V streljanju na avtomobil v judovski naselbini Šilo je bil ubit izraelski zakonski par, ranjena pa sta bila tudi njuna otroka. Po navedbah palestinskih virov pa so v kraju Burka izraelski vojaki napadli neko hišo in ubili dva Palestinca, štiri pa so aretirali.
V spopadih od septembra 2000, ko se je začel palestinski upor zoper izraelsko okupacijo, je umrlo najmanj 1481 Palestincev in 585 Izraelcev.
Izrael odgovoril s popolno blokado večjih zasedenih mest
Izraelske oblasti so Palestincem na severu Zahodnega brega prepovedale vsakršno gibanje med večjimi zasedenimi mesti. Rešitev izraelsko-palestinskega spora pa je po mnenju Izraela in Egipta lahko le politične narave, sta menila vodji izraelske in egiptovske diplomacije, Šimon Peres in Ahmed Maher.
Izraelski obrambni minister Benjamin Ben-Eliezer je že v ponedeljkovem pogovoru za izraelski vojaški radio zatrdil, da gre pričakovati "presenečenja v boju proti terorizmu". Ob tem je večkrat ponovil nasprotovanje morebitnemu izgonu palestinskega voditelja Jaserja Arafata v tujino ali na območje Gaze, ker po njegovem mnenju ta ukrep ne bo zagotovil varnosti Izraela.
"Nadaljevali bomo tudi rušenje hiš teroristov in izgone njihovih svojcev, za katere imamo dokaze, da so povezani s storjenimi samomorilskimi napadi," je dodal obrambni minister.
Aretirali odgovornega za napad na izraelski avtobus
Le nekaj ur po nedeljskem samomorilskem napadu na izraelski avtobus je izraelska vojska v mestu Tubas 15 kilometrov jugovzhodno od Dženina aretirala Masana Fuha, vodjo oboroženega krila skrajne islamske organizacije Hamas, Brigad Ezedina Al Kasama, na območju Zahodnega brega. Fuh naj bi izuril samomorilskega napadalca, ki se je v nedeljo razstrelil na avtobusu blizu mesta Safad na severu Izraela, pri čemer je umrlo najmanj devet ljudi, kakih 50 pa jih je bilo ranjenih. Poleg Fuha je izraelska vojska aretirala še šest drugih Palestincev.
Odgovornost za nedeljski napad so prevzele Brigade Ezedina Al Kasama. V izjavi, ki jo je predvajala televizija gibanja Hezbolah v Libanonu Al Manar je oboroženo krilo Hamasa napad označilo kot povračilni ukrep za smrt svojega vodje Salaha Šehada. Brigade Ezedina Al Kasama so prevzele odgovornost tudi za samomorilski napad v kavarni hebrejske univerze Mont Scopus na vzhodu Jeruzalema, v katerem je bilo 31. julija ubitih sedem ljudi.
Peres v Egiptu
Izraelski zunanji minister Šimon Peres je v Egiptu, kjer se bo z egiptovskim predsednikom Mubarakom pogovarjal o možnostih za nadaljevanje bližnjevzhodnega mirovnega procesa.
Kot je dejal egiptovski zunanji minister Ahmed Maher, bodo izraelskega gosta skušali prepričati, da se izraelska vojska umakne s palestinskih avtonomnih območij, saj je to glavna ovira za nadaljevanje mirovnega procesa. "Cel svet ve, da Izrael blokira politične dogovore in rešitev krize," je dejal Maher.
Peresov enodnevni obisk v Egiptu je prvi obisk tega viskoge izraelskega predstavnika po več kot enem letu, julija pa je bil v Kairu izraelski obrambni minister Ben-Eliezer. Egipt je ena izmed dveh arabskih držav, ki je sklenil mirovni sporazum z Izraelom in eden glavnih mirovnih posrednikov na Bližnjem vzhodu. Sicer so iz svojega veleposlanika iz Tel Aviva umaknili že novembra 2000, z aprilom pa so z judovsko obdržali le diplomatske stike.
V Nemčiji prepovedali podporno društvo gibanja Hamas
V Nemčiji so prepovedali društvo Al-Aksa, ki naj bi bilo povezano s skrajnim palestinskim islamskim gibanjem Hamas. Kot je pojasnil nemški notranji minister Otto Schily, je omenjeno društvo "pod krinko humanitarne pomoči" zbiralo denarna sredstva in jih pošiljalo organizaciji Hamas, ki je s tem denarjem podpirala svojce palestinskih samomorilskih napadalcev. S tem je društvo Al-Aksa tako podpiralo "nasilje in terorizem na Bližnjem vzhodu", je še dodal Schily.
Društvo Al-Aksa, ki ima sedež v Aachenu, je ustanovil neki jordanski diplomat leta 1991. Nemška policija je preiskala njihove prostore, zbrano premoženje v višini 300.000 evrov na bančnih računih pa jim je zasegla. Po navedbah policije niso nikogar aretirali, kazenske ukrepe pa bodo sprejeli šele v primeru kršitve prepovedi oziroma ustanovitve nadomestne organizacije. Minister Schily je ob tem tudi opozoril, da bodo enako postopali tudi z drugimi takšnimi organizacijami.
Skrajno palestinsko gibanje Hamas se sicer financira izključno s prostovoljnimi prispevki z vsega sveta, od katerih jih največji del prihaja iz zalivskih držav, palestinskih izseljencev ter številnih arabskih nevladnih organizacij. Denarno pomoč nakazujejo Hamasu večinoma prek Jordanije.
Obsodbe včerajšnjih napadov
Včerajšnji napad na avtobus so poleg izraelskih obsodile tudi palestinske oblasti, zaskrbljenost pa je izrazil tudi ameriški predsednik George Bush.
Predstavnica izraelskega zunanjega ministrstva Yaffa Benari je včeraj dejala, da je Izrael še vedno pripravljen na pogajanja, ker drugih poti za dosego miru ni. "Takoj, ko bo manj palestinskih groženj s samomorilskimi napadi, bomo vedeli, da je za pogovore še možnost. Najti bomo morali resne sogovornike - kdo so ali bodo, je seveda odločitev palestinskega ljudstva," pravi Benarijeva. Kljub temu pa so preklicali dogovorjeno srečanje s palestinskimi predstavniki, ki je bilo načrtovano za ta teden.