V eksploziji obcestne bombe so bili v kraju Kaldija, okoli 70 kilometrov zahodno od Bagdada, ubiti najmanj trije ameriški vojaki, eden pa je bil ranjen. Več bomb je eksplodiralo v trenutku, ko se je mimo peljal konvoj ameriških vojaških vozil.
V eksploziji druge obcestne bombe blizu Iskandarije, okoli 50 kilometrov južno od Bagdada, pa so v konvoju umrli še trije ameriški vojaki.
Ameriška vojska v Iraku pa je med vojaškimi operacijami v kraju Baidži severno od Tikrita ubila tri domnevne člane skupine Mohamedova vojska, pet so jih aretiral. Preiskali so štiri lokacije, pri čemer je na enem od krajev prišlo do obstreljevanja. Skupina naj bi služila kot krovna organizacija pripadnikov nekdanjih iraških varnostnih sil in članov nekdaj vladajoče iraške stranke Baas.

Več tisoč pripadnikov stranke Baas se je v zadnjih dveh dneh v Mosulu na severu Iraka uradno odreklo članstvu. Na prireditvi, ki so jo organizirale koalicijske sile, so ti Iračani, večinoma častniki in podčastniki nekdanje iraške vojske, podpisali izjavo, s katero so se distancirali od stranke Baas in obljubili polno sodelovanje z okupacijskimi silami. Podobne prireditve so pred tem organizirali že v nekaterih manjših krajih na severu Iraka.
Poljski vojaški viri pa so sporočili, da sta bila v nočnem napadu v mestu Karbala ubita dva iraška policista, eden pa je bil ranjen. Napadalci so streljali na poslopje, kjer prebiva vodja policije v Karbali, po napadu pa so zbežali, vendar so dva ujeli.
Misija ZN v Irak
Strokovnjaki ZN bodo proučili možnosti za izvedbo neposrednih volitev. Kot je generalni sekretar ZN Kofi Annan pojasnil v Parizu, je po natančni preučitvi razmer ugotovil, da bi lahko ZN odigrali konstruktivno vlogo in pomagali premagati sedanji zastoj. Obenem je izrazil prepričanje, da bodo začasne oblasti v Iraku ustrezno poskrbele za varnost ekipe ZN. Annan meni, da bo najboljša tista rešitev, do katere bodo prišli Iračani sami. "Konsenz vseh iraških skupin je najboljše zagotovilo za legitimno in kredibilno prehodno oblast v Iraku," še meni Annan.

Obenem je Annan zavrnil možnost namestitve modrih čelad v Iraku in namesto tega predlagal oblikovanje mednarodnih sil, ki bi jih odobril Varnostni svet ZN. Kot je dejal po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, bi bila napotitev modrih čelad v Irak zelo velika naloga. "Menim, da v tem trenutku, pa tudi v prihodnosti ni predvideno vprašanje modrih čelad. Kar pa bi si lahko predstavljali, so mednarodne sile z mandatom VS ZN, ki bi pomagale Iračanom pri stabilizaciji Iraka," je pojasnil Annan.
"Ko od koalicijskih začasnih oblasti dobim varnostna zagotovila, bom misijo napotil," je dejal Annan. Dva predstavnika ZN sta že prispela v Bagdad na pogovore s koalicijskimi silami o različnih varnostnih vprašanjih. To je bil prvi obisk predstavnikov ZN v Bagdadu, potem ko je Annan oktobra lani umaknil osebje iz Iraka. V napadu na sedež ZN v Bagdadu avgusta lani je umrlo 22 ljudi, med njimi odposlanec ZN za Irak Sergio Vieira de Mello.

ZDA od ZN pričakujejo kompromisno rešitev, ki bo sprejemljiva tako za koalicijske oblasti v Iraku kot za vodilne iraške verske voditelje. Šiitski verski voditelj Ali al Sistani vztraja, da mora biti prehodna iraška skupščina, ki bo oblikovana do konca junija, izvoljena na neposrednih volitvah, medtem ko 15. novembra lani sklenjeni dogovor o prenosu suverenosti v Iraku predvideva, da bodo člani skupščine izvoljeni posredno. Po načrtih ZDA naj volitev ne bi izvedli pred koncem leta 2005.
Iraški šiiti predstavljajo 60 odstotkov iraškega prebivalstva, različne oblastne strukture pa so prisiljene poiskati hitro rešitev, saj bi morali do 28. februarja potrditi začasno iraško ustavo.
Koalicija pozdravila Annanovo odločitev
Koalicija pod vodstvom ZDA v Iraku je pozdravila Annanov napoved, da bo v Irak znova poslal misijo ZN. Po besedah tiskovnega predstavnika koalicijskih oblasti, Britanca Charlesa Heatlyja, bo prehodna koalicijska uprava sprejela vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti članov misije ZN.