
Šesterico kandidatov, pet ministrov in podpredsednika vlade, ki jih je predlagal premier Ibrahim al Džafari, je podprlo 112 od 155 prisotnih poslancev iraške narodne skupščine. Irak je tako dobil ministra za nafto ter obrambnega ministra, ki sta bila najbolj sporna, poleg njiju pa še ministra za elektriko in za industrijo. Zapletlo pa se je pri ministru za človekove pravice, ki je sporočil, da ponujenega mesta ne bo sprejel.
Preostala vlada je bila v parlamentu potrjena že 28. aprila, prisegla pa je v torek. Vendar je sedem mest ostalo praznih, saj se premier al Džafari do takrat še ni uspel dogovoriti o njihovi zapolnitvi. Iraška vlada ima sedaj vse ministre, še vedno pa jim manjka četrti namestnik premierja. Al Džafari je povedal, da bi rad na tem mestu videl žensko predstavnico.

Nova iraška vlada ima 37 članov, vključno s še preostalim praznim mestom. Med njimi je za zdaj šest žensk. Kar zadeva porazdelitev po etnični pripadnosti, pa je v kabinetu osemnajst šiitov, devet sunitov, osem Kurdov in en kristjan.
Irak je tako po več kot 50 letih dobil prvo demokratično izvoljeno vlado. Nova vlada, ki bo nadzorovala parlament pri oblikovanju osnutka nove ustave, bo na položaju ostala do parlamentarnih volitev, napovedanih za december.
Nova žrtev med vladnimi uradniki
Oboroženi skrajneži so v južnem predmestju Bagdada ubili generalnega direktorja iraškega ministrstva za transport in njegovega voznika. Napadalci so nanju streljali iz mimovozečega vozila.

Ameriška vojska pa je medtem sporočila, da je danes na območju severno od iraškega kraja Al Kaim, ki leži nekaj kilometrov od meje s Sirijo, ubila šest in aretirala 54 domnevnih sodelavcev Al Zarkavija, ki velja za vodjo
teroristične mreže Al Kaida v Iraku. V sporočilu za javnost je izpostavila, da so se v zadnjih mesecih na to območje zatekli številni uporniki in so od tod "omogočali gibanje tujih borcev, denarja in orožja iz Sirije v Irak".
Ta konec tedna je bilo sicer v Iraku aretiranih skupno več kot sto domnevnih upornikov.