
Namen napadov je bilo "uničiti poveljniške in nadzorne objekte teroristov", je dejal neimenovani predstavnik somalijskega ministrstva in dodal, da bodo sedaj na napadeno območje odšle tudi somalijske in etiopske sile, ki so začasno somalijsko vlado podpirale pri uspešni ofenzivi proti Zvezi islamskih sodišč (UIC) v zadnjih tednih.

Ameriško vojaško letalo AC-130 je že v ponedeljek bombardiralo cilje na jugu Somalije, kjer naj bi se nahajali pripadniki teroristične mreže Al Kaida.
V napadu na vasi ob somalijski meji s Kenijo je bilo po navedbah somalijske vlade ubitih najmanj 30 ljudi. Po navedbah prič naj bi bilo med njimi tudi šest članov ene družine, ki je bila na poročnem slavju. "Ameriška bojna letala so napadla tri vasi na mejnem območju s Kenijo. Napad je bil dogovorjen z nami," je danes dejal predstavnik somalijske vojske Omar Addi. "Američani pravijo, da so glavne operacije Al Kaide na vzhodu Afrike med islamisti," pa navaja vir pri somalski vladi.
Tiskovni predstavnik somalijske vlade Abdirahman Dinari pa je dejal, da je bilo v napadih, izvedenih z ameriške bojne ladje, "ubitih veliko ljudi". Identitet žrtev ni podal, je pa povedal, da je bil med tarčami napada visoki predstavnik teroristične mreže Al Kaida. "Vsekakor je bilo ubitih veliko ljudi. Na območju napadov leži veliko trupel, ampak ne vemo kdo so. Vendar je bil napad uspešen," je še dodal.

Med tarčami ponedeljkovega napada naj bi bil tudi vodja Al Kaide na območju Afriškega roga, ki naj bi bil vpleten v teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998. Po navedbah ameriške televizijske mreže CNN je omenjeni vodja Al Kaide Fazul Abdulah Mohamed, ki je bil v ponedeljkovem napadu tudi ubit.
Somalijski minister za informiranje Ali Jama pa je dejal, da je bilo napadenih več krajev. "Po podatkih, ki so nam na voljo, je bilo napadenih več krajev v bližini meje s Kenijo," je povedal. "Ubitih je bilo veliko ljudi in menim, da so teroristi eliminirani. Teroristična grožnja je po mojem mnenju sedaj mimo," je še dejal.
Tudi začasni somalijski predsednik Abdulahi Jusuf je danes zagovarjal ameriški napad, ki je bil uperjen proti domnevnim pripadnikom Al Kaide. Po njegovem mnenju je bilo "prav, da so to naredili". "Američani so imeli pravico izvesti napade na člane Al Kaide. Tam so bili tisti, ki so izvedli teroristične napade na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji in čas je bil pravi za takšne (ameriške) napade," je dejal Jusuf.
Letalonosilka že blizu Somalije
V bližino Somalije je že priplula tudi ameriška letalonosilka Dwight Eisenhower. Kot je danes sporočila ameriška vojska, so ameriška bojna letala z letalonosilke že opravila izvidniške polete. Letalonosilka se bo pridružila še trem ameriškim bojnim ladjam, je sporočil predstavnik ameriške mornarice v Bahrajnu in dodal, da bo namestitev trajala toliko časa, kolikor bo potrebno.
Sredi preteklega tedna je prišlo do hitre namestitve ameriških sil ob obalah Somalije in sosednje Kenije, kar kaže, da je nestabilni Afriški rog po prepričanju ZDA glavna fronta v boju proti terorizmu. Naloga ameriških vojaških ladij je preprečiti pobeg islamistov z zadnjih oporišč v Somaliji, od koder jih preganjajo vladne sile ob podpori etiopske vojske. Te so v nedeljo po lastnih navedbah prevzele nadzor nad območjem na jugu države, kjer so bili islamisti utrjeni več dni.
Kot so navedli kenijski predstavniki, so ZDA tudi nudile obveščevalne podatke z vohunskih satelitov etiopskim enotam, ki so lovile vodje islamistov ob somalijsko-kenijski meji. Po mnenju Washingtona so med vodji Zveze islamskih sodišč (UIC), ki je imela do nedavnega nadzor nad večino Somalije, vplivni operativci Al Kaide.
Ameriška vojska je sicer že leta 2002 vzpostavila 1500-člansko protiteroristično enoto v Džibutiju, med drugim zaradi napadov na veleposlaništvi, obenem pa nudila vojaško pomoč v Etiopiji, kjer je večina prebivalstva krščanske veroizpovedi. Tam pa je tudi sodelovala pri vojaških patruljah na obmejnih območjih blizu Somalije.
Evropska komisija obsodila napad
Evropska komisija je obsodila napad ameriških sil na domnevne pripadnike mednarodne teroristične mreže Al Kaida na jugu Somalije, v katerem je po zadnjih podatkih somalijske vlade umrlo najmanj 30 ljudi. "Tovrstni dogodki nam dolgoročno prav nič ne koristijo," je v Bruslju poudaril tiskovni predstavnik Amadeu Altafaj Tardio.
Mir v Somaliji je po mnenju Evropske komisije moč zagotoviti le z umikom etiopskih sil iz države in prihodom mirovnih sil, ki bi nadzorovale premirje v Somaliji. Tiskovni predstavnik komisije je še poudaril, da je bolj kot kdaj koli nujen dialog z islamskimi sodišči v Somaliji. "V nasprotnem primeru bomo rešili le posamezne težave, ne bo pa dolgoročne rešitve osnovnega problema Somalije, ki je pomanjkanje države," je menil.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.