V Buenos Airesu, od koder prihaja novi papež Frančišek, je ob objavi novice, kdo je novi poglavar Cerkve, izbruhnilo navdušenje. Skupina nekaj sto vernikov, ki so bili zbrani pri maši v katedrali v argentinski prestolnici, je bila najprej presenečena, nato pa so novico pozdravili z ovacijami. Kmalu so se proti cerkvi na znamenitem trgu Placa de Mayo začele zgrinjati množice.
EU želi papežu Frančišku dolg in blagoslovljen pontifikat
"V imenu EU vam izrekava iskrene čestitke," sta takoj po razkritju imena novega papeža v skupni izjavi zapisala predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
"Želimo vam dolg in blagoslovljen pontifikat, ki bo vaši svetosti in Cerkvi omogočil obrambo in spodbujanje temeljnih vrednot – miru, solidarnosti in človeškega dostojanstva," sta poudarila.
Barroso in Van Rompuy sta prepričana, da bo novi papež Frančišek odločno in trdno nadaljeval delo svojega predhodnika z zbliževanjem vseh ljudi in religij na svetu.
Kmalu za njima se je oglasil tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je novemu papežu zaželel "poguma in moči", da bo izkoristil "priložnost za preporod v času, ko se Rimskokatoliška cerkev spopada s številnimi izjemno pomembnimi izzivi".
"Papež nudi vodenje, navdih in upanje na stotine milijonom vernikom po svetu," je poudaril Schulz, ki meni, da je izbira neevropskega papeža "spodbudno znamenje".
"Nujen je nov zagon za oživitev temeljnih vrednot, ki so osnova krščanstva, kot so solidarnost, mir med narodi in ljudmi, strpnost in podpora najšibkejšim in najrevnejšim," je še poudaril predsednik parlamenta.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je novemu papežu "iz srca čestital" ter izrazil pričakovanje, da se bo tudi pod njegovim vodenjem Cerkve nadaljevalo dobro sodelovanje med ZN in Svetim sedežem. Izrazil je tudi upanje, da bo novi papež veliko pozornosti namenil medverskemu dialogu.
Nemška kanclerka Angela Merkel je poudarila, da ne le katoličani, temveč tudi mnogi drugi od novega papeža pričakujejo smernice, ne le glede vere, temveč tudi glede miru in pravičnosti. Kanclerka je v čestitki še zapisala, da so milijoni vernikov v Nemčiji nestrpno pričakovali ta trenutek.
Francoski predsednik Francois Hollande je v čestitki zapisal, da bo Francija, "zvesta svoji zgodovini in univerzalnim načelom svobode, bratstva in enakosti (...) nadaljevala dialog, kakršnega je vselej vodila s Svetim sedežem".
Frančišku je čestital tudi dosedanji italijanski premier Mario Monti, ki je zapisal, da Italijani papeža pričakujejo z velikim veseljem, upanjem in vero.
Avstrijski kancler Werner Faymann je novemu cerkvenemu poglavarju zaželel, da bi imel veliko moči pri opravljanju zahtevne naloge. Dodal je, da je izbira papeža iz Latinske Amerike tudi pomemben signal za veliko vernikov na tej celini.
Poljski predsednik Bronislaw Komorowski je papeža pozval, naj obišče Poljsko, obenem pa izrazil upanje, da se bodo nadaljevali dobri odnosi med Poljsko in Svetim sedežem.
Palestinski predsednik Mahmud Abas je novega papeža povabil, naj obišče mesto Betlehem, kjer se je rodil Jezus Kristus. Izrazil je tudi upanje, da si bo novi papež prizadeval za mir v Sveti deželi.
Najboljše želje je novemu papežu izrazil tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki se je tudi zahvalil za sodelovanje upokojenemu papežu Benediktu XVI.
Tudi slovenska cerkev izrazila veselje
"Bogu smo hvaležni, da nam je v svetem očetu Frančišku dal novega naslednika apostola Petra, čigar temeljno poslanstvo je, da svoje brate in sestre potrjuje v veri," so zapisali v izjavi slovenski škofje, ki jo je na novinarski konferenci prebral mariborski nadškof metropolit in podpredsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Marjan Turnšek.
"Izrekamo mu svojo vdanost in kličemo na njegovo odgovorno delo obilen Božji blagoslov. Veselimo se, da prihaja iz Argentine, kjer je Katoliška cerkev živo občestvo. Vse vernike v Sloveniji prosimo, naj delo novega papeža pospremijo z molitvami k svetemu Duhu," so še zapisali.
Ob izvolitvi novega papeža se je oglasil tudi soboški škof Peter Štumpf, ki je med drugim v izjavi dejal, da se z vso Cerkvijo te izvolitve veseli tudi soboška škofija, veruje pa, da so novega papeža izmolili in da jih je Bog uslišal.
"Odnosi med Svetim sedežem in Slovenijo temeljijo na medsebojnem spoštovanju in se razvijajo v duhu sodelovanja in prijateljstva. Na različnih področjih delimo poglede na številna vprašanja v mednarodni skupnosti, v prizadevanjih za mir v svetu, uveljavljanje človekovih pravic in bolj humano družbo pa nas družijo tudi skupne vrednote", je v čestitki zapisal Janez Janša, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.