Tujina

Nove žrtve med Američani v Iraku

Bagdad, 10. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V ločenih napadih na okupacijske sile v Iraku sta bila v sredo ubita dva ameriška vojaka. V Faludži pa protestirajo iraški policisti, ki zahtevajo, da ameriška vojska zavoljo večje varnosti zapusti mesto. Poveljnik koalicijskih sil pa je napovedal, da bi ameriška vojska v Iraku lahko ostala še štiri leta.

Ameriški predsednik Bush, ki se trenutno nahaja na turneji po afriških državah, je med obiskom Bocvane priznal, da imajo v Iraku "Nobenega dvoma ni, da imamo problem varnosti v Iraku. Tega bo potrebno reševati od primera do primera. Ostali bomo odločni," je še dejal Bush.

En ameriški vojak je umrl, ko so neznanci v sredo zvečer z manjšim orožjem napadli ameriški vojaški konvoj pri mestu Al Mahmudija, kakih 40 kilometrov južno od iraške prestolnice. Drugega vojaka pa so izgubili med napadom na konvoj severno od Bagdada, en vojak pa je bil ranjen.

Ameriške sile so bile tarča minometnih napadov v mestu Ramadi, kakih 100 kilometrov zahodno od Bagdada. En ameriški vojak naj bi umrl tudi v Bagdadu, v oboroženm incidentu, ki pa naj ne bi bil povezna s sovražnimi dejavnostmi.

Kot je poročala televizija Al-Džazeera, je odgovornost za zadnje napade prevzela organizacija Iraški nacionalni islamski odpor, ki zanika kakršnokoli povezanost z nekdanjim režimom v Iraku.

Franks: V Iraku bi lahko ostali še štiri leta

Poveljnik koalicijskih sil v Iraku, ameriški general Tommy Franks je v ameriškem kongresu napovedal, da bi ameriška vojska v Iraku lahko ostala še štiri leta. "Predvidevam, da bomo v Iraku delovali tudi v prihodnje. Ali bo to dve leti ali štiri leta, ne vem," je dejal Franks.

General Franks si ni upal natančno napovedati, koliko časa bodo Američani v Iraku
General Franks si ni upal natančno napovedati, koliko časa bodo Američani v Iraku FOTO: Reuters

V Iraku je trenutno kakih 150.000 ameriških vojakov, ki so pogosto tarča napadov. Nesmiselno bi bilo pričakovati, da bo teh težav konec v mesecu, dveh ali treh, je poudaril Franks. Ob tem je napovedal, da bo število ameriških vojakov v Iraku ostalo na sedanji ravni vsaj do konca letošnjega leta.

Odkrili del ukradenih muzejskih artefaktov

Ameriški vojaki v Iraku so med eno izmed racij v Bagdadu odkrili dvanajst predmetov, ki so bile po padcu iraškega režima ukradene iz muzeja v Bagdadu. Ena izmed najdb je stara najmanj 5000 let. Po navedbah ameriškega centralnega poveljstva v Katarju (Centcom) so vojaki v eni od vreč za riž našli več kipcev, eno lobanjo in eno glineno posodo. V isti hiši so ameriški vojaki v ponedeljek našli večjo količino orožja in denarja. Domnevne tihotapce in dva potencialna kupca prepovedanega blaga so aretirali.

Letaki za sveto vojno proti okupacijskim silam

V eni od mošej v Bagdadu so začeli deliti letake, ki Iračane pozivajo k islamski sveti vojni in uporu proti koalicijskim silam v državi. Besedilo anonimnega avtorja, podobno najnovejšim sporočilom strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, ki so jih v zadnjem času predvajale nekatere arabske televizije, imame poziva, naj razglasijo sveto vojno, hkrati pa kolaborantom grozi s smrtjo.

"Vsak dan, ki mine, koristi vašim sovražnikom, Britancem in Američanom, in ne vam. Američani želijo vnesti nesoglasja med sunite in šiite, med Kurde in Arabce, med muslimane in pripadnike drugih ver," še piše na letakih.

"Iračani, izogibajte se sil koalicije in njihovih oporišč, ker jih bomo napadli. Ne dajajte jim nikakršnih informacij in poskusite pomagati mudžahidom pri umiku ali pa vsaj skrijte njihovo orožje," je med drugim zapisano na letakih. "Kdor sodeluje z Američani in Britanci, je strahopetec in izdajalec, vsak izdajalec pa bo ubit," še grozi letak.

Iraški policisti pravijo, da se bo varnost v mestu izboljšala, če ameriški vojaki zapustijo mesto
Iraški policisti pravijo, da se bo varnost v mestu izboljšala, če ameriški vojaki zapustijo mesto FOTO: Reuters

Protest iraških policistov v Faludži

Skupina kakih 100 iraških policistov je zagrozila, da bodo v roku dveh dneh odstopili, če se ameriška vojska ne umakne iz mesta Faludža, kakih 50 kilometrov zahodno od Bagdada.

Iraški policisti so tarča napadov ogorčenih Iračanov, menijo pa, da bi se število incidentov resno zmanjšalo, če se Američani umaknejo iz mesta.

Svetovni program za prehrano zaskrbljen zaradi napadov

WFP je v Irak pripeljal več kot 1,3 milijona ton pomoči v hrani in drugih sredstvih, do konca oktobra pa naj bi razdelili skupno 2,2 milijona ton pomoči. Gre za največjo akcijo pomoči v hrani v zgodovini, ki bo stala pet milijard ameriških dolarjev.

Svetovni program za prehrano (WFP) je zaskrbljenzaradi vse pogostejših napadov na njihova vozila in skladišča v Iraku, zaradi česar bi lahko prekinili dobavo pomoči Iračanom. Sporočili so še, da Iračani, ki so pri varovanju skladišč zamenjali ameriške vojake, niso primerno usposobljeni in nočejo ali ne morejo posredovati proti plenilcem. Pri WFP so v zadnjem mesecu v Iraku zabeležili dvanajst primerov plenjenja v njihovih skladiščih v Bagdadu, Basri, Kirkuku in Nasiriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10