Poljaki so hoteli poudariti, da je šlo za nemško nacistično taborišče, zato se ime zdaj glasi Auschwitz-Birkenau, nemško nacionalsocialistično koncentracijsko in uničevalno taborišče (1940-1945).
Odbor Unesca za svetovno dediščino, ki odloča o kulturnih in naravnih spomenikih, ki naj bi bili zaradi svojega pomena za celotno človeštvo deležni posebne zaščite, je o prošnji Poljske odločal na svoji seji v Novi Zelandiji.
Na seznamu svetovne dediščine je bilo doslej govora le o koncentracijskem taborišču Auschwitz, kar je po oceni poljske vlade botrovalo mnogim prispevkom v mednarodnih medijih, v katerih je bilo govora o "poljskem koncentracijskem taborišču".
Poljska vlada se je na takšne prispevke odzvala z zahtevami po popravkih in pri tem naletela na odpor nekaterih urednikov, ki so uporabo pridevnika "poljski" zagovarjali z dejstvom, da se je taborišče nahajalo na ozemlju današnje Poljske. Vlada v Varšavi je zato lani na Unesco naslovila prošnjo po spremembi uradnega naziva za taborišče.
Taborišče je v drugi svetovni vojni na ozemlju okupirane Poljske ustanovila nacistična nemška vlada, do konca vojne pa je tam po ocenah zgodovinarjev umrlo od 1,1 do 1,5 milijona ljudi, 90 odstotkov od njih je bilo Judov. Zaradi tega je Auschwitz tudi sinonim za holokavst, načrtno uničenje šestih milijonov Judov pod nacistično vladavino v Evropi. Leta 1979 je bilo taborišče uvrščeno na Unescov seznam.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.