
Iz dokumentov, ki so jih dobili člani neke ameriške človekoljubne organizacije, naj bi bilo razvidno, da so konec leta 2003 ameriški vojaki v oporišču v Mosulu namerno in sistematično mučili iraške ujetnike. Tako naj bi jih tepli s steklenicami z vodo, jim močno skrajšali ure spanja ter jih nato silili v izčrpavajoče telesne vaje, zaradi katerih naj bi vsaj en zapornik tudi umrl.
Čeprav je vojska vedela za mučenja, niso proti odgovornim vojakom sprožili sodnega postopka.
Zajeli 131 upornikov
V jutranji ofenzivi je iraškim vojakom s pomočjo ameriških helikopterjev uspelo prijeti 131 skrajnežev, nekaj so jih ubili.
Iraško obrambno ministrstvo je še sporočilo, da so vojaki zaplenili več ton eksploziva, ki so ga nameravali uporabiti za napade na sveto mesto Kerbala. Poleg granat so vojaki našli še najmanj tri avto-bombe. "To je bil nepričakovan napad, ki je temeljil na poostrenem opazovanju vojaške obveščevalne službe. Bili smo zelo uspešni," je povedal obrambni minister Hazim al-Šalan.
Med aretiranimi skrajneži je bilo več Arabcev, ki so uporabljali ponarejene iraške dokumente.
Odkrili skrivni predor
V zaporu Camp Bucca na jugu Iraka, kjer zavezniki zadržujejo kar 5600 domnevnih upornikov, so odkrili skrivni rov, po katerem so zaporniki nameravali zbežati na varno. Kot kaže so 183 metrov dolg predor odkrili še preden so pobegnili prvi ujetniki. Ameriški vojaki so prepričani, da jim je pobeg po dva metra širokem rovu, ki so ga skopali deset metrov pod zemljo, preprečilo le slabo vreme, saj so z gradnjo že končali.
Ubili dva ameriška vojaka

Na jugozahodu Bagdada se je z avtomobilom bomba razstrelil nek samomorilec. V eksploziji sta umrla dva ameriška vojaka, dva pa sta bila ranjena. Ameriška vojska je sporočila, da napad še vedno preiskujejo.
Na cesti med Tuzom in Kirkukom na severu Iraka pa je umrl iraški civilist, en je bil ranjen, potem ko je njuno vozilo zapeljalo na bombo.
V regiji Salahedine severno od Bagdada pa so ameriške in iraške sile aretirale nekdanjega predstavnika stranke Baas nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina. Kot je sporočil predstavnik policije v Baladu kakih 70 kilometrov severno od Bagdada Ijad Tarek, gre za Daiba Halila al Samaraja, ki je bil predstavnik stranke na območju Balada.Zasedanje iraške skupščine v torek
Iraška narodna skupščina se bo ponovno sešla v torek in izvolila
svojega predsednika in dva podpredsednika, medtem ko se pogajanja o oblikovanju
vlade nadaljujejo. "Skupščina se bo
sešla v torek ob 11. uri po lokalnem času. Dosegli smo soglasje o imenovanju
predsednika in dveh podpredsednikov parlamenta, medtem ko še delamo na
oblikovanju vlade," je dejal Džavad al Maliki, ki sodeluje pri pogajanjih
s Kurdi o oblikovanju vlade. "Če bomo pred
torkom dosegli soglasje o vladi, bo tudi vlada predmet glasovanja v narodni
skupščini," je še dodal.
Premier prehodne iraške vlade Ijad Alavi od šiitskih verskih voditeljev zahteva, naj se ne vmešavajo v politiko. V Iraku sicer javnih kritik pomembnih verskih voditeljev, predvsem šiitskega ajatole Alija al Sistanija ni mogoče slišati.
Ustanovno zasedanje skupščine je bilo 16. marca, novega zasedanja, na katerem naj bi izvoliti tudi predsednika in vlado, pa zaradi nesoglasij med šiitsko Združeno iraško zvezo (UIA), ki ima v skupščini 176 sedežev, in koalicijo dveh največjih kurdskih strank v Iraku, Kurdske demokratske stranke (KDP) in Domoljubne unije Kurdistana (PUK), ki ima 77 od 275 sedežev, glede oblikovanje vlade in imenovanja predsednika še ni bilo.