Potem ko so na švicarski televiziji maja predvajali posnetke, kako hrvaški policisti vračajo skupine migrantov nazaj v Bosno in Hercegovino, migranti pa so med drugim pričali o nasilnem ravnanju hrvaških policistov, se je zdaj do podobnega video materiala dokopal tudi britanski BBC.
Kot dogajanje na hrvaško-bosanski meji orišejo v videu prispevku, so številni migranti, ki poskušajo na hrvaško ozemlje vstopiti v kraju Maljevac, na koncu priprti in nezakonito vrnjeni nazaj na območje BiH. Ti znova razlagajo, da so deležni nasilnih napadov s strani hrvaške policije. "Tepli so me. Vprašal sem jih: ’Kaj počnete. Sem mladoletnik. Nehajte me pretepati!’ Potem so me tepli še močneje," je svojo zgodbo opisal 17-letni Mustafa iz Egipta.
Novinarji BBC-ja so posneli tudi pogovor s Suhretom Fazlićem, županom bosanskega Bihaća, ki leži tik ob meji s Hrvaško. Povedal je, da je na lastne oči videl, kako v gozdu v bližini meje hrvaški policisti z bosanke strani vračajo skupine migrantov. "Srečal sem se s hrvaškimi policisti, povedal sem jim, da je to, kar počnejo, nezakonito," je dejal. In kaj so mu odgovorili? "Da morajo izvrševati ukaze, da so samo navadni policisti in da niso pristojni govoriti o teh stvareh."
Spomnimo, pozimi so aktivisti na istem območju sredi gozda postavili skrite kamere, ki so ujele več nezakonitih vračanj v samo nekaj dneh.
V enem od posnetkov je bilo mogoče videti hrvaškega policista, ki je s pištolo v rokah moške in ženske podil s hrvaškega ozemlja. "Postavite se v vrsto," jim je ukazal.
Z enim od policistov, ki je želel ostati anonimen, je uspel govoriti tudi novinar britanskega BBC. "Ukaze sem dobil s strani nadrejenega, on pa jih je dobil od svojega. In tako gre naprej vse do vrha. Kasneje smo spoznali, da naše početje ni bilo pravilno. Naročeno nam je bilo, da jih moramo ujeti, preden se srečajo s skupinami za zaščito človekovih pravic oz. dosežejo kraj, kjer bodo zaprosili za azil."
Nekateri migranti so mu med drugim zaupali, da so jim hrvaški policisti ukradli ves njihov denar in uničili mobilne telefone. "500 evrov in uro, štiristo evrov, tristo evrov, dvesto evrov, sedemsto evrov in mobitel," v prispevku skupinsko naštevajo količine domnevno ukradenega denarja.
BBC-jevim kameram pa je na oddaljenem mestu v bližini že omenjenega gozda uspelo v objektiv ujeti nov primer nezakonitega zavračanja migrantov (angl. pushback). Sprva se je pripeljal policijski kombi, nato pa se je pojavil policist, ki je skupino migrantov 'pospremil' čez zeleno mejo nazaj v BiH.
Za odziv na videno in pričevanja migrantov so zaprosili tudi hrvaško vlado, ki pa je sodelovanje zavrnila.
Hrvaški politični vrh sicer že vse od trenutka, ko so v javnost pricurjali prvi posnetki nezakonitih zavračanj, brani in opravičuje svojo politiko do migrantov ter zanika vsakršno nasilje nad njimi.
Kot smo že poročali, pa je isto območje nedavno obiskala tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović. Ob tem je dejala, da so za poškodbe migrantov krivi kar oni sami. "Poglejte ta teren. Ko se nekdo prebija skozi takšen teren, je normalno, da dobi odrgnine, modrice in poškodbe. Imejte to v mislih, ko boste naslednjič prisluhnili različnim zgodbam o brutalnosti naše policije. Zagotavljam vam, da niso brutalni. Oni samo izvajajo raven sile, ki jo dovoljuje hrvaška oz. evropska zakonodaja," je poudarila hrvaška predsednica.
KOMENTARJI (462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.