Administracija ameriškega predsednika Georgea Busha je v petek najavila vrsto novih strogih ukrepov v okviru obstoječe ameriške imigracijske zakonodaje. Ameriška vlada se je za tak korak odločila, ker ji skozi rešeto kongresa ni uspelo spraviti predlagane reforme imigracijske zakonodaje, ki med drugim 12 milijonom nezakonitih priseljencev v ZDA ponuja pot do legalizacije statusa.
Strogi ukrepi
S predlaganimi ukrepi naj bi ameriška vlada med drugim okrepila nadzor na meji z Mehiko ter občutno povišala kazni delodajalcem, ki zaposlujejo nezakonite priseljence. Na mejo z južno ameriško sosedo naj bi tako vlada poslala več pripadnikov mejne policije, tako da naj bi njihovo število do konca leta 2009 naraslo na skoraj 20.000. Na meji naj bi zgradili tudi dodatnih 600 kilometrov žičnate ograje.
Z uredbo naj bi vlada od podjetij zahtevala, naj v 90-dnevnem roku preverijo, če imajo njihovi zaposleni dovoljenje za delo v ZDA. Kazni za tiste, ki zaposlujejo nezakonite priseljence, naj bi se povečale za 25 odstotkov. Ameriška vlada bo obenem povečala obseg finančnih sredstev za zbirne centre za priseljence, tako da bi v njih do vrnitve v domače države lahko namestili do 31.500 oseb.
Administracija naj bi izvajala tudi pritisk na tiste države, katerih državljani so nezakonito prebegnili v ZDA in od njih zahtevala njihovo repatriacijo. Istočasno pa bo ameriška vlada olajšala vizumske zahteve za strokovnjake iz Mehike in Kanade. Njihova viza bo tako veljala tri leta namesto enega, kar naj bi zmanjšalo administrativno breme za okoli 65.000 visoko kvalificiranih delavcev, ki vsako leto pridejo delat v ZDA.
Ameriški minister za domovinsko varnost Michael Chertoff je poudaril, da ne gre za kaznovanje kongresa, ampak le za ukrepe, ki bodo izboljšali učinkovitost obstoječe zakonodaje, dokler se ameriško zakonodajno telo ne uskladi o reformah imigracijske zakonodaje. Tako Chertoff kot ameriški minister za trgovino Carlos Gutierrez sta še enkrat pozvala kongres, naj da zeleno luč predlagani reformi, ki bo omogočila dolgoročno rešitev ameriške zagate z nezakonitimi priseljenci.
Nasprotovanje Bushu
Nasprotovanje predlaganim ukrepom Busheve administracije so že izrazili nekateri sindikati, demokratski politiki ter bolj levo usmerjeni strokovnjaki. Demokratski senator Edward Kennedy je tako poudaril, da bodo predlagani ukrepi "le malo prispevali k varnosti države, obenem pa bodo prizadeli milijone priseljenskih družin, ki toliko prispevajo k ameriškemu gospodarstvu".
Kritiki z levega pola ameriškega političnega prizorišča poudarjajo tudi, da se je predsednik Bush s tem uklonil zahtevam desničarskih skupin, ki zahtevajo strog pregon nezakonitih priseljencev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.