V sredo je revija GQ objavila daljši profil Melanie Trump, ženske, ki bi lahko postala prva dama ZDA. Avtorica članka je Julia Ioffe, v Moskvi rojena novinarka, ki piše tudi za New York Times. Zaradi poznavanja mednarodne politike in slovanskega okolja se je urednikom zdela primerna izbira za pisanje članka o slovenski soprogi najverjetnejšega republikanskega predsedniškega kandidata.
Ioffejeva ni le Rusinja po rodu, je tudi Judinja. Oba podatka bi v kontekstu njenih novinarskih sposobnosti morala biti povsem nepomembna, a se zdita zelo pomembna podpornikom Donalda Trumpa, ki so jo po objavi članka napadli z vsemi možnimi neprimernimi vzdevki in očitki.
Pa pravzaprav ni storila drugega, kot spisala portret ženske, ki je nekoč želela manekensko kariero svetovnih razsežnosti in se nato poročila z moškim, ki že desetletja polni časopisne stolpce, zdaj pa je še predsedniški kandidat. A ona želi ob vsem tem ostati anonimna.
Now I'm getting phone calls from a blocked number that play Hitler's speeches when I pick up. Sad!
— Julia Ioffe (@juliaioffe) April 28, 2016
Ioffejeva je za potrebe članka govorila z nekaj nekdanjimi sošolci Melanie Trump, stilisti in fotografi, ki so delali z njo, ter – najbolj eksplozivno – s polbratom Denisom, katerega obstoj je bil javnosti prej večinoma neznan. Kot ocenjuje slate.com, kjer prav tako občasno sodelujejo z Ioffejevo, prispevek Melanio večinoma slika kot pozitiven lik, zaradi upiranja priznavanja očetovstva pa nekoliko bolj dvomljivo izpade njen oče Viktor.
Kar je gotovo tudi razlog, da je Melania novinarko obtožila, da si želi na njej ustvariti ime, prav tako naj bi v članku navedla več nepreverjenih, napačnih in dvomljivih podatkov.
Finishing the day strong with a call from Aftermath Services, inquiring about that homicide clean up I ordered. #TrumpTrain
— Julia Ioffe (@juliaioffe) April 29, 2016
Analitiki sicer menijo, da Melania enostavno pretirava z branjenjem svoje zasebnosti, navsezadnje želi njen soprog voditi ZDA, na kar je v intervjuju za CBS opozorila tudi Ioffejeva, čeprav je dejala, da ji je žal, če je zapis družino postavil v neugoden položaj.
Še bolj resno pa so odziv Melanie Trump vzeli Donaldovi podporniki. Ti jo na spletu nadlegujejo z grozečimi sporočili, ki napadajo njeno identiteto, osebnost in prednike. Nekaj ljudi ji želi tudi smrt. Če se je Ioffejeva najprej na spletnih omrežjih odzvala z nekaj humorja, je po pisanju slate.com na koncu poklicala policijo, ki pa proti spletnim nasilnežem lahko stori prav malo. Kot zaključujejo pri mediju, seveda ni krivda Donalda Trumpa, da so se njegovi podporniki na takšen način spravili na avtorico teksta, zagotovo pa njegovi nestrpni ksenofobni govori niso pripomogli k večji strpnosti njegovih podpornikov.
Ob njegovo retoriko so se po poročanju CNN Money obregnili tudi v stranki. Nekdanji republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney pravi, da Trumpova kampanja temelji na rasizmu, ksenofobiji, vulgarnosti, v zadnjem času pa še na grožnjah in nasilju.
Po drugi strani pa je Howard Kurtz, medijski analitik za Fox News dejal, da je GQ s člankom prestopil meje poštene igre, v kateri gre za mejo med zasebnostjo in pravico javnosti do obveščenosti. Po njegovem gre v tem primeru za vprašanje, kaj ima družina Melanie Trump, ki povrh vsega živi v drugi državi, in domnevno "škandalozno" obdobje, ki se je dogajalo preden se je Melania rodila, opraviti z njeno primernostjo za prvo damo ZDA, kaj šele z Donaldovo kandidaturo.
Po njegovem – kot povzema Maxim – gre za kvečjemu tabloidno pisanje, ki je napad na Trumpa zamaskiralo pod podobo profila njegove soproge.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.