V japonski nuklearki Fukušima, ki je bila močno poškodovana v marčnem potresu in cunamiju na Japonskem, so odprli vrata za novinarje. Ti so si že dlje časa želeli ogledati, v kakšnem stanju je Fukušima, a so oblasti to odločno zavračale. Razloga sta bila visoka stopnja sevanja in to, da bi takšen ogled novinarjev lahko oviral dela, s katerimi so poskušali normalizirati stanje v nuklearki.
Zdaj so se po besedah oblasti razmere že tako izboljšale, da so želele novinarjem pokazati, da situacija postaja vse bolj stabilna. Novinarji so se v elektrarno odpravili v spremstvu ministra Gošija Hosona, ki je zadolžen za nadzorovanje razmer v Fukušimi. Pri tem so morali nositi zaščitne obleke.
Novinar tiskovne agencije AP je po obisku poročal, da je videl prevrnjene tovornjake, poškodovane stavbe reaktorjev in kupe ruševin, ki se jih niso dotaknili vse od takrat, ko je udaril cunami. Od blizu so si lahko ogledali reaktorje in opazovali proces dela.
Od šestih reaktorjev v Fukušimi, so bili štirje močno poškodovani. Proces stabilizacije reaktorjev ostaja glavna naloga delavcev v elektrarni. Da bodo življenjske razmere okoli poškodovane nuklearke znova takšne, kot so bile pred nesrečo, pa bi lahko po ocenah trajalo desetletja. Obnova vasi in mest na kontaminiranih območjih naj bi bila zelo zapletena in draga ter povezana s številnimi logističnimi vprašanji, med drugim tudi, kam bodo shranili z radioaktivnimi delci onesnaženo zemljo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.