavino nekdanjega predsednika nenavadno obogateli, je sporočil novi premier.

Ghannouchi je predstavil novo vladno koalicijo, ki bo po njegovih besedah predstavljala začetek novega poglavja v tunizijski zgodovini.

V novi vladi je svoje mesto našel tudi opozicijski voditelj Nadžib Čebi iz Stranke za napredek. Vodil bo ministrstvo za regionalni razvoj. Mustafa Ben Džafar, vodja opozicijske Zveze za svobodo in delo, naj bi postal minister za zdravje, vodja stranke Etadžid Ahmed Ibrahim pa bo postal minister za visoko šolstvo.

Obrambno, finančno, notranje in zunanje ministrstvo bodo vodile stare ekipe ljudi, poroča tiskovna agencija Reuters. Ghannouchi je obljubil tudi pravične predčasne volitve.

Ghannouchi je napovedal tudi izpustitev vseh političnih zapornikov in sporočil, da so ukinili prepoved nevladne organizacije Liga za človekove pravice. Nadalje je napovedal tudi "popolno svobodo" medijev.

Notranji minister Ahmed Friaa je danes sporočil, da je od začetka nemirov v državi umrlo 78, ranjenih pa je 94 ljudi. Številka je mnogo bliže ocenam nevladnih organizacij. Notranji minister, ki je bil sicer na tem položaju tudi v prejšnji vladi pobeglega predsednika, je še povedal, da je v nemirih umrlo tudi več pripadnikov varnostnih sil. Tuji mediji navajajo, da je večina žrtev življenje izgubila zaradi nasilnega ravnanja policije pri zatiranju protestov. Policija je med drugim večkrat s pravimi naboji streljala na protestnike, ki jih je sredi decembra na ulice pognalo nezadovoljstvo z brezposelnostjo in korupcijo ter pomanjkanje perspektive.

Dodal je, da je država utrpela tudi velikansko gospodarsko škodo in izgubo. Škoda naj bi znašala okoli 1,6 milijard evrov.

'Nikogar nočemo v novi vladi'

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je na današnji tiskovni konferenci izrazil skrb nad zadnjimi dogodki v Tuniziji. Izpostavil je nasilje in smrtne žrtve. Na vprašanje, ali meni, da se lahko krizne razmere razširijo tudi na države v regiji, pa je odgovoril, da tega ne more komentirati. Dodal pa je, da so razmere v Tuniziji pokazale, da bi vlade morale prisluhniti ljudstvu.

Medtem pa na ulicah še vedno vlada kaos.

Danes se je na ulicah Tunisa znova zbrala množica ljudi. Okoli 1000 ljudi zahteva, da se vladajoča stranka odpove oblasti. Danes se na teh demonstracijah še niso spopadli s policijo, poroča Reuters.

V Tuniziji trenutno veljajo izredne razmere, zaradi katerih so vsi javni shodi prepovedani. Policija je zato protestnike poskušala razgnati z vodnimi topovi in solzivcem.

"Nikogar iz te stranke nočemo v novi vladi. Niti premierja Mohameda Ghannouchija," je povedal eden od protestnikov, ki ni želel biti imenovan. "S krvjo in dušo smo se pripravljeni žrtvovati za mučenike," so med drugim vzklikali protestniki in ob tem spomnili na več deset ljudi, ki so izgubili življenje v protestih, ki državo pretresajo že več tednov.

Spopadi so ta konec tedna sicer potekali tako okoli predsedniške palače kot tudi drugod po mestu. Skupno naj bi v nemirih v Tuniziji umrlo okoli 55 ljudi.

Evropska unija je danes v odzivu na dogodke v Tuniziji poudarila, da podpira "demokratična in miroljubna" prizadevanja Tunizijcev, oblasti pa poziva k odgovornosti. Pri tem obsoja vsakršno dejanje, ki bi še dodatno ogrozilo varnost v državi.

Med zadnjimi žrtvami naj bi bila Ben Alijeva privrženca, ki ju je vojska ustrelila iz helikopterja, saj sta zasedala položaje na strehi centralne banke. Oklepna vozila so nameščena okoli glavnega mesta, vojska pa varuje vladne stavbe.

Ko se je na mesto Tunis spustila nedeljska noč, so tamkajšnji prebivalci postavili barikade in blokirali ceste ter se izmenjevali v nočnih dežurstvih, da bi svoje domove zavarovali pred plenjenjem.

Tuji mediji poročajo, da se prebivalci poskušajo oborožiti s čimer koli. Zbirajo palice, kamenje in nože, da bi se zavarovali pred morebitnimi napadi in predvsem pred tatovi.

Že prej je bil v nemirih huje ranjen francoski fotograf. Mediji so najprej poročali, da je umrl, pozneje pa so novico popravili, da ga je zadela izstreljena pločevinka s solzivcem in da je udarec preživel, vendar pa je v kritičnem stanju.

Se pa boljši časi obetajo tunizijskim novinarjem, prav tako so Tunizijci že lahko okusili internetno svobodo. Omejitev dostopa do strani, kot sta Facebook in YouTube, ki jo je uvedel nekdanji predsednik Ben Ali, je namreč ukinjena.

Predsednikova žena pobegnila z 1,5 tone zlata?

Nemiri v Tuniziji
Nemiri v Tuniziji FOTO: Reuters

Po poročanju francoskega dnevnika Le Monde naj bi soproga pobeglega predsednika pred pobegom iz države v tunizijski centralni banki dvignila 1,5 tone zlata, kar pa so v centralni banki že zanikali.

Leila Trabelsi naj bi pred odhodom iz države obiskala banko v Tunisu in dvignila zlato v vrednosti okoli 60 milijonov dolarjev. Vodja centralne banke naj ji sprva ne bi hotel izročiti zlata, a je 53-letna Leila po telefonu poklicala soproga, nato pa naj bi ji zlato izročili.

Tunizijska centralna banka je danes že zanikala, da naj bi sorodniki Bena Alija iz države pobegnili skupaj z 1,5 tone zlata. Neimenovani uradnik banke je danes potrdil, da so rezerve zlata kot tudi denarne rezerve v centralni banki v Tunisu v zadnjih dneh ostale nedotaknjene.

Za Leilo, drugo soprogo Bena Alija, in njene sorodnike velja, da hlepijo po denarju in oblasti. Klan Trabelsi velja za podkupljivega in izsiljevalskega. Potem ko je Ben Ali v petek zbežal iz države, so jezni Tunizijci vdrli v njegovo vilo v Tunisu in jo izropali. Do smrti so tudi zabodli Imeda Trabelsija, poslovneža in nečaka predsednikove soproge.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

extradeluxe
17. 01. 2011 21.42
ni mi jasno zakaj uživate ob kaosu in smrti toliko ljudi??!! ...pa a niste naredili 1. razreda OŠ? Jabolka in hruške ne seštevamo. Demokratične in Diktatorske ureditve ne moremo primerjati kot enake.
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
17. 01. 2011 20.28
NEVEM KAJ SE CAKAMO PRI NAS.CE NIC NIMATE VEC TUDI NIMATE VEC KAJ ZA IZGUBITI.PRELEP POZDRAV
odbogaposlan
17. 01. 2011 18.31
major1
17. 01. 2011 15.39
Lep primer, če hočeš zlomiti vladajočo elito moraš vztrajati in * sicer z dogovori in pogovori nič ne dosežeš.
jurimuri1
17. 01. 2011 13.45
pa je letošnja turistična sezona odplavala (v saudsko arabijo), pa naslednje verjetno tudi