Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na posebni slavnostni ceremonijo otvoril novo letališče in pričakovano razkril tudi njegovo ime: Istanbulsko letališče, ter s tem končal večmesečna ugibanja o poimenovanju. Mnogi so namreč menili, da bo 'največje letališče na svetu' poimenoval kar po sebi.
"Istanbul ni le naše največje mesto, je naša najpomembnejša znamka. Je čudoviti dragulj med dvema morjema," je Erdogan dejal zbrani množici, med katero so se znašli številni svetovni politiki iz vsaj 18 držav sveta, med njimi tudi slovenska ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.
Po njenem prepričanju je današnji dan pomemben tudi za prometne povezave med Slovenijo in Turčijo, saj se z novim letališčem povečuje tranzitna vloga Turčije v mednarodnem prostoru civilnega letalstva, kar naj bi prispevalo k povečanju vseh oblik sodelovanja med državama, tako na področju turizma kot v gospodarstvu.
Šest milijard evrov vredna prva faza, ki so jo zgradili v treh letih, je del velikega projekta, ki naj bi bil končan do leta 2023. V prvi fazi bo istanbulsko novo letališče, ki leži na obali Črnega morja, sprejelo 90 milijonov potnikov letno. Z obratovanjem bosta začeli tudi dve letališki stezi, dolgi 3.750 in 4.100 metrov.
![Otvoritvene ceremonije so se udeležili številni svetovni politiki.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2018/47a620b6e5_62155581.jpg?v=d41d)
Velikost letališča simbolizira velike ambicije Erdogana, ki se je zaobljubil, da bo Turčijo popeljal med svetovne velesile oziroma med deset največjih gospodarstev sveta. "To ni samo letališče. Je spomenik zmagi," je bilo mogoče prebrati na znaku ob otvoritveni ceremoniji, ki je potekala na 95. obletnico razglasitve moderne turške države.
"Dokončali smo projekt," je še razglasil turški predsednik in se s tem obrnil na vse, ki so izražali dvome o dokončanju tega masovnega projekta. "Istanbulskega letališča nismo zgradili za našo državo. Gre za investicijo ne le za našo državo, temveč za celotno regijo in svet ," je še dodal.
Ko bo letališče končano, se bo razprostiralo na skoraj 77 km2, na šestih pistah pa bo letno prepeljalo do 200 milijonov potnikov, kar je skoraj pol več, kot jih prepelje trenutno najbolj obiskano letališče na svetu, atlantsko letališče Hartsfield-Jackson. "To letališče bo najbolj pomembna vez med Azijo in Evropo," je povedal direktor IGA, izvajalec projekta, Kadri Samsunlu.
Notranjost letališča prikimava turškemu in islamskemu dizajnu in njegov kontrolni stolp v obliki tulipana je leta 2016 prejel mednarodno arhitekturno priznanje. Prav tako bodo potniki na letališču lahko uporabljali mobilne aplikacije in umetno inteligenco, letališče pa je energetsko učinkovito in ima visokotehnološki varnostni sistem. Na letališču je tudi 42 km tekočih stez, na katerih obdelajo prek 30.000 kosov prtljage na uro.
Konec decembra letos se bodo vse letališke operacije premaknile na omenjeno letališče, saj bodo zdajšnje osrednje mednarodno letališče Atatürk zaprli, medtem ko bo letališče Sabiha Gokcen ostalo odprto.
Državni letalski prevoznik Turkish Airlines bo z novega letališča prvič poletel na tri lokalne destinacije: v Ankaro, Antalyjo in v Izmir. Prav tako bo letel tudi v Baku in Ercan v Turško republiko Severni Ciper.
Ob polnem delovanju bi novo turško letališče lahko postalo globalno letalsko vozlišče, saj bo dnevno gostilo več kot sto letalskih družb, ki bodo letele v več kot 300 destinacij po svetu.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.