Namesto tega se je Nikolić leta 2007 tudi strinjal, da je pokol v Srebrenici plod bujne domišljije francoske obveščevalne službe. Obsojal je lov na Mladića in Karadžića ter podpornikom ujetja v Srbiji žugal, da bodo že videli, ko pridejo na oblast radikali.
Če je to pripetljaj, ki se ga je svetovna javnost ob Nikolićevi izvolitvi hitro spomnila, pa še zdaleč ni edina nestrpna izjava iz ust leta 1952 v Kragujevcu rojenega politika.
Po umoru opozicijskega novinarja Slavka Ćuruvije v Beogradu leta 1999 je dejal, da mu zagotovo ni žal, da je ta človek mrtev. Novinarju, ki je menil, da je to precej gnusno stališče, saj gre navsezadnje za človeško življenje, pa mu je Nikolić zabrusil, da če se njemu nekaj gnusi, to še ne pomeni, da pravzaprav ni lepo.
Nestrpne retorike tukaj seveda ni konec, navsezadnje je bil Nikolić kot član SRS, stranke srbskega ultra nacionalista Vojislava Šešlja, ki je nekoč dejal, da bi bilo treba vzeti zarjavelo žlico in vsakemu Hrvatu izkopati oči. In v devetdesetih je bila SRS opozicija vojno nastrojenega Slobodana Miloševića. Menili so namreč, da ni dovolj radikalen. SRS je zahtevala krvavo vojno in jo s pomočjo četniškega gibanja tudi v Bosni in na Hrvaškem vodila.
Ubijali so v imenu "velike Srbije", Šešelj in Nikolić pa sta hotela Hrvate dobesedno zmleti in jih potisniti na majhno območje v krajih Karlobag, Ogulin, Karlovac in Virovitica.
SRS je tudi podpirala uničenje hrvaškega Vukovarja leta 1991. S tem so želeli uresničiti idejo o tem, da je Vukovar pač srbsko mesto in tam ni zaželen noben drug narod. Ideja SRS je sicer bila, da so kraji, kjer so srbski grobovi, izključno namenjeni srbskemu narodu. To pomeni, da je treba tudi s Kosova pregnati vse muslimane in Hrvate ter seveda kosovske Albance, ki jih je Nikolić dosledno poimenoval z izrazom Šiptarji.
Pet let in stranko pozneje ...
Od naštetega dogajanja je letos minilo že nekaj let. Vmes je Nikolić presedlal v novo stranko. Danes je prijazen gospod, star 60 let, proevropsko usmerjen politik. O svojih starih stališčih noče več veliko slišati. Volk, ki je ugotovil, da mu bo lažje v ovčji koži? Koliko starih stališč se še skriva za novo podobo?
V intervjuju z nemškim novinarjem Frankfurter Allgemeine Zeitunga je Nikolić priznal, da potihem še vedno sanja o veliki Srbiji, čeprav za uresničenje takšnih sanj ni prav nobenih možnosti. Da bi ga zaradi tega v Zagrebu ali Sarajevu gledali po strani, ga ne skrbi. "Že dolgo je, odkar sem o tem javno govoril," pravi. "Gre pač za sanje, ki ne bodo nikoli uresničene. Hrvaška je mednarodno priznana država, meje so postavljene in se ne bodo nikoli spreminjale. Enako velja za Bosno in Hercegovino. To je država dveh entitet, ki kot ena država delujeta slabo, a to ni moja krivda. Tudi ne bom storil nič, da bi to državo destabiliziral."
Tudi tega, da je bil pripadnik četnikov, ne zanika. "V srbski vojski obstajajo posebne enote že od druge svetovne vojne. Gre za četnike, ki so takrat izvedli nekaj najtežjih akcij in so bili podpora zaveznikom, dokler te vloge niso prevzeli partizani. Vsakič, ko se Srbija zaplete v vojno, se te enote obudijo, tako je bilo tudi v času vojne v Jugoslaviji," razlaga Nikolić, ki je bil v tem času prostovoljec pri četnikih. "Dali so mi celo čin četniškega vodje, a ko je Slobodan Milošević 1993 obtožil radikalno stranko, da pripravlja državni udar, je bilo četniško gibanje uradno razpuščeno. A mislim, da četnik ostane četnik, in če bi bilo treba danes spet braniti domovino, bi to tudi storil."
Niso redki tisti, ki menijo, da bo Nikolić tekom svojega mandata zaradi svoje sporne preteklosti v sosednjih državah vse prej kot zaželen. A pravi, da je bil letos že dvakrat na Hrvaškem. Sicer ne kot predsednik ali politik, a da ne vidi razloga, zakaj bi Hrvati zavračali kontakt. "Navsezadnje me srbski narod ni izvolil, da se prepiram s sosedi, ampak da vzpostavim stik," je prepričan Nikolić.
Če Hrvati stikov ne bodo želeli, nadaljuje novi srbski predsednik, je to pač njihova pravica, a tudi oni imajo s Srbijo še več odprtih vprašanj, pravi Nikolić in izpostavi vprašanje Srbov, ki so bili izgnani s Hrvaške in njihove lastnine.
Čeprav je zanj vojna v Jugoslaviji preteklost, seveda razmišlja, kako bi bilo, če Srbija vojne ne bi bila izgubila. "Nihče ni dal srbskemu narodu možnosti, da sam odloči, kje želi živeti. Ko so Srbi rekli, tukaj želimo živeti in to se mora imenovati Srbija, so bili pregnani in ni zaželeno, da se vrnejo. Idejo o ozemeljski celovitosti držav je nato zatrla Evropa, ki je podprla Hrvaško in Bosno," meni Nikolić in doda, da možnosti za spremembe ni več.
Kot novi srbski predsednik se bo seveda moral soočiti tudi z vprašanjem Kosova. "Kosovo je po ustavi del Srbije in trditi kar koli drugega je protiustavno delovanje celo za predsednika, a tudi o neodvisnosti Kosova se je mogoče pogajati in pogovarjati, saj je na to vprašanje vezana naša pot v Evropsko unijo" pravi Nikolić, ki meni, da je prav, da o statusu Kosova Srbi odločijo na referendumu. "Saj nismo politiki lastniki Kosova, to je vprašanje za državljane," je prepričan.
Precej spravna retorika za nekoga, ki je še leta 2003 v intervjuju dejal, da se ne bo nikoli nehal boriti za to, da bi vsi Srbi živeli v eni državi. "Če bom kdaj predsednik, bom dosegel priključitev Republike srbske Srbiji ter poskušal povrniti srbska ozemlja, ki so jih po posredovanju mednarodnih sil zasedli Hrvati," je leta 2003 dejal Nikolić, s Kosova pa da bodo izselili vse, ki se ne bodo izrekli za Srbe.
Nikolić danes pravi, da se osvajanja ozemelj ne bo lotil, prav tako pod njegovim vodstvom Beograd ne bo pretrgal stikov z Zagrebom, čeprav tam po njegovem mnenju pogosto sprevračajo dejstva iz jugoslovanske vojne. "Ne bom se vrnil k ideologiji, ki sem jo prerasel," je odločen Nikolić."To je del preteklosti. Prevzel sem nove vrednote, ki bodo Srbiji tlakovale pot v Evropo," pravi. "Že mogoče, da je spremembo težko razumeti. A neki francoski filozof je rekel, da samo bedaki nikoli ne spremenijo mnenja. Šel sem skozi miselni proces in ga zaključil. Na začetek se ne bom več vračal," je odločen Nikolić. Da je bila vojna leta 1991 napaka, pa vseeno ni pripravljen reči.
Nikolićev intervju razburil Hrvate
Nikolićev intervju so množično povzemali tudi hrvaški mediji, ki pa so zapisali, da je Nikolić tokrat dejal, da je Vukovar srbski in se Hrvati zato tja nimajo kaj vračati. Gre sicer za Nikoličevo izjavo iz preteklosti, kar je hrvaškim medijem pojasnil tudi urad novega srbskega predsednika. Dodali so tudi, da bo delo Nikolića usmerjeno v graditev stabilnosti in miru v regiji.
Hrvaški predsednik Ivo Josipović pa je na vprašanje, kakšno bo sodelovanje z novim srbskim kolegom dejal, da je sodelovanje s sosedo sicer nujno, a da se da sodelovati le s tistim, ki ti ponuja roko.
"Od politike gospoda Nikoliča je odvisno, kakšno bo naše sodelovanje," je dejal josipović in dodal, da upa, da bo Nikolć še enkrat premislil o svojih stališčih.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.