Tujina

Kakšna bo vloga Evropske komisije?

Zagreb/Ljubljana/Bruselj, 18. 09. 2009 13.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vloga Evropske komisije v pogovorih Slovenije in Hrvaške o meji, ki se bodo nadaljevali hkrati s pogajalsko konferenco Hrvaške z EU 2. oktobra, še ni jasna.

Zunanji minister Samuel Žbogar je v ponedeljek v Bruslju povedal, da se bodo pogajanja o vprašanju meje nadaljevala v sestavi: slovenski in hrvaški zunanji minister ter predstavnik EU – ali iz Evropske komisije ali iz švedskega predsedstva EU, torej komisar za širitev Olli Rehn oziroma njegov naslednik ali švedski zunanji minister Carl Bildt.

Rehnov predlog bo za Hrvaško obvezujoč le v primeru, če bi ga Zagreb tudi sprejel.
Rehnov predlog bo za Hrvaško obvezujoč le v primeru, če bi ga Zagreb tudi sprejel. FOTO: Miro Majcen

Iz pisma, ki ga je švedski premier Fredrik Reinfeldt poslal hrvaški premierki Jadranki Kosor v torek po potrditvi dogovora predsednikov slovenske in hrvaške vlade v slovenskih parlamentarnih odborih, pa je razvidno, da bodo pogovori potekali pod okriljem švedskega predsedstva EU. "Švedsko predsedstvo jemlje na znanje, da sta se obe strani dogovorili za nadaljevanje pogajanj o rešitvi spora glede meje ob pomoči predsedstva EU," piše.

Ni pa še jasno, kakšno vlogo bo pri tem igrala Evropska komisija. V tiskovni službi komisarja Rehna so povedali, da na vprašanje, ali bo komisija sodelovala v pogovorih, za zdaj še ne morejo odgovoriti.

Balažic: Švedska bo vključena bolj kot Češka

Tiskovni predstavnik MZZ Milan Balažic je povedal, da bosta na slovensko-hrvaških pogovorih o reševanju vprašanja meje, ki so bili prekinjeni od sredine junija, verjetno sodelovala tako komisar Rehn kot švedsko predsedstvo EU. V pogajanjih v prvi polovici leta je stran EU zastopal komisar za širitev Rehn, zdaj pa bo očitno imelo osrednjo vlogo švedsko predsedstvo. Balažic je še pojasnil, da bo švedsko predsedstvo verjetno bolj vključeno v pogajanja, kot je bilo v prvi polovici leta češko, ker se Evropski komisiji oziroma komisarju Rehnu jeseni izteka mandat.

Hilary Clinton je čestitala hrvaški premierki Jadranki Kosor na nedavnem dogovoru s slovensko vlado glede reševanja mejnega spora med Hrvaško in Slovenijo. Kot je zapisala v pismu, ki ga je naslovila na Kosorjevo, ta dogovor ne bi bil možen brez njenega odločnega in odličnega vodstva.

Vse podrobnosti torej še niso popolnoma usklajene in verjetno je, da bodo povsem jasne šele, ko bo predsedstvo EU uradno sklicalo pristopno konferenco Hrvaške in EU – to običajno napravi le nekaj dni pred konferenco, ko tudi sporoči, ali bo potekala na ministrski ali veleposlaniški ravni. Takrat bi moralo biti jasno tudi, kdo bo sodeloval v pogovorih o reševanju vprašanja meje.

'Hrvaška ne bo sprejela Rehnovega predloga'

Hrvaška bo v nadaljevanju pogajanj s Slovenijo uspela popraviti "neugodna izhodišča", ki so v Rehnovem junijskem predlogu, pa danes poroča reški Novi list in dodaja, da bosta prihodnji sporazum o arbitražnem sodišču in njegova odločitev boljša ter ugodnejša za Hrvaško, kot je predvideval propadli sporazum Drnovšek-Račan.

Piranski zaliv-8
Piranski zaliv-8 FOTO: Dare Čekeliš

Časnik se sklicuje na neimenovani vir, ki je "tesno povezan s pogajanji z Ljubljano", ter navaja, da hrvaška stran v pogajanjih s Slovenijo sploh ni sprejela teze, ki jo izpostavlja hrvaška opozicija, da je junijski Rehnov predlog obvezujoč. Pojasnjuje, da bo predlog obvezujoč za Hrvaško le v primeru, če bi ga Zagreb tudi sprejel.

"Do takrat potekajo pogajanja, na katerih bodo hrvaški pogajalci takoj vložili svoje amandmaje, po katerih lahko pričakujemo tudi slovenske in tako neskončno," dodaja sogovornik reškega časnika. Poudarja, da Hrvaška ne bo sprejela morebitnega slovenskega vztrajanja na izhodiščih iz Rehnovega predloga iz 15. junija, češ "zakaj potem sploh pogajanja".

Časnik še poudarja, da omenjeni Rehnov predlog vsebuje bistvena odstopanja v primerjavi s prvim predlogom, ki ga je sprejel hrvaški sabor. Kot dodaja, pa naj bi oba predvidevala urejanje spora o meji na arbitražnem sodišču.

"Hrvaška bo še naprej vztrajala pri rešitvi v skladu z mednarodnim pravom, čeprav nihče ne more predvideti, s kakšnim rezultatom se bo končal pogajalski proces. Ali bo rezultat določena različica sporazuma Drnovšek-Račan?" se ob tem sprašuje Novi list. "Verjamemo v rešitev, ki ne bo oškodovala ne ene in ne druge strani," sklene vir časnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User464180
19. 09. 2009 02.44
Slovenija bi moral pri svojih pristopnih pogajanjih za EU predložiti Kozlerjev zemljevid slovenskih dežel :)
justime
18. 09. 2009 21.30
jest bi naredil pas na vsako stran meje kjer bi bila nikogaršnja zemlja(in morje) pol naj se pa zaj.ebavajo kolkr hočjo.
skydrol7
18. 09. 2009 21.20
mobius; daj ze nehaj,prosim te!!!!!!!!!!!!!! vsaka stvar ima svojo mero!!!!
maneno48
18. 09. 2009 20.45
Presskiller 14:58 kako s pa to zračunu ???
maneno48
18. 09. 2009 20.09
dikofriko 14:12 ko se bodo hrvatje umaknil iz Slovenske zemlje in morja ! ! !
vinadap
18. 09. 2009 19.43
Tisti,ki mi je dal minus tukaj spodaj,očitno beži pred resnico. Tudi taki forumaši obstajajo,žal.
Uroš Palhartinger
18. 09. 2009 19.25
Hochschtapler, malo si pomešal, verjetno si to Heydnovo melodijo slišal od svojega (pra)deda, v časih tvojega otroštva je bila aktualna novejša različica himne Gott erhalte, Gott beschütze Unsern Kaiser, unser Land!... Vsekakor pa je ti.i. Deutchlandleid po propadu Avstro-ogerske prevzela Veimarska republika, za njo III. Reich in celo sodobna Nemčija ima isto melodijo za nacionalno himno. Le da sodobna Nemčija za uporablja za himno tretjo kitico Deutchlanleid-a...
User445824
18. 09. 2009 18.56
Slovenci, Hrvati, Madžari, Avstrijci, Čehi, Slovaki in Poljaki sodimo zgodovinsko skupaj. Čeprav zgodovina o tem molči, sem med vsemi sošolci na Kumrovški osnovni šoli najlepše in najponosnejše zapel avstroogersko himno "Gott erhalte Franz, den Kaiser, Unsern guten Kaiser Franz!". Spomini na mladost so vedno lepi, neglede kakšno stališče sem zavzel kasneje v življenju.
vinadap
18. 09. 2009 18.17
mobius - moram malo popraviti. Brižinski spomeniki naj bi nastali med letoma 972 in 1039,po vsej verjetnosti pa že pred letom 1000. Vezani so v pargamentnem zborniku,v državno knjižnico v Munchen v letu 1803 je pa prišel iz kraja Freising na bavarskem. Ravno po tem kraju Freising-slovensko Brižinje,so pa dobili tudi ime. Zanimivo je tudi to,da je bila Škofjeloška fara pod to škofijo.
User301925
18. 09. 2009 17.41
Ja ,če si domoljub ,te nektrei pri nas označijo za nacionalista
User432662
18. 09. 2009 17.04
Koliko časa nas že nategujejo ? Koliko časa nas bodo še nategovali ? Kdo je kriv, da nas toliko časa že nategujejo ? POLITIKA. Jaz imam tudi že dosti te slovenske naivnosti in neodločnosti, zato pa se tooliko,časa vleče ta zadeva. Naši politiki ne morejo stopiti ven iz svojih hlapčevskih okvirov. Pa so misli, da bo Dunaj poskrbel za nas, pa potem Beograd, pa sedaj Bruselj. Zastopajo pa nas tisti, ki so jim možgane spiral s komunistično ideologijo in sploh ne poznajo slovenke zgodovine. Domoljublje jim je pa španska vas. Dejstvo pa je, da nam nikoli ni bil nobeden prej ni hotel pomagat, dokler se nismo sami odločno postavili sami zase, kot leta 1990,1991.
User429483
18. 09. 2009 16.54
GianniDH......praksa "suda" v Hagu je, da povečini razpoloviči morje, kjer je 2 državi kregata. Ne moremo Slovenci dopustit, da HR dobi pol PIRANSKEGA ZALIVA, če je bil VEDNO SLOVENSKI...... Zato tud HR ni za NAČELO PRAVIČNOSTI, ker ima VEDNO apetite po nečem, kar bi želela imet, pa nima........vam pa diši morska meja i Italy, dragi, zato želite in vztrajate z NAŠIM PIRANSKIM ZALIVOM!
User429483
18. 09. 2009 16.50
GianniDH 18.09.2009, 16:15 -2 Toliko mlacenja prazne slame. Pa dajte toj "vasoj" EU da rijesi problem na sudu gdje sve normalne drzave rjesavaju slicne sporove. Zasto vas je toliko strah suda? Sud je u Haagu i Hamburgu, znaci u clanicama EU, pa zar nemate povjerenja u vlastite sudove?!?! Ili zelite nesto sto nije vase, pa znate da vam sud to nikada ne bi dao? Zelio bi da mi netko odgovori u normalnom tonu i bez bespotrebnih tenzija zasto Slovenija ne zeli na sud. Zahvaljujem. Zakaj pa je vas tolk strah načela PRAVIČNOSTI,a??? PRAVIČNOST- HR ne marate te besede preveč, a ne??!! :-)
mobius
18. 09. 2009 16.35
LesJeLep 18.09.2009, 15:51 3 Ma dej, pol K mam že te politike SLO-HR. Na bruhanje mi gre! Torej si se naveličal tudi sebe in zato ti tudi gre na bruhanje. pz!!!
mobius
18. 09. 2009 16.30
GianniDH 18.09.2009, 16:15 0 Toliko mlacenja prazne slame. Pa dajte toj "vasoj" EU da rijesi problem na sudu gdje sve normalne drzave rjesavaju slicne sporove. Zasto vas je toliko strah suda? Sud je u Haagu i Hamburgu, znaci u clanicama EU, pa zar nemate povjerenja u vlastite sudove?!?! Ili zelite nesto sto nije vase, pa znate da vam sud to nikada ne bi dao? Zelio bi da mi netko odgovori u normalnom tonu i bez bespotrebnih tenzija zasto Slovenija ne zeli na sud. Zahvaljujem. Vaša država ni normalna, tako kot tudi niso EU sodišča, prevečkrat so drugi odločali o nas tokrat bomo mi sami, če pa ne bomo vztrajali potem pa si tudi ne zaslužimo obstoja. pz!!!
mobius
18. 09. 2009 16.26
Slovenci in Avstrijci že dolgo živimo skupaj. Zakaj se je povečevalo število nemško govorečih posameznikov? Avstrijci in Slovenci smo živeli skupaj, na istih ozemljih in v istih državnih okvirih tako dolgo, da imamo skupno ali vsaj podobno skoraj vso kulturno dediščino, razen jezika. Vse težave v zvezi s Slovenci v avstrijskem prostoru nastajajo zaradi različnih neustreznih izobraževalnih sistemov. Evropska zveza je uspešno združena na ravni monetarnega sistema; na ravni povezovanja in komplementarnosti šolskih sistemov pa smo še v kameni dobi. Zakaj pa je do tega vseeno prišlo? To je bil postopni proces, ki je prišel z Zahoda in bavarski dialekt se je začel širiti, dokler ni preprosto prevladal. Dialekt, ki ga je govorila moja mama, ni bila nemščina, ampak bavarski dialekt, nemščino sem se naučil šele v šoli. Pri širjenju nemščine so imele pomembno vlogo izobraževalne institucije in cerkev. Poznate teze o venetskem izvoru Slovencev? O izvoru evropskih narodov imamo tisoče zgodb in tez, moja je, da Slovenci živijo na svojem današnjem ozemlju že od samih začetkov in da niso prišleki. Tu so bili še v času rimskega imperija, ko je obstajala provinca Noricum Mediterraneum. Kako sodelujete s slovenskimi ustanovami? Največ stikov vzpostavljamo s pomočjo osebnih poznanstev. Sam denimo sem osebno poznal vse avstrijske veleposlanike v Sloveniji. Ustanove, kot so univerze in inštituti, pa med sabo slabo ali premalo sodelujejo. Zelo primerna oblika sodelovanja bi bili skupni projekti. Študenti na Dunaju se zavedajo pomena slovenistike, zaradi dolge in bogate skupne zgodovine. V dunajskih arhivih je veliko zanimivih slovenističnih materialov, veliko snovi za znanstveno delovanje. V Salzburgu sem kot slavist v manjšini, kar konkretno pomeni, da imam na univerzi en sam glas. Sem v manjšini, zato tudi lažje razumem slovensko manjšino. pz!!!
mobius
18. 09. 2009 16.24
Vi poučujete slavistiko na univerzi v Salzburgu? Ja, ker nimamo katedre za slovenistiko, temveč za slavistiko, ki vključuje širši spekter slovanskih jezikov. Dr. Katja Sturm-Schnabl, ki je prav tako sodelovala na simpoziju, pa je profesorica slovenistike na dunajski univerzi, kjer sploh ni sistematiziranega univerzitetnega mesta. Na žalost je tradicija tako močna, da potvarja tudi vedenje avstrijskih filologov, saj so nekateri Hrvati prepričani, da so Slovenci kajkavci ali alpski Hrvati in slovenistiki še vedno ne dajo mesta, ki ji v okviru univerze pripada. Tudi ta intervju lahko pripomore k širjenju zavesti o pomenu slovenistike. O tem, da so bili Brižinski spomeniki slovenski in da se je v srednjem veku na današnjem avstrijskem ozemlju govorilo slovensko; da je bil to deželni jezik, ne samo na Koroškem, ampak tudi na Štajerskem, se pravi na območju bivše Karantanije. Slovenci in »Avstrijci« smo torej tu skupaj že tisočletje, praktično od vedno. Zato je avstrijsko kulturno in literarno zgodovino potrebno praktično napisati na novo. Vendar je potem bolj smiselno zgodovinsko zavest spreminjati v Avstriji, Slovenci se zavedamo pomena Brižinskih spomenikov za našo kulturo. V Sloveniji se včasih širi tudi napačno prepričanje, saj z dunajske univerze prihajajo »hrvaške« informacije. Univ. prof. dr. Radoslav Katičić, je bil dvajset let grobar slovenistike na dunajski univerzi. Preprečil je vsakršno sistematizacijo, ki bi bila nujno potrebna. Za marginalizacijo slovenistike v Avstriji torej niso krivi samo nemški Avstrijci, temveč slavisti. Na avstrijskem ministrstvu za šolstvo in zunanje zadeve slovenistiko podpirajo, ampak univerzi delovnih mest ne morejo diktirati. Se nadaljuje!!!
mobius
18. 09. 2009 16.22
Vam bom pokazal del nekega pogovora, da boste videli kdo vam je večni sovražnik poleg še mnogih drugih. Pogovor s prof. Ottom Kronsteinerjem, avstrijskim slavistom Obstoj tisočletne nemške Avstrije je predsodek in neresnica. Avstrija je bila vedno večkulturna, v njenem osrednjem delu pa so sprva prevladovali Slovenci. Šele mnogo pozneje je nad njimi prevladala nemščina. To je tako zelo globinsko navzoče, da je celo samo ime Österreich slovenskega izvora! Prva omemba tega imena je namreč v nekem dokumentu iz 10. stoletja, ki dokazuje, da izvira to ime iz krajevnega imena gore, katere izvirno, slovensko poimenovanje je Ostravica - ker je na obe strani zelo strma. Slovenistika ima v Avstriji zelo dolgo tradicijo, delno v pozitivnem in delno v negativnem smislu. Zdaj bi morali pokazati, kakšno vlogo je imena Slovenistika do zdaj in kakšno bi morala imeti v bodoči skupni Evropi. Slovenistika je namreč na avstrijskih univerzah potisnjena v kot, marginalizirana, vendar ne zavoljo nemško govorečih Avstrijcev, temveč zaradi velike prevlade, ki jo imajo na oddelkih za slavistiko hrvaški profesorji. Težave med Slovenci in Hrvati v Avstriji so posledica obrata, ki je nastal po odhodu Franca Miklošiča, prvega slovenista na Dunajski univerzi, ki je tudi ustanovil ta oddelek, in po prihodu Vatroslava Jagića, ki je začel z antislovensko usmeritvijo dunajske slavistike. Odtod tradicija napetosti, ki traja do danes. V Avstriji imamo namreč univerzitetni zakon, po katerem je Slovenistika polni univerzitetni predmet. Ker prevladujejo hrvaški profesorji, so tudi informacije, ki jih dobivamo z dunajske univerze, hudo pomanjkljive. V Avstriji še vedno le redki vedo, da so Brižinski spomeniki najstarejši zapis slovenske besede. Nastal je v nekdanji Karantaniji, na ozemlju sedanje avstrijske Koroške in Štajerske, se pravi v Avstriji. Vsa krajevna imena do črte med Linzom in vzhodno Tirolsko, ki vsebujejo kakršnekoli slovenske prvine - in teh je izjemno veliko - so po izvoru ne »slovanska«, ampak koroška, se pravi slovenska. Ko sem davno tega pisal svojo disertacijo o slovenskih krajevnih imenih, me je profesor zavrnil: »Ne, to niso slovenska, to so slovanska imena.« In pod tem naslovom je žal disertacija izšla. V resnici so to slovenska imena in jih je ogromno, vse do Donave na severu ... Se nadaljuje!!
vinadap
18. 09. 2009 16.20
est - aja,mi bi jim kar šenkali 1/3 zaliva,oni bi nas pa samo spučali skozi dimnik,da pridemo na odprto morje. Dobra kupčija,ni kaj. Ne ga lomiti.
User382045
18. 09. 2009 16.15
Toliko mlacenja prazne slame. Pa dajte toj "vasoj" EU da rijesi problem na sudu gdje sve normalne drzave rjesavaju slicne sporove. Zasto vas je toliko strah suda? Sud je u Haagu i Hamburgu, znaci u clanicama EU, pa zar nemate povjerenja u vlastite sudove?!?! Ili zelite nesto sto nije vase, pa znate da vam sud to nikada ne bi dao? Zelio bi da mi netko odgovori u normalnom tonu i bez bespotrebnih tenzija zasto Slovenija ne zeli na sud. Zahvaljujem.