Kljub temu vojaška opcija ostaja v igri zaradi grožnje, ki jo predstavlja Sadam Husein, je v pogovoru za radio BBC poudaril Straw in dodal, da "če obstaja kakšen drug način za soočenje s to grožnjo, je jasno, da bo vojaška intervencija manj upravičena".
Državni sekretar na britanskem zunanjem ministrstvu Mike O'Brien je že v začetku avgusta izjavil, da mora Sadam Husein narediti korak za vrnitev inšpektorjev v Irak. Če bo mednarodno pravo spoštovano, se bo položaj zelo spremenil, je dodal O'Brien.
Britansko zunanje ministrstvo je tokrat prvič tudi samo izrazilo takšno stališče. Doslej je prevladovalo mnenje, da so stališča britanskega premiera Tony Blaira bližje stališčem ameriškega predsednika Georgea Busha, ki želi napasti Irak.
Blix iraške predloge označil za neproduktivne
Vodja inšpektorjev ZN za nadzor nad orožjem Hans Blix pa je v pogovoru za BBC iraške predloge za vrnitev inšpektorjev v Irak označil kot "ne preveč produktivne". Po njegovih besedah so imeli več pogovorov z iraškimi predstavniki, za katere inšpektorji niso bili dovolj nepomembni, da bi se usedli za skupno mizo. "Če je res, kar trdi Irak, da ne obstaja orožje za množično uničevanje, je že čas, da povabi inšpektorje in razume pregled bolj kot priložnost, ne pa kot kazen," je dejal Blix.