Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v 72 držav po svetu, vključno z Mehiko, poslala 2,4 milijona odmerkov protivirusnega zdravila tamiflu za boj proti novemu virusu gripe. Tamiflu je sicer iz zalog WHO v Ženevi in Baslu ter v ameriški zvezni državi Maryland in v Dubaju.
5700 postelj za primer pandemije
V primeru pandemije nove gripe bi po teoretičnih izračunih potrebovali 5700 bolnišničnih postelj, kar je polovica današnjih bolnišničnih kapacitet, je po srečanju s strokovnimi direktorji bolnišnic dejal direktor direktorata za zdravstveno varstvo pri ministrstvu za zdravje Janez Remškar. Kot je dodal, se že sedaj kaže, da virus ni zelo agresiven. Tudi potek bolezni, ki jo povzroča virus nove gripe, je sorazmerno lahek, meni. To po njegovih besedah pomeni, da večine bolnikov "sploh ne bi bilo treba hospitalizirati in bi lahko ostali na domu v izolaciji ob zdravljenju z ustreznim zdravilom".
Še ena žrtev nove gripe
Virus nove gripe je sicer v ZDA danes zahteval drugo žrtev, umrla je neka ženska iz Teksasa. Število okuženih se je po najnovejših podatkih Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) povzpelo na 421. Ob tem imajo še 700 sumljivih primerov.
Skupaj je zaradi bolezni umrlo 28 ljudi, poleg dveh Američanov še 26 Mehičanov. V tej državi je tudi največ potrjenih bolezni, 886. Se pa epidemija že umirja in življenje se znova vrača v stare tirnice.
Oddahniti si še ne morejo v Španiji, najbolj prizadeti evropski državi. Oblasti so namreč danes potrdile 16 novih primerov prašičje gripe, tako da je skupaj že 73 obolelih. Le pet jih nedavno ni obiskalo Mehike, žarišča nevarne bolezni.
ZDA: Šola s prvimi primeri okužb znova odprta
V New Yorku so v ponedeljek spet odprli katoliško srednjo šolo Sv. Frančiška, kjer so odkrili prve primere okužb z virusom H1N1. Šolo so zaprli pred tednom dni in jo medtem popolnoma očistili. Šola je imela 45 potrjenih primerov prašičje gripe. Do ponedeljka so v ZDA zaprli 533 šol, kar pomeni, da je doma 330.000 šolarjev v 24 zveznih državah.
Varnostni ukrep ne velja več. Ministrica za zdravje Kathleen Sebelius je namreč sporočila, da se je virus prašičje gripe izkazal za milejšega, kot so sprva pričakovali, zaradi česar ni potrebe, da bi bile šole še naprej zaprte.
Mehika: Gripa pod nadzorom
V Mehiki, kjer je novi virus gripe najprej izbruhnil, se življenje počasi vrača na stare tirnice. Mehiška vlada se je namreč odločila za postopno odprtje šol, trgovin in drugih javnih mest, saj naj bi bila nevarnost širjenja epidemije novega virusa pod nadzorom. Predsednik Felipe Calderon je ocenil, da je Mehika s svojim odgovornim ravnanjem rešila na tisoče življenj po vsem svetu.
Kot je še pojasnil, se bo s četrtkom najprej znova začel pouk na višjih srednjih šolah in univerzah, v ponedeljek pa na osnovnih in nižjih srednjih šolah ter v vrtcih. Od srede se bodo začeli po tednu dni znova odpirati tudi trgovine, muzeji in druga zaprta javna mesta. Njihovo zaprtje je močno prizadelo mehiško gospodarstvo, ki je – še posebej zaradi upada turizma – zaradi novega virusa gripe zabeležilo veliko škodo.
Kot je v ponedeljkovem televizijskem nagovoru dejal Calderon, je Mehika kot epicenter epidemije prevzela vodstvo v "globalnem boju" proti gripi ter s svojimi "odgovornimi" dejanji rešila na tisoče življenj po vsem svetu. Obenem je napovedal sprejetje posebnih ukrepov, predvsem davčnih spodbud, ki naj bi dali ponoven zagon mehiškemu gospodarstvu, še posebej turizmu. Je pa predsednik obenem opozoril, da "virus še vedno kroži" ter sodržavljane pozval k previdnosti.
Se bo virus znova razširil pozimi?
Medtem se tudi vrstijo opozorila, da se utegne virus H1N1 ponovno razširiti pozimi. Vodja epidemiološkega centra v mehiški prestolnici Miguel Angel Lezana je povedal, da je ponoven izbruh virusa, glede na obnašanje podobnih virusov v preteklosti, mogoče predvideti. Tudi minister Cordova je posvaril pred ponovnim izbruhom virusa in pozval k pazljivosti, še posebej dokler ne obstaja ustrezno cepivo. Tudi predstavnik WHO Gregory Hartl je spomnil, da se je virus španske gripe leta 1918 po spomladanskem izbruhu poleti umiril, nato pa jeseni izbruhnil z vso silo in pobil od 40 do 50 milijonov ljudi.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.