Tujina

Protestniki v Omanu zaprli dostop do pristanišča

Muskat/Manama/Sana/Kairo, 28. 02. 2011 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Protestniki v arabskem sultanatu Oman so zaprli ceste, ki vodijo do glavnega pristanišča za izvoz omanske nafte. Protesti se nadaljujejo tudi v Bahrajnu, v Jemnu pa se je protestnikom pridružila opozicija.

Goreči avtomobili pred vladnim uradom v omanskem pristaniškem mestu Sohar
Goreči avtomobili pred vladnim uradom v omanskem pristaniškem mestu Sohar FOTO: Reuters

Okoli 1000 protestnikov, ki zahtevajo politične reforme, je zaprlo cesto do pristanišča v mestu Sohar v Omanu, medtem ko jih je na stotine protestiralo na glavnem rondoju. Številčna policija danes ni posredovala in razgnala protestnikov.

V nedeljo je policija streljala na protestnike, ki so zahtevali politične reforme, službe ter boljše plače. Po streljanju so protestniki požgali mestno policijsko postajo in dva državna urada. Danes zjutraj je gorelo tudi v glavnem soharskem nakupovalnem središču, ki so ga roparji pred požigom oplenili.

''V bolnišnici je umrlo šest protestnikov,'' je dejal zdravnik na urgenci. Včeraj so očividci poročali o dveh smrtnih žrtvah. Več jih je dejalo, da je policija na protestnike streljala z gumijastimi naboji, vsaj en očividcev pa je povedal, da so streljali z ostrim strelivom.

Navedbe zdravnika je v ponedeljek zanikal omanski minister za zdravstvo Ahmed bin Mohammed al-Saidi. ''Samo ena smrtna žrtev je,'' je povedal minister in dodal, da ne držijo navedbe o streljanju s pravimi naboji.

Kljub blokadi cest naj bi po navedbah tiskovne predstavnice luke v Salehu nemoteno potekal morski promet v luko in iz nje.

Oskrba ranjenca po spopadih, ki so včeraj v Soharju izbruhnili med protestniki in policijo.
Oskrba ranjenca po spopadih, ki so včeraj v Soharju izbruhnili med protestniki in policijo. FOTO: Reuters

Vlada obljubila nova delovna mesta

Protesti v Soharju, industrijskem centru Omana, so bili redek izbruh nezadovoljstva v sicer mirnem sultanatu. Sultan Qaboos bin Said, ki Omanu vlada že štiri desetletja, je v soboto zamenjal šest vladnih ministrov. Politične stranke so v Omanu prepovedane.

Vlada je pod pritiskom zaradi odziva na proteste v nedeljo obljubila, da bo ustvarila 50.000 novih delovnih mest v javni upravi, poleg tega pa naj bi začela nezaposlenim izplačevati 390 dolarjev socialne pomoči.

Večinoma bogate arabske države v Perzijskem zalivu so pretekli teden pohitele z reformnimi ukrepi, da bi v svojih državah preprečile izbruhe nezadovoljstva in proteste, ki so odnesli voditelje Tunizije in Egipta.

Oman, ki sicer ni član OPEC, je na 24. mestu med svetovnimi proizvajalci nafte. Sultan Qaboos je leta 1970 s prestola vrgel svojega očeta. Namen prevrata v palači je bil Oman odpreti svetu in ga modernizirati z denarjem, ki se v državno blagajno steka s prihodki od nafte.

Sultan, ki imenuje vlado, je leta 1992 vpeljal 84-člansko izvoljeno svetovalno telo, imenovano Svet Šure. Protestniki med drugim zahtevajo, naj Svet Šure pridobi zakonodajna pooblastila.

Trg Biser v prestolnici Manama že dva tedna zasedajo protestniki, med katerimi so pretežno mladi.
Trg Biser v prestolnici Manama že dva tedna zasedajo protestniki, med katerimi so pretežno mladi. FOTO: Reuters

Bahrajn: Novi teden, novi protesti

Po nedeljskem protestu več deset tisoč protivladnih protestnikov v bahrajnski prestolnici Manama so se protesti nadaljevali tudi danes. Protestniki že dva tedna vztrajajo na osrednjem trgu v prestolnici. Po podatkih tujih agencij so protesti do sedaj zahtevali sedem smrtnih žrtev, več sto mladih je bilo v protestnih shodih ranjenih.

Protestniki zahtevajo odstop vladajočega sunitskega režima, predvsem umik kraljeve družine Al Khalifa iz politike. Očitajo jim namreč, da s svojo politiko izključujejo mlade šiite med drugim iz zdravstvenega zavarovanja, zaposlovanja in izobraževanja. Vlada očitke protestnikov zavrača.

V Bahrajnu sicer šiiti predstavljajo 70 odstotkov prebivalstva, že dolgo pa se pritožujejo nad diskriminacijo in drugimi zlorabami s strani vladajoče sunitske dinastije, ki Bahrajn vodi že več kot 200 let.

V soboto se je iz prostovoljnega izgnanstva v Londonu v domovino vrnil opozicijski voditelj Hasan Mašajma, vodja radikalne šiitske skupine Hak. Oblasti so namreč pred dnevi umaknile obtožbe proti njemu in še 24 šiitom. Opozicijski voditelj je v nedeljo dejal, da je pripravljen sprejeti obliko monarhije, kot jo imajo v zahodnih evropskih državah. "Monarhija, kot jo imajo Angleži, je prava oblika monarhije. Člani kraljeve družine imajo častno funkcijo in ne posegajo v odločitve vlade,“ je protestnikom pojasnil Mašajma. "Če bo večina ljudstva, predvsem pa večina protestnikov zbranih na osrednjem trgu Biser v prestolnici Bahrajna za, potem je to ena od naših zahtev,“ je še dodal Mašajma.

Demonstracije pred poslopjem univerze v Sani
Demonstracije pred poslopjem univerze v Sani FOTO: Reuters

V Jemnu se krepijo vrste protivladnih demonstrantov

Protestom, ki že več kot mesec dni potekajo v Jemnu, so se v ponedeljek pridružili člani številnih plemen, ki tvorijo jedro jemenske družbe. Študentom, ki so zasedli fakultete v Sani, pa so se pridružili člani islamističnih skupin.

Protesti so pritegnili tudi separatiste in opozicijske skupine, ki so opustile načrtovana pogajanja s predsednikom Salehom in se vrnile na ulice.

Potem ko je predsednik Ali Abdullah Saleh naročil policiji, naj zaščiti protestnike in prepreči spopade med pro- in protivladnimi protestniki, so postali redkejši izbruhi nasilja med tema dvema skupina protestnikov, ki so skoraj vsak dan terjali kakšno smrtno žrtev.

Zato pa so postali bolj nasilni protesti na jugu države, ki je nekoč užival samostojnost. V preteklih dveh tednih je v vsakodnevnih protestih po Jemnu umrlo 24 ljudi.

Med koncem tedna se je sicer Saleh srečal s poveljniki oboroženih sil in jim dejal, da so odgovorni za vzdrževanje varnosti in stabilnosti vpričo grožnje enotnosti Jemna. Predsednikovo potezo je mogoče interpretirati tudi kot iskanje podpore med vojsko.

V Tuniziji se vrstijo odstopi. Danes je odstopil tunizijski minister za planiranje in mednarodno sodelovanje Mohamed Nouri Jouini. Kot smo poročali, pa je včeraj odstopil tunizijski premier Mohamed Ghannouchi. Nasledil ga je Beji Caid Sebsi.

Mubarak ne sme iz države

Iz egiptovskega državnega tožilstva so danes sporočili, da so izdali odlok, ki bivšemu predsedniku Hosniju Mubaraku in njegovi družini prepoveduje izhod iz države, dokler tožilstvo ne preišče obtožb zoper njega. Z istim odlokom so Mubaraku tudi zamrznili premoženje, so še sporočili iz tožilstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User665576
01. 03. 2011 14.30
wb0413 in zdej so fejsbokovci krivi da se po celotnem svetu izkorišča ljudi:)?sej ni čudna da je če folk razmišlja tko... vedno so krivi ljudje, ki o ničemer nimajo besede.
mmickica
28. 02. 2011 20.12
Samo upamo lahko, da se protesti ne bodo razširili po vsem svetu! Ne znam si namreč predstavljati, kako se bi to končalo! Z vojno??? Naj se ti facebookovci po vsem svetu malo zamislijo in se vprašajo, če res ni druge poti! Meni se zdi, da je ta generacija preveč razvajena, saj so jim starši v letih izobilja dobesedno polnili razvajene r-i-t-i, zdaj ko je bombončkov zmanjkalo, pa ne znajo poskrbeti sami zase!
User661268
28. 02. 2011 11.54
Na morju ali na cesti.